A BNP Paribas bankcsoport befektetési elemzői a felzárkózó európai térségről összeállított, 2011 első negyedévére szóló - Londonban már hozzáférhetővé tett - átfogó helyzetértékelésükben külön konvergencia-forgatókönyvet is felvázoltak, amely a közép-európai Hármak közül Csehország euróbelépését valószínűsíti a legkésőbbre, 2020-ra. A prognózis szerint Magyarország és Lengyelország egy évvel korábban, 2019-ben lehet az euróövezet tagja.
Csaknem szó szerint ugyanezt jósolták a minap a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői, akik szerint Magyarország legkorábban 2019-ben csatlakozhat az euróövezethez, valószínűleg Lengyelországgal együtt, a cseh euró pedig akár 2020-as évekig is késhet. A ház citybeli szakértői az általuk várt késedelem fő okai között említették a közép-európai országcsoport eurólelkesedésének csökkenését, és azt, hogy érzékelhető a gyors euróövezeti bővítés készségének hanyatlása az uniós hatóságok részéről is az egyes tagországokat sújtó adósságválság nyomán.
A JP Morgan londoni szakértői közölték: nem hiszik, hogy a felvételi kritériumokat megváltoztatnák csak azért, hogy a potenciális tagjelölteket kívül tartsák a valutaunión. A szabályok esetleges szigorúbb értelmezése, illetve mérlegelést nem tűrő, előre számszerűsített bírságokkal, szankciókkal való betartatása azonban hátráltathatja a közép-európaiak eurócsatlakozási erőfeszítéseit. A hazai össztermékhez (GDP) mért közadósságráta 60 százalékos felső tűréshatárának szigorú alkalmazása Magyarország eurócsatlakozási esélyeit rontaná leginkább. A magyar közadósság aránya várhatóan fokozatosan csökkenni fog a következő években, ám valószínűtlen, hogy a 2010-es évtized vége előtt visszasüllyedne a tűréshatárig - vélekedtek a cég londoni elemzői.
A BNP Paribas szakértői által valószínűsített konvergencia-menetrend szerint a szélesebb közép-kelet-európai EU-térségen belül Románia eurócsatlakozása várható a legkésőbb, 2024-ben, előtte Bulgáriáé, 2022-ben.
A cég legkorábbra a baltiak belépését jósolja. Észtország jövő évi eurótagsága már eldöntött, Litvánia felvétele 2015-ben, Lettországé 2016-ban következhet a BNP Paribas elemzői szerint.
MTI