1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miután néhány hónap alatt megduplázta árfolyamát az ezüst, az elmúlt három napban zuhanórepülésbe kezdett és 30%-ot meghaladóan vesztett az értékéből. Mi váltotta ki a piacokon ezt a heves reakciót?
A szürkésfehér nemesfém már hónapok óta elnyomta az aranyat a közbeszédben, és most is róla szólnak a hírek. Miután néhány hónap alatt megduplázta árfolyamát, az elmúlt három napban zuhanórepülésbe kezdett és 30 százalékot meghaladóan vesztett az értékéből. Mi történt a piacokon, ami ezt a heves reakciót kiváltotta? – tette fel a kérdést a www.aranypiac.hu.

A hét elején még szenzációként robbant a hír a világban, miszerint egy speciális amerikai katonai egység megölte Oszama bin Ladent, az al-Kaida terrorszervezet vezetőjét. Nem sokkal később a tőzsdeparketten már minden szempár az ezüst árfolyamát figyelte, amely a grafikonon nyílegyenes vonalként megállíthatatlanul a mély felé tartott.

Míg a hétfő hajnali ázsiai kereskedésben 48 dollár felett jegyezték az ezüst unciáját (31,1 gramm), nem sokkal később már csak 43 dolláron állt a kurzus. Pedig a kereskedők a hajnali órákban még azt találgatták, hogy a hét folyamán vajon mikor lépi majd át az árfolyam Londonban, a fizikai kereskedésben is az álomhatárnak számító 50 dollárt.

A hirtelen árcsökkenésre a terroristavezér halálhíre aligha ad elfogadható magyarázatot. A történések megértéséhez vissza kell menni az időben 2010 nyaráig. Tavaly nyáron még mindössze 17 dollárt kellett fizetni egy uncia ezüstért, amely a pénzügyi válságból látványosan profitáló arany árnyékában voltaképp tengődött. Ekkor fedezte fel magának a spekulatív tőke, felismerve az aranyhoz és a más nyersanyagokhoz képesti relatív alulértékeltségét. A viszonylag szűk ezüstpiacra tóduló bőséges likviditás fokozatosan és egyre gyorsuló dinamikával hajtotta fel az árfolyamot előbb 30 dollár fölé, majd április elején a 40 dollárt is elérve. Április végére már az 50 dolláros küszöb előtt állt a jegyzés.

Az ezüst árfolyamának az utóbbi időben bekövetkezett extrém növekedését jól dokumentálja a Standard & Poor´s 24 különféle nyersanyag árfolyamát összefoglaló GSCI indexe. E szerint az év elejétől április végéig 60 százalékot erősödő ezüst teljesített a legjobban az indexben szereplő összes nyersanyag közül. A csúcson mindössze 32 uncia ezüstért lehetett már egy uncia aranyat kapni, holott az utóbbi évtizedek átlaga jellemzően hatvan az egyhez arányt mutatott.

Mint minden tőzsdei rally, úgy az ezüst nyaktörő száguldása is tömegével vonzotta a spekulánsokat, akiknek megjelenése persze csak tovább hajszolta az árfolyamot az ég felé. A chicagói határidős árutőzsde (Chicago Mercantile Exchange) adatai szerint a rally tetőfokán 25-ször többen fogadtak emelkedő ezüstárra, mint amennyien a csökkenésre tettek. Márpedig ekkora spekulatív túlnyomás magában hordozza a tömegpánik kockázatát.

A 70-es évek második felében az amerikai Hunt fivérek a világ ezüstkészletének felvásárlásával és a kínálat manipulációjával verték fel az ezüst árfolyamát egészen 50 dollárig. Tervük kudarcba fulladt, ők maguk csődbe mentek, az ezüstkészletek kényszereladása pedig drasztikusan letörte a nemesfém árát. A jelenlegi korrekció egyértelműen más természetű, mégis mutat párhuzamokat a 30 évvel ezelőtti történésekkel.

Az ezüstárfolyam aktuálisan emelkedő trendje nem egy szűk befektetői csoport összehangolt manipulációjának az eredménye, hanem a ténylegesen növekvő fizikai keresletre vezethető vissza, ahogy azt a GFMS nemesfémpiaci tanácsadó és elemző cég kutatásai tanúsítják. Az ezüst legnagyobb ipari felhasználója közismerten az elektronikai ipar, amely napelemek, laposképernyők, félvezetők, mobiltelefonok stb. gyártásához egyre többet használ az értékes alapanyagból. Az ágazati statisztikák szerint tavaly 20 százalékkal nőtt az ipari ezüstfelhasználás, 2011-re pedig további 8 százalékos növekedés várható.

Hol lehet a mélypont?

Nelson és William Hunt manipulatív mesterkedését egykor az amerikai tőzsdefelügyelet közbelépése állította meg. A párhuzam az akkori eseményekkel abban van, hogy a mostani árfolyamesést is elsősorban egy tőzsdei szabályozási beavatkozás váltotta ki, amely a túlhevülőben lévő piac lehűtését volt hivatott elérni. Az elmúlt héten ugyanis a New York-i Comex-en három lépcsőben drasztikusan megemelték a határidős ezüstpozíciók nyitásához és tartásához szükséges letét összegét. Mivel a megemelt letéti díjak jelentősen megdrágították a spekulációt, számos befektető kényszerülhetett a piacból való kiszállásra, és leginkább emiatt került hétfőn az ezüst ára eladói nyomás alá.

Az első lökést a szakadék széle felé erősítették továbbá a Kínában és Nagy-Britanniában tartott munkaszüneti napok, amelyek miatt amúgy is jócskán visszaesett a nemzetközi kereskedelem, és sérülékenyebbé vált az árfolyam extrém kilengésekkel szemben. Oszama bin Laden halálhíre is okozhatott némi megingást egyes befektetőknél, akik ebben a dollár erősödésére láttak esélyt, ami jellemzően negatív hatást gyakorol a nemesfémek jegyzésére. És végül hétfőn látott napvilágot az a hír is, miszerint több nagybefektető (Soros György, John Burbank) különböző okokból kifolyólag csökkenteni kezdte az ezüstpiaci befektetéseit.

A lejtmenet egyértelműen a határidős piacok irányából indult el, amit csak gerjesztett az, hogy a kedvezőtlen árfolyamelmozdulás pluszban még automatikus eladási megbízásokat is aktivált a számítógépes kereskedőprogramokban.

A pillanatnyilag szabadesésben zajló korrektúra a 36 dolláros szintekig, rosszabb esetben 33 dollárig is eltarthat. Ezen a ponton technikai vásárlások indulhatnak el, amelyek ismét visszamozdíthatják a jegyzéseket akár 40 dollár fölé. Az elkövetkezendő heteket az ezüstárfolyam oldalazása jellemezheti kiugróan erős kilengések közepette, mígnem az idegesség lassan elpárolog a piacokról. Ezt követően a hosszútávon változatlanul problémát jelentő államháztartási gondok, az inflációs aggodalmak és a feltörekvő országok fokozódó nyersanyagszükséglete minden kétséget kizáróan a nemesfémárak újbóli trendszerű növekedését fogja eredményezni.

Privátbankár

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG