EUR/HUF - további árfolyamok >>> |
A svájci frank kora reggeli 235,70 forintos árfolyama szintén megfelel az előző délutáninak. A dollár és a jen azonban tovább gyengült, a dollár az előző délutáni 224,47-ről 223,28 forintra, a japán jen pedig 2,2667 forintról 2,2560-ra.
Az euró árfolyama nem sokat változott, tartotta a csütörtök délután elért 1,30 dollár feletti szintet.
A régiós devizák közül a zloty és a lej árfolyama nem változott péntek reggelre az euróval szemben, a cseh korona viszont 0,1 százalékkal gyengült. Az eurót reggel 4,3173 zloty, 4,4211 lej és 25,9750 cseh korona árfolyamon jegyezték.
Miért függ a forint sorsa attól, hányan kérnek segélyt az USA-ban?
A forint tegnap délután indult ismét erősödésnek, háromheti csúcsára emelkedett az euróval szemben miután Ben Bernanke azt nyilatkozta, belátható időn belül a Fed nem szakít a laza monetáris politikával.
Az amerikai gazdaságba nyomott havi 85 milliárd dollár (QE3-program) továbbra is megnyugtatja a befektetők idegeit, ez látszik az EUR/USD jegyzésén is és hat a forint árfolyamára. Minden csoda három napig tart, a mennyiségi lazításnak is vége lesz egyszer, a Fed korábbi nyilatkozta szerint az év vége felé fokozatosan zárja majd el a pénzcsapokat, ez persze attól is függ, hogyan teljesít majd az amerikai gazdaság, éppen ezért a GDP-adat mellett a munkaerőpiaci hírek azok, melyek a legfontosabbak most a befektetők számára (így például az, hogy hányan kértek munkanélküli segélyt az USA-ban).
További grafikonok >>> |
A Fed mindenkori célja az árstabilitás mellett ugyanis a "teljes körű foglalkoztatás" elérése. Ez persze teoretikus cél, ami valószínűleg soha sem fog megvalósulni, de a QE3 program elindítása mellett döntő érv volt a Fed által túl magasnak ítél munkanélküliségi ráta. Tegnap az amerikai munkaügyi minisztérium például pont azt közölte, hogy az első alkalommal munkanélkülis segélyt kérők száma több volt az év 27. hetében, mint azt az elemzők várták. Ez elvileg nem jó hír (legalább is az amerikaiaknak), a befektetők mégis örültek neki, mert azt jelentheti, hogy az amerikai gazdaságnak szüksége van a QE-programra.