1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az októberi önkormányzati választások miatt némi időbe telhet, míg Magyarország új megállapodásra jut a nemzetközi hitelezőkkel - írta elemzők vélekedésére hivatkozva a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása. Londoni elemzők szerint ugyanakkor a hitelminősítők lehet, hogy nem fognak őszig várni
Az októberi önkormányzati választások miatt némi időbe telhet, míg Magyarország új megállapodásra jut a nemzetközi hitelezőkkel - írta elemzők vélekedésére hivatkozva a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE). Londoni elemzők szerint ugyanakkor a hitelminősítők lehet, hogy nem fognak őszig várni

Az újság internetes felületén megjelent cikk feltételezését azzal támasztotta alá, hogy a Fidesz a megszorító intézkedések elleni kampány eredményeként került kormányra, és "valószínűtlen, hogy olyan kiadáscsökkentést hajtana végre, illetve úgy módosítana a szociális jóléti programokon, amivel elidegeníthetné a választókat".
   
Az írás részletesen beszámolt arról, hogy nem sikerült eredményesen lezárni a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal folytatott, esedékes hitel-felülvizsgálati tárgyalási fordulót, a nemzetközi intézmények képviselői a hét végén elutaztak Budapestről. "Meglepő, hogy az IMF ilyen keményen játszik" - idézte a WSJE Timothy Asht, a Royal Bank of Scotland feltörekvő piacokkal foglalkozó, londoni székhelyű részlegének vezetőjét. Ash szerint "ez potenciálisan veszélyes stratégia. A globális talpra állás törékenynek látszik, és az európai gazdaság általában nehézségekkel küzd".
   
Megfigyelők arra számítottak, hogy az IMF és az EU megállapodik Budapesttel, "ha másért nem, a stabilitás érdekében" - írta a lap. Idézte Olli Rehn pénzügyi EU-biztos azon korábbi kijelentését, miszerint "a magyar válság árnyékbokszolás, nem igazi krízis", ezzel szembeállítva Rehn szombati nyilatkozatát, amely már arról szólt, hogy a túlzott deficit csökkentése "kemény döntéseket igényel majd a kiadások terén".

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez irányította a forint gyengülése, illetve az IMF és az EU ügyében az újságírókat Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a Fidesz-KDNP-frakcióülésére érkezőben.

Egyelőre csak a döntések elhúzódásáról van szó - jelentette ki az MTI-nek Kovács Álmos, a korábbi Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára arról, hogy megszakadtak a tárgyalások az IMF és az EU delegációjával a Magyarországgal kötött hitelmegállapodás teljesítéséről. A Végső döntést az ügyben a Nemzetközi Valutaalap esetében az igazgatótanács, illetve az Európai Unió ECOFIN-je (az unió gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácsa) hozza majd meg - hangsúlyozta.

Legfrissebb devizaárfolyamok
   

Nem csupán a forint, hanem a lengyel zloty és más kelet-európai fizetőeszközök is "járulékos kárt" szenvedhetnek - írta az EUobserver című, uniós kérdésekkel foglalkozó brüsszeli hírportál azzal kapcsolatban, hogy a hét végén nem sikerült eredményesen lezárni a nemzetközi hitelezők és Magyarország közötti esedékes felülvizsgálati tárgyalási fordulót.
A The Wall Street Journal Europe ugyancsak hétfőn portrét és interjút közölt Csányi Sándorral, az OTP Bank elnök-vezérigazgatójával, aki egyebek közt elmondta, hogy a nyugat-európai anyabankokkal rendelkező magyarországi pénzintézetekhez képest az OTP egy kissé máshogy viszonyul a bankadó kérdéséhez. A kitűzött államháztartási hiánycél elérése ugyanis kiemelt jelentőségű - hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató, aki arra figyelmeztetett, hogy a szektort érintő adónak átmenetinek kell lennie, különben nem tudják növelni finanszírozási képességüket a bankok, ez pedig a reálgazdaságnak sem jó.

 

Az a kérdés, adnak-e időt

Az őszi önkormányzati választásoknak szerepük lehetett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalások sikertelenségében, ám nem biztos, hogy a piacok az októberi választásokig hagynak időt Magyarországnak, és ha nem születik "nagyon gyorsan" megállapodás, a hitelminősítők is ronthatják a magyar adóskockázati besorolásokat - vélekedtek hétfőn londoni felzárkózó piaci elemzők.


A londoni kereskedésben hétfőn jelentősen megugrottak a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazásai. Az egyik vezető londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői az MTI-nek elmondták: a kora délutáni kereskedésben 366 bázispont - minden 10 millió euró magyar adósságra évi 366 ezer euró - volt a magyar szuverén törlesztési kockázatra köthető biztosítási kontraktusok ára a 316,4 bázispontos előző záró után.
   
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) globális felzárkózó piaci kutatási részlegének vezetője hétfői londoni kommentárjában kiemelte: az IMF eddig "figyelemreméltó rugalmasságot" tanúsított Magyarországgal szemben. A valutaalap a rossz makrokörnyezetre tekintettel többször is hozzájárult a tavalyi és az idei államháztartási hiánycélok emeléséhez, azonban "úgy tűnik, hogy az IMF-nek elege lett ebből", és most már "nem hajlandó babrálni többé a költségvetési célokkal". Timothy Ash szerint mivel a Fidesz-kormány nem kívánta volna lehívni a hitelkeretből azt a részt, amely a felülvizsgálat sikere esetén hozzáférhetővé vált volna, a hiányfinanszírozást a történtek közvetlenül nem fogják érinteni.
   

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor´s, Moody´s Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody´s még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot. A magyar osztályzatok kilátását a Standard & Poor´s tavaly negatívról stabilra javította vissza, az akkori magyar kormány költségvetési konszolidációs erőfeszítéseinek eredményeivel indokolva a lépést. A másik két cégnél negatív kilátás érvényes a magyar besorolásokra.
A közvetett hatás azonban súlyos lesz: a magyar államadósság hozama emelkedni fog, még drágábbá téve a hiteleket a kormány számára. Ez nem csupán kiadási oldali nyomásként fog megmutatkozni - jóllehet az idei kamatköltségek várhatóan elérik a hazai össztermék 4,2 százalékát -, de teljes körű eladási hullám kialakulása esetén a deficitfinanszírozás már nagyon nehézzé válhat, és Magyarország esetleg nem tudja majd teljes mértékben megújítani a lejáró követeléseket - vélekedett az RBS vezető felzárkózó piaci szakértője. Ash szerint "úgy tűnik, hogy a kormány nem tanult az előző bakiból, a piac pedig nincs abban a hangulatban, hogy szemet hunyjon a költségvetési lazaság felett". Hacsak nem sikerül "valamiről nagyon gyorsan megállapodni", felmerül az a kockázat is, hogy a hitelminősítők rontják Magyarország adóskockázati besorolásait a hétvégi fejleményekből eredő bizonytalanság miatt - vélte az RBS elemzője.
   
Az RBS szakértőjének hétfői kommentárja szerint eddig az IMF-program folyamatos teljesítése támasztotta alá a magyar adósbesorolásokat, ám ez veszélybe kerülhet, ha Magyarország "letér az útról". A Royal Bank of Scotland londoni vezető elemzője szerint ha az IMF-finanszírozás hosszú távra kiesik, kétséges, hogy Magyarország képes lesz-e finanszírozni magát. Timothy Ash szerint a hétvégi fejlemények váratlanok voltak, a piaci konszenzus az volt, hogy a kormány végül - ha vonakodva is - elfogadja az IMF követeléseit. Az, hogy a kormány kész letérni az eddigi pályáról, az IMF pedig hajlandó "a kemény játékra", jelentős mértékben negatív fejlemény Magyarország és a térség egésze számára.

Az RBS elemzőjének várakozása szerint ha az árfolyam megközelíti a 300 forint/eurót, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kénytelen lesz intervenciót végrehajtani a forint védelmében, tekintettel a háztartások és a vállalkozások nagy összegű nyílt nettó devizapozícióira. Ha az árfolyam átlépi a 300 forintot, az MNB kamatemelésre kényszerülhet - tette hozzá Ash.

A UBS bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének szakértői hétfői kommentárjukban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy jóllehet Magyarország az idén már tudta magát finanszírozni a piacról, mégis szüksége lesz egy új IMF-programra a jelenlegi lejárta után, az új kormány gazdaságpolitikájába vetett bizalom erősítése végett. A ház szerint az októberi magyarországi önkormányzati választásoknak is szerepük lehetett abban, hogy a magyar kormány nem volt hajlandó engedni a valutaalappal és az EU-val folytatott tárgyalásokon. A UBS szakértői szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy amint az ország túljut a választásokon, a kormánynak sikerül majd megállapodásra jutnia az IMF-fel és az unióval.

Addig azonban egyértelmű annak a kockázata, hogy a magyar piacok súlyos nyomás alá kerülnek, tekintettel az egyébként is törékeny globális befektetői hangulatra, és a piac esetleg az őszi választásokig sem enged időt a magyar kormánynak. Ebben az esetben a kormánynak már előbb fel kell mutatnia olyan intézkedéseket, amelyek "hűtik a befektetői kedélyeket", különben - főleg akkor, ha a forint tartósan gyengül - az MNB kamatemelésre kényszerülhet - jósolták hétfői kommentárjukban a UBS londoni elemzői.

Szeptemberben visszatérnek

Egyáltalán nem került veszélybe a magyar gazdaság stabilitása az IMF delegációjának távozása miatt - mondta Matolcsy György hétfőn egy bécsi sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva. A magyar kormány ellenőrzés alatt tartja a költségvetési egyenleget és elkötelezett a 3,8 százalékos hiánycél mellett - fejtette ki a nemzetgazdasági miniszter. Rámutatott, hogy 2010-ben mindössze három európai uniós tagállamban lesz a hazai össztermék (GDP) három százalékánál kevesebb a hiány. A 3,8 százalékos eredmény ezért kivételesen jónak számít - jelentette ki a miniszter.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) tárgyalódelegációja szeptemberben tér vissza Magyarországra, és a megbeszélések eredményesen zárulnak majd. A CNBC amerikai tévécsatornának adott hétfői nyilatkozatában a miniszter hangsúlyozta: az IMF, az EU és a Világbank készenléti hitelkeretéhez kapcsolódó megegyezés végrehajtásának felülvizsgálatáról szóló tárgyalások "nem omlottak össze, hanem a megbeszélések egy bizonyos szakaszában véget értek."
   
Matolcsy György hozzátette: a kormány elkötelezett, hogy teljesíti a hazai össztermék (GDP) arányában számolva 3,8 százalékos költségvetési hiánycélt, az IMF és az EU küldöttségei pedig elismerően fogadták a kormány első gazdasági akciótervét, amelynek révén pontosan 3,8 százalék lesz az idei deficit.
   
A nemzetgazdasági miniszter szólt arról, hogy a kormány tárgyalópartnereinek "nem tetszett" a tervezett bankadó, annak mértéke miatt, de a költségvetési hiánycél elérése érdekében ki kell vetni az adót. Matolcsy György hangsúlyozta: a bankadó a megszorító csomag alternatívája, az utóbbi évek megszorító politikáját pedig nem kívánja folytatni a kormány.

Kérdésre válaszolva Matolcsy György kifejtette: a kormány nem számít arra, hogy növekednek a hitelfelvételi költségek, hiszen Magyarország az idei 3,8 százalékos, és a jövő évi 3 százalék alatti hiánnyal a legjobbak között van az Európai Unió 27 tagországa között. A nemzetgazdasági miniszter a CNBC-nek elmondta: az IMF és az EU küldöttségei szeptemberben térnek vissza Magyarországra, és a tárgyalások végül eredménnyel zárulnak majd.

Egyelőre nem lehet megmondani, hogy mikor zárható le a Magyarországnak nyújtott pénzügyi segítségnyújtás újabb felülvizsgálata - mondta hétfőn Brüsszelben az Európai Bizottság szóvivője. Az uniós végrehajtó testület napi sajtótájékoztatóján olyan kérdés hangzott el, hogy mi lenne a következménye annak, ha megállapodás nélkül zárnák le a felülvizsgálatot. Az illetékes szóvivő erre nem tudott válaszolni, de hangsúlyozta, hogy a felülvizsgálatot nem zárták le eredménytelenség miatt, a lezárást elhalasztották, mert kérdések maradtak nyitva - tette hozzá.

MTI, Privátbankár

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG