6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Századvég szakértője szerint Európa bajban van, mivel sem az atomenergia, sem a szén, gáz, sem a megújuló energiaforrások nem elegendőek a jövőbeli energiaigények kielégítésére. Alternatívák hiányában az atomerőmű nem is látszik olyan rossz megoldásnak, kiegészítve energiatakarékossággal és okosan használt megújuló energiaforrásokkal.

Körülbelül 23 ezer megawattnyi atomerőművet fognak leállítani 2025-ig Európában, így jelentős „kapacitásdeficit” várható. Ugyanakkor az országok egyharmada épít atomerőművet, vagy legalább gondolkodik rajta – mondta Zarándy Tamás, a Századvég Zrt. szakértője az Energiaklub rendezvényén.

Se szén, se gáz nem kell már

A szénerőműveknél is csökkenés várható, itt is többet állítanak le, mint amennyi épül, ezen a téren is 15-20 ezer megawatt visszaeséssel kell számolni. A gázerőművek is elveszítették a versenyképességüket Európában a szakértő szerint, a hatékonyságuk ugyanis csak 52 százalék, ezek részesedése is csökken az energiatermelésben. Magyarországon például a világ egyik legkorszerűbb gázerőműve, a Gönyűi Erőmű gyakorlatilag áll, mert nem versenyképes – mondta Zarándy.

(Fotó: E-On Hungária)

Ha se szén, se atom, se gáz, akkor mi lesz a megújulókkal? – tette fel a kérdést. Az energiaigény egyenetlen, munkanapokon magasabb, hétvégén és ünnepnapokon alacsonyabb. A megújuló energiafajták segítségével egyes időszakokban nem lehet biztosítani a szükséges energiaigényt, főleg az őszi és téli hónapokban, amikor nem működnek a naperőművek és a szmogos-ködös időben a szél sem fúj. Emiatt hagyományos és megújuló energiával működő erőműveket is fenn kell tartani a megújulók mellé, ami dupla költség.

Mi van, ha sokba kerül a megújuló energia?

A megújulóáram-termelés állami támogatása a szekértő szerint egyenesen fogyasztóiár-emelkedést okozott Németországban. A piactól elrugaszkodott helyzetben volt, amikor az állami támogatás a tőzsdei ár dupláját is kitette. Európa Zarándy szerint bajban van, mert egyik energiafajta sem fedezi eléggé a szükségleteket a jövőben. Idézett német közvélemény-kutatásokat, ahol a lakosság csak addig támogatta a megújuló energiaforrásokra való átállást, amíg az jelentős pluszköltségeket nem okoz, vagy egyéb kellemetlenségekkel nem jár.

A Századvég kutatója szerint az atomerőművek előnyei, hogy viszonylag olcsó az üzemeltetése és nem termel szén-dioxidot. Hátrány a magas beruházási költség, a lebontás költsége, a beruházás csúszásának veszélye. Ám lehet olyan típusú szerződéseket is kötni, ahol a csúszás nem a megrendelő kockázata, költsége.

Építsünk szénerőművet?

Magyarországon szénerőművek építése is szóba jöhetne, mivel viszonylag sok az országban a lignit. Bizonyos kockázatai ennek is vannak, magas a szén-dioxid kibocsátása, a lakossági elfogadottsága is alacsony. A villamosenergia-termelést ráadásul 2050-ig nulla széndioxid-kibocsátásúvá kívánja tenni az EU.

(Fotó: E-On Hungária)

Gázerőművet is lehetne építeni, ennek teljesítménye jól szabályozható, és egy ilyen erőmű gyorsan felépíthető. De növeli az energiafüggőséget, hiszen hozzánk Ukrajnán keresztül jön a földgáz. Túl magas a fűtőanyag ára, és ki lennénk téve az import gázár ingadozásának.

Csak kellene az az atomerőmű?

A megújuló energia előnye a környezetbarát működés, közel nulla a változó költsége, de időjárás-függő a termelése. Piaci alapon például nem is épül naperőmű, csak akkor, ha komoly állami támogatásból a költségek felét megkapja a vállalkozó. A villamos energiát esetleg még lehetne importálni is, de az is növelné az energiafüggőséget és kiszolgáltatottá tenne bennünket.

Zarándy Tamás szerint ha a széndioxid-kibocsátás a legnagyobb probléma a világban, akkor három pilléren keresztül lehet a helyzetet megoldani. Csökkenteni kell az energiafogyasztást, atomerőművet kell építeni és a megújuló energiát ésszerűen kell növelni. Például a hőtermelésben van létjogosultsága a megújuló energiának, és lehetne használni a fogyasztóhoz telepített áramtermelő egységeket is.

Mi a teendő borús időben?

Hogyan lehetne megoldani a szakaszos energiatermelés problémáját, azaz hogy a megújuló energia időjárásfüggő? – merült fel a kérdés. Például a német tengerparton termelt szélenergiát megpróbálják osztrák vízerőművekben elhelyezni, de mivel ennek az áramnak egész Németországon kéne átfolynia, amihez nincs elég vezetékkapacitás, ennek korlátai vannak.

Más megoldás hidrogénfejlesztés lenne a túl sok áramot termelő időszakokban, megint mások sűrített levegőt préselnének a föld alá. A villamos autók akkumulátorának időzített feltöltése is jelenthet könnyebbséget. További probléma lehet, amikor nem is csak napon belül vannak kilengések, hanem hosszabb távon, például három hetes köd, szmog veti vissza a napenergiát és a szélenergiát. Erre még nincsen megoldás.

Túl gyors a világ egy atomerőmű-építéshez?

Van-e értelme atomenergiát előállítani, ha a tőkeköltséget is figyelembe vesszük? Paks 2 óriási összegbe kerülne, de Zarándy szerint nem ez az igazi kérdés. A kérdés az, hogy a többi alternatíva mennyibe kerülne, és ilyen alapon az atomerőmű nem rossz választás.

(Fotó: 123rf.com)

Mycle Schneider független nukleáris ipari szakértő szerint viszont egy energia-forradalom kellős közepén vagyunk, amely nagyon-nagyon gyors, hiába folyik már évtizedek óta. (A szakember önálló, inkább a megújuló energia mellett voksoló előadásáról itt írtunk.)

A régi modell szerint nagy erőművek juttatták el az energiát a fogyasztókhoz óriási vezetékrendszereken. Egyes új modellek szerint 2020-ra forradalmi változások jöhetnek. Az energiát helyben termelhetik és használhatják fel. Egy példa szerint egy nagy francia számítástechnikai cég a processzorok működésénél keletkező óriási hulladékhő-mennyiséget is lakások fűtésére tervezi felhasználni.

Túl sok az a 15 év

Paks kiépítése közel 15 évbe kerülhet, de 15 év múlva már egy teljesen másik bolygón élhetünk, minden megváltozhat addig, a világ energiastruktúrája is – mondta Mycle Schneider.

Zarándy Tamás szerint a megújuló energia nagy problémája, hogy nagy a területigénye, illetve egy adott területen kevés energia termelhető. Ezért sok országnak vagy megújuló energiát kell majd importálnia – például a Szaharából –, vagy atomerőműveket kell építenie.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG