A 30 millió hordós napi kitermelési kvóta változatlanul hagyásával a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) egyértelmű jelzést adott arra, hogy nem vállalja többé magára a piaci alkalmazkodás terhét, és más termelőkre, elsősorban az amerikai palaolaj-kitermelő ágazatra is át akar terhelni valamennyit ebből a felelősségből, ennek azonban várhatóan további meredek olajárcsökkenés lesz az eredménye - vélekedtek a csütörtöki bécsi OPEC-ülést értékelve londoni iparági elemzők az MTI beszámolója szerint.
A WTI kőolajfajta ára csütörtökön 70 dollár alá esett, pénteken egyelőre 69 dollár alatt stagnál.
A Barclays szakértői szerint akár 10 dollárnyi további áresést is valószínűnek tartanak ahhoz, hogy a piac megtalálja az új "árpadlót". A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni szakelemzőinek várakozása szerint a globális olajárak január elejére 65 dollárig csökkenhetnek,
Az amerikaiaknak akar betartani az OPEC - akkor is, ha fáj
Az OPEC piaci részesedése jelentősen csökkent az utóbbi években, főként az amerikai palaolaj kitermelés növekedése miatt, így jelentősen gyengültek a nemzetközi szervezet olajár-befolyásoló eszközei. A kitermelés csökkentésével azonban még mindig erős hatást tudtak volna gyakorolni az árfolyamra - írja friss elemzésében Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza.
Az OPEC szándéka feltételezhetően az, hogy az árfolyam alacsonyan tartásával minél inkább ellehetetlenítse az Egyesült Államok olajkitermelését – véli Jakobsen. A kartellen belül azonban több országnak, Venezuelának, Líbiának és Iránnak törékeny költségvetése miatt minden lehetőséget ki kell használnia bevételei növelésére, így számukra különösen fájdalmas az árverseny.
Ezzel szemben, a nagyobb tartalékkal rendelkezők, mint Kuvait, az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia szívesen nehezítik tovább az amerikai kitermelők helyzetét azzal, hogy engedik a piaci erőket érvényesülni, hiszen mindez az olaj árának további csökkenését eredményezi.
Nem lesz könnyű, sokáig bírják majd az árháborút
Az amerikai palaolaj-kitermelés nyereségességéhez relatíve magas olajár szükséges, azonban az utóbbi évek újításai, technológia fejlesztései a korábbinál lejjebb tolták a fedezeti pontot. Becslések szerint a WTI típusú kőolaj árának sokáig kellene 70 dollár alatt maradnia ahhoz, hogy az ténylegesen ártson az amerikai kitermelésnek.