Több tízmillió hordó eladatlan nyersolajat tárolnak olajcégek és kereskedők tartályhajókon, mivel a világgazdasági lassulás közepette a kínálat túlszaladt a keresleten, áll a keddi Financial Timesban, amely szerint a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) meredek termeléscsökkentésre készül.
A londoni üzleti napilap idézi a világ legnagyobb tartályhajó-üzemeltető cégének, a bermudai bejegyzésű Frontline-nak a vezérigazgatóját, aki közölte: világszerte 25, egyenként kétmillió hordó kapacitású szupertankert használnak az olajcégek úszó tározóként, vagyis 50 millió hordó nyersolaj vár vevőre. Ez Franciaország egy havi olajimportjának felel meg.
A Financial Times szerint 2001 vége óta nem tároltak ilyen mennyiségű eladatlan olajat tartályhajókon.
A lap által idézett OPEC-források a napi kitermelési kvóta kétmillió hordós csökkentését szorgalmazzák a szervezet szerdán kezdődő oráni értekezletén. A csoport abban is reménykedik, hogy Oroszországot - az OPEC-en kívüli legnagyobb olajtermelőt - szintén sikerül rávenni a kínálat csökkentésére. Mivel azonban Oroszország kitermelése a beruházások hiánya miatt máris csökken, bármilyen orosz kötelezettségvállalás jó eséllyel inkább politikai gesztusnak, semmint tényleges csökkentésnek lenne tekinthető, áll a Financial Timesban.
A lap szerint bármekkora termeléscsökkentésről dönt is az OPEC, az úszó tározók használatának megugrása egyértelmű jele annak, hogy a csoport nem tudja utolérni a kereslet esésének ütemét.
Az előző napokban több OPEC miniszter is nyilatkozott, valamennyien napi 1-2 millió hordós termeléscsökkentés szükségességét hangsúlyozták. Sakib Helil algériai olajminiszter, az OPEC elnöke kedden azt mondta, hogy egy millió hordónál "jóval nagyobb" termelésvisszafogásra van szükség.
Az OPEC szeptember eleje óta napi két millió hordóval csökkentette a termelését. Ennek oka, hogy a globális gazdasági növekedés lassulása miatt érezhetően mérséklődik a kőolaj iráni kereslet, miközben látványosan esett az energiahordozó ára, az olajfogyasztók tartalékai viszont nőttek.
A kőolaj hordónkénti ára júliusban érte el a rekordot, azóta mintegy 100 dollárral esett. Röviddel 12.30 óra után az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent minőségű olaj februári lejárata 66 cent emelkedéssel 47,80 dolláron állt. A nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta hordónkénti ára 55 centtel 45,06 dollárra nőtt januári szállításra.
Harmadával olcsóbban adja a gázt a Gazprom
Olcsóbb benzin, olcsóbb dízel szerdától
Újabb pletykák a csökkentésről: drágul az olaj
MTI