1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A márciusi csúcs óta a forint több mint 14 százalékot erősödött az euróval szemben. Ennek okait nemcsak a hazai monetáris politikában kell keresnünk. Háttér.
Márciusi csúcsához képest július közepéig több mint 14 százalékot erősödött a forint az euróval szemben. Ugyan a Concorde korábban a forint erősödésére számított, az azonban nem várt mértékeket ért el az utóbbi négy hónap folyamán. Samu János, a társaság makrogazdasági elemzője tekinti át a forint árfolyam-ingadozásának hátterét és lehetséges hatásait.

Jelentős mértékben erősödött a forint az utóbbi hónapokban, aminek kiváltó okai belső- illetve külső eredetűek voltak. A magyar gazdaságpolitika érdeme, hogy megszűnt a jegybank hitelességét (és lehetőségét) csorbító árfolyamsáv, amivel párhuzamosan a Monetáris Tanács is egyre szigorúbb hangnemet ütött meg. Ez a hozzáállás jelentősen rontotta a forint gyengülésére pozícionált befektetők kilátásait, akik ezen befektetéseik felszámolására kényszerültek, ezzel hozzájárulva a forint erősödéséhez. Ezt a folyamatot támogatta időben egyre nagyobb részben a hazai eszközeiket fedező külföldiek által kötött fedezeti pozíciók felszámolása, kifuttatása. További belföldi eredetű, ám folyamatában már régóta a forintot támogató hatása volt a folyó fizetési mérleg csökkenésének, illetve az azt támogató költségvetési kiigazításnak.

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
A szigorú monetáris politika (magas kamatok), a helyi gazdaságok amerikai gazdaságtól való viszonylag limitált függése piaci információk szerint több rövid horizontú befektető számára is vonzó célpontként szolgált, szakzsargonnal élve carry pozíciók felvételére ösztönzött.

A szomszéd valutája mindig erősebb?

A nemzetközi hatások közül kiemelendő a régiós devizák, elsősorban a zloty és a cseh korona trendszerű erősödése, amely tavaly ősszel gyorsult fel komolyabban, de nem lehet kihagyni a hangulatot erősítő elemek közül a szlovák euró-csatlakozás szlovák koronára kifejtett hatását sem.

Az olaj is beleszólt

A forint erősödése együtt járt az olajár drasztikus megugrásával (pontosabban a kelet-európai devizák erősödése történt meg, amelyhez késéssel csatlakozott a forint is), illetve az amerikai jelzálogpiaci válság kibontakozásával. Nem kizárt, hogy a nemzetközi pénzpiacokon helyüket kereső ún. petrodollároknak is jelentős szerepe lehetett ebben a felértékelődésben (ha másként nem, hát a hazai bankok lakossági devizahitelezéséhez biztosított bőséges likviditáson keresztül).


A jövővel kapcsolatban fontos elmondani, hogy a tartós, gazdasági fundamentumokkal összhangban lévő felértékelődés a legvalószínűbb szcenárió. Azonban számos olyan, a forint viharos erősödését az elmúlt hetekben-hónapokban támogató folyamat van, amelyekben bekövetkező esetleges változás inkább a gyengülés kockázatát növeli, mint olyan, amely a további erősödését.

A világpiac is közbeszól

A világpiaci nyersanyagárak globális gazdasági lassulás által potenciálisan kiváltott korrekciója valós eséllyel bír. Ez az inflációs kilátások javulását kiváltva a jelenleg nemzetközi összehasonlításban is szigorúnak számító jegybanki alapkamat csökkenését hozhatja, vagyis a forint kedveltségét csökkentheti. Ráadásul, ha a nyersanyagár-korrekció jelentős, annak hatása lehet az olajpénzek globális likviditásban játszott szerepére is, áttételesen pedig a kelet-európai fizetési mérleg deficittel rendelkező gazdaságok finanszírozására, amely, ha nem is érinti közvetlenül a magyar gazdaságot, a hangulaton keresztül hatása lehet a forintra.

Hogyan tovább?

Az erősödés irányába hathat a jelenlegi körülmények fennmaradása, az, ha a forinterősödésbe vetett hit tovább él, ha a jegybanki alapkamat a mai magas szinten stabilizálódna, illetve ha a magas olajárak által kiváltott globális likviditásbőség továbbra is fennáll, avagy régiónk valamiért preferált maradhatna a nemzetközi befektetők szemében.

A forint erősödésének maximális mértékét nehéz meghatározni, azonban a forint elmúlt hónapokban megfigyelt erősödését támogató folyamatok közül egyre több esetben nő a valószínűsége egy olyan visszarendeződésnek, amely az árfolyamot egy fundamentálisan sokkal könnyebben magyarázható szintre emelné vissza. A Concorde véleménye szerint tehát a forint euróval szembeni árfolyama ma túlértékelt, és nagy a valószínűsége, hogy az év végére inkább 250-hez lesz közelebb a kurzus, mint 230-hoz.

Új árfolyamrekord: hihetetlen, amit a forint művel
Magyarország küszködik a középmezőnyben
Semmi extra, csak erősödött a forint

Privátbankár

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG