Ami a régió júniusi beszerzési menedzser indexeit illeti: a hazai adat a májusi 53,9 után némi csökkenést mutat az 51,5 értékkel. A cseh adat is csökkent az előző hónaphoz képest, de még itt is 50 felett jár a BMI - ahogy Lengyelországban is, de csak éppen: itt 50,3 pontra esett az index.
Európában legalább kisebb volt a csökkenés: minimálisan ugyan elmaradt a várttól az euróövezeti feldolgozóipar júniusi teljesítménye, de ez esetben is továbbra is a szektor növekedését jelzi az 51,8 pontos érték (a várt 51,9 helyett).
Az MTI összefoglalója szerint negyedéves összesítésben az látszik, hogy lassul a feldolgozóipari teljesítmény növekedése az eurózónában; a Markit mutatójának több alindexe is kilenc hónapos mélypontra süllyedt. A felmérés nyomán növekedhet az aggodalom, hogy az eurózóna gazdasági növekedése veszíthet a lendületéből. A teljes kép figyelmeztet arra, milyen törékenynek látszik a régiós növekedés - idézi az MTI Chris Williamsont, a Markit vezető közgazdászát.
Az euró árfolyama az elmúlt egy héten. Nem bonyolódnánk komolyabb technikai elemzésbe: gyengül a forint. Friss árfolyamok >> |
A BMI-adatok kissé beárnyékolták a befektetők kedvét, ennek pedig a devizapiacon nem ritkán a feltörekvők isszák meg a levét - a forint is gyengült, az euró jegyzése átlépte a 310 forintot, és egyelőre úgy tűnik, ott is ragad: kora délután 310,40 körül jár a jegyzés. Ha tartósan 310 fölött marad az árfolyam, akkor megnyílhat az út a további gyengülés, a magasabb eurójegyzés felé.