Gyengülnek az európai részvénypiacok, erősödik a dollár, csökkennek a nyersanyagok. A forgatókönyv ugyanaz, mint az elmúlt hónapokban mindig, amikor erősödik a kockázatkerülés. Határozott, piacmozgató hírek nem voltak, a makronaptár szinte teljesen üres ezen a héten mind az Egyesült Államokban, mind Európában. Az elmúlt napokban az európai részvénypiacok négyhavi csúcsra emelkedtek, a nyersanyagárak is több hetes csúcsokat döntögettek, ráadásul az általános válsághangulatban már múlt hét közepe óta volt szinte töretlen az emelkedés. Ez eleve magában hordozta a korrekciót, amire a reggeli német adatok máris jó okot adtak.
Németország gyengül, de olyan jó hozzábújni
Németországban mind az export, mind az ipari kibocsátás visszaesett. A kivitel 1,5 százalékkal, az ipari kibocsátás 0,9 százalékkal esett vissza júliusban. Közben állampapír-aukció is volt Németországban. A két éves kötvények hozama tovább csökkent a negatív tartományban, a mai hozam mínusz 0,049 százalék volt, 24. napja van zéró alatt a két éves papírok hozama. A német kormány egyébként 3,4 milliárd eurónyi 10 éves kötvényt adott el, az átlaghozam 1,42 százalékra nőtt az előző aukció 1,31 százaléka után.
Míg a német papírok ismét a menekülő utat szolgáltatták a befektetőknek, addig a periféria hozamai ismét emelkedtek. A két éves spanyol kötvények hozama 26 bázisponttal, a hasonló lejáratú olasz hozamok 18 bázisponttal nőttek az előző aukcióhoz képest. A 10 éves görög hozamok is emelkedéssel reagáltak a leminősítésre, 8 bázisponttal, 24,68 százalékra emelkedtek. A spanyol hozamokról itt olvashat részleteket.
Újabb gyenge céghírek is jöttek
A hangulat romlásában sokat számított, hogy az Egyesült Államokban lassan kifutnak a gyorsjelentések, amelyek nem hoztak nagy meglepetést, összességükben elég felemásak lettek. Az eredménysorokon ugyan jó számok voltak többnyire, viszont az eladások visszaestek. Ma Európában is volt rossz vállalati eredményközlés, az ING, a legnagyobb holland pénzügyi szolgáltató és a Securitas, a világ második legnagyobb biztonsági cége is a várakozások alatti számokat közölt.
Halkul a terem, lassan belép Kína
A fenti hírek azonban önmagukban nem lettek volna annyira rosszak, hogy általános visszaesést okozzanak. A fókuszba viszont közben bekerült a holnap hajnali kínai adatfolyam, ami előtt a befektetők többsége inkább fedezékbe húzódik. A kínai adatok rendkívül átfogó képet adnak majd az ázsiai gazdaság állapotáról, hiszen az inflációról, a kiskereskedelemről, az ipari termelésről és a tartós befektetésekről.
A kínai hírek megjelentése előtti kockázatkerülés ismét a biztonságos eszközök felé terelte tehát a befektetőket. Az amerikai hozamok megint csökkennek, jelezve, hogy a hosszú távú dollárbefektetések felé vették az irányt a befektetők, a dollár is erősödik.
Az erősödő dollár miatt megállt az emelkedés az olaj és az arany piacán.
A forint reggel óta gyengül, bár néhány hete még összetettük volna a kezünket ezért az euróárfolyamért.