Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
A Kínából, Európából és az USA-ból érkező pozitív termelési adatokra reagálva a tőzsdék 18 hónapja nem látott magasságba emelkedtek - egyben nagy a félelem egy mélyebb korrekció miatt is
A Kínából, Európából és az USA-ból érkező pozitív termelési adatokra reagálva a tőzsdék 18 hónapja nem látott magasságba emelkedtek, és az S&P 1998 óta a legjobb első negyedévet zárta - írja árupiaci áttekintésében az elemzést készítő Saxo Bank, mely közleményben juttatta el a gazdasági kilátások jótékony árutőzsdei hatásáról szóló heti gyorsjelentését szerkesztőségünknek.
Mint írják, "a töretlen kockázati étvágynak köszönhetően az eurónak is sikerült 1,25 százalékkal visszatornásznia magát" az amerikai munkanélküliségi adatok pénteki bejelentése előtt, miközben sok piacon húsvéti szünetet tartottak. Mint a Saxo megjegyzi "A látóhatárt tarkító egyetlen felhőt a kötvénypiac szele sodorta maga előtt azzal, hogy görög állampapír tízéves hozama 6,5% fölé került, mert a 7 éves hitelpapír legutóbbi aukciója nem éppen rózsásra sikeredett". Némi aggodalmat váltott tehát ki a piacokon, hogy Görögország hogyan fogja majd finanszírozni költségvetési hiányát, a magas hozamok mellett ezt a lanyha európai érdeklődés is mutatja a görög állampapírok irányába (mint arról beszámoltunk Athén éppen ezért amerikai befektetők felé fordulna ).
Az USA államkötvények hozama is emelkedéssel válaszolt a pozitív termelési adatokra, ami egyesek szerint fel fogja gyorsítani a számos fejlett gazdaságban a mai napig fenntartott kimondottan alacsony kamatkörnyezet végjátékát. A referenciának tekinthető tízéves USA kincstárjegy hozama 3,87 százalékkal emelkedett, és érdemes szem előtt tartani, hogy eléri-e a hozam az esetleg nagy horderejű következményekkel is járó 4 százalékot a kínálati félelmek és a hivatalos kamatokra vonatkozó fenti feltételezés nyomása alatt.
Az árutőzsdét illetően említésre méltő, hogy a gyengébb dollár és a növekedési kilátások vezérletével meglóduló átfogó roham hatására a Reuters CRB index 3,2%-kal hágott magasabbra. A nyersolaj 17 hónapja nem látott csúcsot ért el, és még a hónapok óta érvényes sávból is megpróbált kitörni. A kínálatról érkező negatív heti adatok híre a piacot szinte hidegen hagyta, ami annyit jelent, hogy az árfolyamokat a lendület és a jövőbeli elvárások alakítják.
A WTI nyersolaj legközelebbi hónapra elérhető határidős kontraktusa 5,4%-kal előrerukkolva 85,37 dollárt ért el. Noha csak a jövő héten fog eldőlni, hogy ebből mennyi a hosszú hétvégét fedező short pozíció, pillanatnyilag a kitörési célárfolyam 86,00, amely a piaci lendület hatására akár 90 dolláron is tetőzhet, ami a 147,27-től 33,20-ig tartó eladási hullámhoz képest 50%-os visszatesztelést jelent. A konszolidáció sem késik azonban, mert 83,15 dolláron még a 81,75-ös szint fölött támasz alakult ki.
Nyolc hét óta most először zárta emelkedéssel a hetet a földgáz, köszönhetően a heti tárolási adatok vártnál kisebb mértékű növekedésének, amit a piac csütörtökön közel 6%-os erősödéssel hálált meg - jegyzi meg a jelentés. Már olyan hosszú idő óta az dominálnak eladások, hogy az árfolyamemelkedés láttán a shortolók úgy döntöttek, érdemes a nyereséget még a hosszú hétvége előtt realizálni. Ha a jövő héten mégse sikerül a 4,17-es szintet áttörni, az eladók visszaszivároghatnak, de a fedezeti alapok és más befektetők megtámaszthatják az árfolyamot, ha úgy döntenek, hogy az olaj és a gáz közötti arány rendkívül nyereséges lekereskedésére (ratio trade) az olajban felvett long és a földgázban elfoglalt short pozícióikon nyereséget realizálnak.
Forrás: Bloomberg, Saxo-gyűjtés
Az arany a héten két szempontból is jól teljesített: 3%-os emelkedés után elérte az 1,128-as árfolyamot köszönhetően a nyersanyagok iránt általában megnyilvánuló kedvező hangulatnak, az EFT folyamatok némi emelkedésének és a gyengébb dollárnak. Dollárban elszámolva az arany a közelmúltban erős dollár dacára jól tartotta magát. A további emelkedésnek azonban már csak nagyon szűk tere van, mert a lendület kifulladt, és a befektetők figyelme az ezüst (+7%), a platina (+4%) és a réz felé fordult, amely az elmúlt héten hatalmas lépést téve 6%-kal emelkedett, és új 2010-es csúcsot állított fel.
Félelem a mélyebb korrekciótól
Befektetői körökben a mélyebb korrekciótól való félelem idegességet válthat ki, ha a korábbi csúcsokat nem sikerül túlteljesíteni. Ebből az következik, hogy az emelkedés lendületes fenntartásához az árfolyamnak hamarosan el kellene érnie az 1,133-as, de még inkább az 1,145-ös szintet. A támaszok rendre 1,100-on, 1,092-n és 1,085-ön találhatók.
A gabona és az olajos magvak piaca szerdán hanyatlani kezdett, mert az USA Mezőgazdasági Minisztériuma a "várható vetésekről" kiadott jelentésében normális időjárási feltételek mellett rekordtermést jelzett előre.
Az idén az amerikai gazdák várhatóan nagy mennyiségű szóját és kukoricát vetnek. A kukorica vetésterülete 1946 óta most a legnagyobb, és a szója vetésterülete is rekordot dönt. A szója árfolyamának nem használt az a bejelentés, hogy Dél-Amerikában már most hatalmas termést várnak, mert ez az erős dollárral a háttérben tovább nehezíti az exportot.
A kukorica és a búza éves szinten mintegy 18%-kal visszaesve újabb 2010-es mélypontra jutott, a szója árfolyama eközben 11%-kal csökkent.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.