Lehet, hogy nem is lesz kamatemelés hétfőn: efelé mozdult el a londoni elemzők várakozása az MNB monetáris testületének hétfői ülése előtt
Lehet, hogy nem is lesz kamatemelés hétfőn: efelé mozdult el a londoni elemzők várakozása az MNB monetáris testületének hétfői ülése előtt, elsősorban a forint ereje és Járai Zsigmond előző napi nyilatkozata miatt. A még emelést jóslók zöme is úgy tartja, hogy ha lesz is szigorítás, az az utolsó lesz ebben a ciklusban.
Az MTI által pénteken kérdezett nagy londoni befektetési házak többsége most már legalább feles, egyik-másik még ennél is nagyobb eséllyel arra számít, hogy az MNB ezúttal nem mozdul. E véleményben az elemzők szerint szerepe volt Járai Zsigmond MNB-elnök előző napi nyilatkozatának: jóllehet a Monetáris Tanács továbbra is figyeli az inflációt, "nem a kamatemelés az egyetlen lehetőség", mondta Járai.
A Deutsche Bank londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piac elemzője, Gillian Edgeworth pénteken azt mondta az MTI-nek, hogy egyértelműen a kamatemelés elmaradását várja hétfőre, negyed százalékpontos emelésnek csak csekély valószínűséget ad.
A Crédit Suisse londoni befektetési részlegének európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke, Olivier Desbarres 50-50 százalékra tette a negyed százalékpontos kamatemelés és a szinten tartás valószínűségének megoszlását. Hozzátette: ha az MNB hétfőn emel, szerinte az ebben a szigorítási ciklusban az utolsó kamatemelés lesz.
A BNP Paribas közép-európai elemzője, Michael Dybula az MTI-nek azt mondta: a forint ereje és a vártnál alacsonyabb szeptemberi bérnövekedési adatok nyomán valószínűleg a "galambok" kerekednek felül a monetáris testületben, és hétfőn nagyobb eséllyel nem lesz kamatemelés. Dybula 60 százalékra tette a kamatemelés elmaradásának valószínűségét, és 40 százalékos esélyt adott az újabb kamatszigorításnak. Szerinte viszont, ha hétfőn elmarad is az emelés, az bizonyára nem jelenti a ciklus végét, sőt az sem, ha az MNB mégis emelne.
A Barclays Capital londoni befektetési csoport európai feltörekvő piaci stratégája, Jeff Gable az "emeléspártiak" közé tartozik: a ház továbbra is inkább negyed százalékpontos emelés valószínűsítése felé hajlik, 60:40 százalékos esélymegoszlással, de "valójában nagyon szorosak az esélyek", mondta az MTI-nek. Gable szerint, ha az MNB hétfőn emel, az jó eséllyel az utolsó szigorítás lesz a jelenlegi ciklusban.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.