17:50
A magyar tőzsde úgy ahogy megúszta, a vezető részvények közül kettő még drágult is! Részletek>>>
15:40
Újabb hullámban tovább gyengült az euró, 1,207-nél is járt a jegyzés. Részletek >>
12:15
Tovább esnek a részvényárfolyamok Európában, a görög és a spanyol tőzsdeindexek 5-6 százalékos zuhanásnál járnak. Budapesten a Mol húzza lefelé az indexet leginkább. Részletek >>
11:30
Csillagászati magasságban a spanyol hozamok - jégkorszak fenyeget
10:15
Mindenhol szabadulnak a részvényektől, esik az olajár is >>
09:55
Az euró két éve nem volt olyan gyenge a dollárral szemben, mint hétfő délelőtt. Európa egyik legjobban teljesítő (tehát menedékként előszeretettel használt) devizája, a norvég korona több mint 9 éve nem látott magasságban mozog a közös európai pénzhez képest.
09:15
Spanyolország a csőd felé sodródik, Görögország már ott van
Az ibériai félszigetről Valencia után Murcia és még vagy féltucat tartomány jelezte, hogy hamarosan kormányzati segítséget kell majd kérnie a fenyegető csődhelyzet miatt. A piacok attól félnek, a tartományok csak az első dominók abban a sorban, aminek a végén Spanyolország feltett kézzel az unióhoz fordul egy masszív mentőcsomagért.
Nem áll jól Görögország szénája sem: a Der Spiegel hétvégi információi szerint Christine Lagarde-nál betelt a pohár, a Nemzetközi Valutaalap azt tervezi, hogy felfüggeszti a Görögországnak szánt pénzügyi segély folyósítását. A következő részletet Athén szeptemberben hívhatná le. A görög kötvények lassan csak egy kupacba rendezve, spárgával átkötve képviselnek némi értéket a MÉH-telepen - az euróövezeti központi bankok és az Európai Központi Bank ugyanis már nem fogad el a görög kormány által kiadott vagy garantált adósságpapírokat fedezetként. Egyre nehezebb olyan lehetséges forgatókönyvet találni, amelynek végén Görögország az eurózóna tagja marad; a görög miniszterelnök szerint a jelenlegi krízis már az 1930-as évek nagy válságához hasonlít.
Menekülés - mindegy hová
Az euró ilyen körülmények között természetesen kőként zuhan, a menedéknek tekintett japán jennel szemben például hétfő hajnalra tizenegy éves mélypontra süllyedt a közös pénz árfolyama. Magyar idő szerint hétfőn 3 óra 10 perckor Tokióban 1 euró 94,94 jent ért, szemben a pénteki, 23 órás New York-i 95,42-es árfolyammal. A jennel szemben 2000 novembere óta nem volt ilyen alacsony az euró értéke.
A biztonságosnak tartott államkötvények hozamai közben mélypontra zuhannak: a 10 éves amerikai kötvényhozamok a Reuters beszámolója szerint az ázsiai kereskedésben a legutóbb az 1800-as évek elején mért szintre zuhantak, a 10 éves japán kötvények hozama is 9 éves mélyponton van.
Eközben egyre hosszabb azoknak az európai országoknak a sora, amelyek állampapírjai negatív hozammal forognak, vagyis a befektetők most több pénzt adnak értük, mint amennyit majd lejáratkor vissza fognak fizetni. Összeállításunk a negatív hozamú eszközökről >>
Romlik a magyar tárgyalási pozíció
Az euróért hétfő reggel már kevesebb mint 1,21 dollárt kell adni a bankközi devizapiacon, a közös pénzzel együtt gyengül a forint is. Az euró jegyzése reggel 288,4 fölött is járt, egy svájci frankért 240 forintnál is többet kellett adni.
Bár a Budapesten folyó tárgyalások a nemzetközi szervezetekkel a múlt héten nagyban segítették a forint és a magyar eszközök árfolyamát, az európai adósságválság újabb hullámai könnyen elsöprik az optimizmust, egyben ronthatják a magyar tárgyalópozíciót is - könnyen előfordulhat, hogy a kormány engedékenyebb lesz, ha esetleg újra 300 forint kö9zelébe emelkedik az euró jegyzése.