A találkozón Kína, India és Dél-Korea energiaminiszterei is részt vesznek. A megbeszélés előkészíti a G8-ak állam- és kormányfőinak júliusi, észak-japáni tanácskozását.
A házigazda Japán szerint a rekord magas olajárak globális recesszióhoz vezethetnek a világgazdaságban, és a klímaváltozás, valamint az energiakérdés "ugyanazon érem két oldala".
A résztvevők egyúttal üdvözölték Kínának és Indiának azt a döntését, hogy szorosabban együttműködik a Nemzetközi Energiaügynökséggel (IEA).
Az Egyesült Államok, Japán, Kína, Dél-Korea és India - amelyek már szombattól üléseztek Aomoriban - hangsúlyozták: aggódnak a magas olajárak miatt. A példátlan szintre emelkedett árak nem pusztán az olajfogyasztó országok, de az olajtermelők érdekeit is sértik - szögezték le az öt ország energiaügyi miniszterei szombati találkozójukon. Az öt állam összességében a világ teljes energiafogyasztásának felét adja.
A nyersolaj ára 2003 óta ötszörösére emelkedett, s pénteken New Yorkban újabb rekordot döntött, 138,54 dollárral, elemzők pedig azt várják, hogy júliusig akár a 150 dollárt is elérheti. |
Még a találkozó előtt Samuel Bodman amerikai energiaügyi miniszter elismerte, hogy az új olajár-rekord "sokkot" jelent az amerikai gazdaságnak, de úgy vélte, hogy nincs válság, s így nincs szükség a piac további szabályozására. Egyben figyelmeztette az olajtermelő országokat: az amerikai növekedés visszaesése számukra sem lenne előnyös. Bodman szerint a nemzetközi kereslet egy százalékos növekedése 20 százalékos áremelkedést okozott az elmúlt éveket tekintve.
A megbeszélésen szóba került az üzemanyagok szubvencionálásának gyakorlata, s a záróközleményben az öt ország úgy fogalmazott: "a közeljövőben jó lenne fokozatosan feladni a hagyományos energiaárakra vonatkozó szubvenciókat."
Azonban India és Kína (mindkét ország nagy energiafogyasztó) nem volt hajlandó kötelezettséget vállalni egy konkrét menetrendre, azzal érvelve, hogy még fejlődő országok, s egyelőre nem képesek arra, hogy az árakat hagyják a piac szabályai szerint ingadozni. A kínai delegáció egyik tagja pedig a "társadalmi és gazdasági stabilitás" fontosságát hangsúlyozta.
Az egész világot kiborítja a benzinár
Már kevesebbet tankolnak: lefelé tart az olajár
Van még egy-két kút, ahol 300-nál olcsóbb a benzin
.Ha elszalad a forint, megugrik a benzinár"
MTI