A KSH és az Ecostat közös gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2,2%-kal, a naptári hatást figyelembe véve 2,1%-kal nőtt 2008 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A gyorsbecslés korlátozott információs bázisra épül, így a statisztikai becslés megbízhatóságának hibahatára ą 0,2 százalékpont. |
Az első félévben a gazdasági növekedés 2 százalék volt kiigazítás nélkül, naptári hatás kiszűrésével 1,6 százalék.
Az elemzők a második negyedévre 1,9 százalékos GDP-növekedést vártak.
A GDP adat hatására erősödött a forint: az euró negyed tízkor 237,20/30Ft volt a szerda délutáni 237,60/70 után. A dollár 159,40/50Ft volt,előző nap 159,80/90. A második negyedévi, az előrejelzéseket meghaladó GDP növekedési adat közzétételét megelőzően az árfolyam 237,60 magasságában ingadozott.
A lengyel zloty és a cseh korona árfolyam csökkenéssel kezdte a napot, 0,35 százalékkal, illetve 0,65 százalékkal álltak gyengébben előző napi árfolyamuknál. A dollárt 159,40/50 forinton jegyezték kora délelőtt, a szerda délutáni 159,80/90 forint után. Az euró/dollár árfolyam alig változott a nemzetközi devizapiacokon, 1,4890 körül áll.
A rövid és középtávú kamatok 8,50 százalék körül voltak csütörtökön reggel.
Jól teljesített az ipar, az építőipar és a mezőgazdaság
Az idei év második negyedévében jobban teljesített az ipar, az építőipar és a mezőgazdaság, s ennek eredménye, hogy a bruttó hazai termék (GDP) a KSH legfrissebb adatai szerint a várakozásoknál magasabb volt - közölte a kormányszóvivő.
Bár a piaci szereplők 1,9 százalékos GDP-bővülést vártak, a KSH szerint a bruttó hazai termék 2,2 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban - mondta Daróczi Dávid, aki szerint ennek oka, hogy jobban teljesített az ipar, valamint az építőipar, és a mezőgazdaság is kilábalni látszik a tavalyi évet jellemző gondokból. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az állami szektor beruházásainak és szolgáltatásainak visszafogása is érezhető a most megjelent számokban.
Daróczi Dávid figyelmeztetett arra is, hogy az egész világon növekedési problémák vannak, mindenütt csökkenést mutatnak az adatok. Példaként kiemelte a Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnerének tekintett Németországot, ahol szintén rosszabb a gazdasági helyzet, ami visszafogja az exportot is. Ezt Magyarország is megérzi - közölte.
Emelésre kényszerülhet a lengyel jegybank
Kifullad az euró, előz a dollár
Minket is elért az európai lassulás
Bezárták a pénztárcát: tovább nő a bolgár többlet
KSH, MTI