Az elmúlt hetek katasztrofális esőzései az amerikai közép-nyugaton elsősorban a kukorica és szója ültetvényeket érintették. 1993 óta a legnagyobb áradásoknak lehetünk szemtanúi. Becslések szerint a mostani áradások a középnyugati termő területek 10%-át már elpusztították és további 40% jelenleg is veszélyeztetett, vagyis is el van árasztva vízzel.
A mezőgazdasági termények, elsősorban a kukorica és a szója árának növekedése amúgy is már régóta folyik, aminek egyik elsődleges oka az általános keresletnövekedés mellett a Bush kormány által 2005-ben beindított etanol program, ami az élelmiszer irányú felhasználás hátrányára a bioüzemanyagok előállítására helyezi a hangsúlyt. A Bush adminisztráció fő érve az USA energiafüggőségének csökkentése. Ennek az eredménye, hogy első körben más termények kárára a kukorica és a szója termőterületeit növelték - ami mellesleg az egyéb gabonák áremelkedésének irányában hatott -, viszont az üzemanyagként való felhasználás folyamatos növelése a fenti termények árát is növelte.
A tavalyi évben az össztermelés 20%-át használták már fel etanol előállítására, az idei előrejelzések pedig már 30%-ra prognosztizálják ezt az arányt. Ahhoz, hogy egy ilyen átállás zökkenőmentesen történjen, minimum feltétel lenne a kedvező időjárás, épp ezért a mostani áradások valóban katasztrofális helyzetet teremthetnek, ami további lökést adhat az emelkedésnek.
Ugyanakkor sokan vitatják a bioüzemanyag létjogosultságát, egyrészt kisebb energiaelőállítási kapacitása miatt, másrészt azért, mert az energia mennyiség, amit az előállítására fordítanak nem áll arányban az ez által nyert energia mennyiséggel, különösen az olaj árak ilyen mértékű emelkedése mellett. A bioenergia-ellenes tábor legfőbb érve e mellett, hogy az etanol program az élelmiszerárak erőteljes inflációjához vezet, ami hosszabb távon élelmiszer válsághoz fog vezetni. Ezt a különböző gabonák áraiban már ma is láthatjuk.
A kukorica az 1996-os kiugrást nem számítva vékánként 2 és 3 dollár között mozgott, majd 2006 második felétől meredeken emelkedett, folyamatosan új csúcsokat produkálva. A bioenergia iránti igény folyamatosan növekszik, amit abból is láthatunk, hogy az elmúlt években egyre több beruházás irányult etanol finomítók építésére, olyannyira, hogy mára a beruházások mértéke meghaladja a hagyományos kőolaj finomítókra fordított pénzösszegeket. Ebből nyilvánvalóan következik, hogy hosszabb távon további emelkedésre lehet számítani.
Az egyéb gabonák, például a búza grafikonját vizsgálva ugyanezt a tendenciát látjuk, ami a gabonáknál elsősorban a termőterületek csökkenésével magyarázható. Ráadásul a termőterületek növelése, elsősorban a létfontosságú esőerdők kárára történik - ahol megint csak inkább a bioenergia előállításához használt terményeket ültetnek -, ami a globális klímaváltozás és a további időjárási szélsőségek generálását jelenti. Ez pedig azt jelenti, hogy akár etanol, akár élelmiszer előállítására irányuló termesztés egyre inkább ki lesz téve a váratlan időjárási változásoknak, vagyis a jövőben egyre inkább számíthatunk a termés mértékének csökkenésére, illetve hasonló időjárási katasztrófákra, mint a mostani áradás Iowában.
A chicagói árutőzsdén folytatódott is a vételi pánik, ami 8$-ig lőtte a kukorica árát és az olajpiacon látottakhoz hasonlóan újabb rekordok várhatóak. Úgy tűnik, itt is folytatódik az árupiacokon általánosan megfigyelhető szuperciklus. Rövid és középtávon maximum korrekciókkal számolhatunk a piacon, de alapvetően az áremelkedés folytatását várjuk. Nem lepődnénk meg, ha a nyár folyamán a kukorica ára elérné akár a 10$-t is. Ellentétben az utóbbi időkben látható részvénypiaci bizonytalanságokkal a gabonapiacok viszonylag jól követhető trendek szerint mozognak, ami különösen alkalmassá teszi őket a kereskedésre és mivel mindegyik tőzsdei termék, ezért csak a 20%-os árfolyamnyereség adó vonatkozik rájuk.
További információ: www.solarcapital.hu
(x)