Az OPEC-tag Nigériában ismétlődő szabotázscselekmények hatását ellensúlyozza, hogy a dollár a múlt héten erősödött, az OPEC elnöke hosszabb távra 70-80 dolláros árat valószínűsített a lanyhuló kereslet miatt, a BP vezérigazgatója az OECD-országok benzinfogyasztásának 5-10 százalékos csökkenését jósolta idénre, és az amerikai ingatlanforgalmi adatok is az olajtermék-kereslet csökkenését valószínűsítik, miközben az OPEC-országok augusztus közepéig várhatóan napi 140 ezer hordóval növelik exportjukat, miután az elmúlt három hónapban is folyamatosan növelték.
A kőolaj majdnem 20 százalékkal lett olcsóbb, mióta a befektetők július 15-én megijedtek Ben Bernanke Fed-elnök figyelmeztetésétől, hogy a magas olajár is az amerikai gazdaságot fenyegető veszélyek között van. Addig, számítva a világméretű olajtermelési kapacitásfölösleg szűkösségére, az olajpiacra menekült a forró tőke a gyenge értékpapírpiacokról és a dollárból. A nagy pénzfölösleggel operáló spekuláció gyorsan előre hozott olyan árszinteket, amilyet a világtartalékok fokozatos apadása és a mind drágábban növelhető olajkitermelés egyébként csak évtizedek múlva indokolna.
Az Egyesült Államokban a teljes olajtermék-fogyasztás jelenleg 3,2 százalékkal, a benzinfogyasztás 2,2 százalékkal kisebb, mint tavaly ilyenkor. A kínai keresletnövekedés további lassulását valószínűsíti, hogy a kínai kormány júniusban 18 százalékkal emelte az üzemanyagok árát. Júniusban a kínai kőolajimport napi 3,54 millió hordóra csökkent a májusi, 3,81 millió hordós napi átlagról, és csak 3,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a májusi, 24,9 százalékos éves többlet után. Az első félévben a kínai kőolajimport 11,04 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Tavaly 12,4 százalékkal, 2006-ban 14,5 százalékkal nőtt a kínai nyersolajimport.
Az OPEC szerint a tényleges világkereslet már most is csökken, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint még nő, de mind lassabban és lassabban. Az IEA legutóbb is csökkentette keresletnövekedési előrejelzéseit, és a jövő évi növekedést is egyre kisebbnek várja az ideinél. Legújabb előrejelzése szerint a lassuló kereslet és az új beruházások miatt most már nő a tartalék termelőkapacitás a világon. Az IEA szerint az OPEC-en kívüli termelés jövőre napi 640 ezer hordóval napi 50,6 millió hordóra nő, miközben az OPEC-országok exportjára kisebb lesz a kereslet az ideinél.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, szeptemberi határidőre szerda reggel hordónként 119,00 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 17 centtel olcsóbb a keddi New York-i zárónál.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, szeptemberi határidőre szerda reggel 117,46 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 24 centtel olcsóbb a keddi zárónál.
Eltört a csap? Ömlik az olaj a piacra
Olaj-globalizácó: 1-0
A kitermelés megmentette a Chevront
Egy országnyi pénzt keresett a Shell