Mint ismert, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa széles körű társadalmi egyeztetés után, 2008. június 23-án úgy döntött, hogy a jelenlegi kétszázforintos bankjegyet 2009-ben érme váltja majd fel. Az elmúlt hónapokban a jegybank tovább folytatta a társadalmi párbeszédet: szakmai és civil szervezeteket (például az automatákat működtető szervezetek, vakok és gyengénlátók képviselete, pénzfeldolgozók) vont be a 200-as érme műszaki paraméterei (az érme anyaga, alakja, mérete) kialakításának folyamatába, és ez alapján hozott döntést - olvasható az MNB szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
A közlemény szerint a következő időszakban a jegybank elismert szakértőkkel (pl. akadémikusokkal, egyetemi tanárokkal) véleményezteti a lakossági szavazásra előkészített érmekép-terveket, majd ezt követően az októberi internetesen szavazáson legtöbb szavazatot elnyerő érmekép lesz az, amelyet 2009-ben a kétszázas érmén láthatunk majd.
A Magyar Nemzeti Bank döntése alapján úgynevezett bimetál – két eltérő fém ötvözetéből összeállított – 200 forintos érmét bocsát ki. Az érme két részének anyaga: réz, nikkel és cink ötvözete. Az érme méretei: átmérője 28,3 mm, súlya 9 gramm, peremvastagsága 2 mm. Az érme peremén a látáskorlátozottak számára a megkülönböztetést megkönnyítő recézés lesz.
A papírpénzről érmére váltás hátterében nemzetgazdasági megtakarítás és az a hosszú távú jegybanki cél áll, hogy az MNB megkönnyítse a lakosság majdani átállását az euróra. Az érme leghamarabb 2009 első félévében kerülhet forgalomba. A kétszáz forintos bankjegy - várhatóan 2009 végéig - szintén törvényes fizetőeszköz marad - áll a közleményben.
Hoppá: kiszivárogtak a vadonatúj tízezresek
Pénzt a kazánba: jól be lehet fűteni húszezressel
Lenyeltünk 1,6 milliárd egy- és kétforintost
Fémre cserélik a papír kétszázast
Átváltoznak a kétszázasok?
Privátbankár