Az amerikai kormányzati leállás miatt október 4-e helyett ma tették közzé az NFP (non-farm payrolls) adatot és a munkanélküliségi rátát az Egyesült Államokban. Az adatközlés után beszakadt a dollár, 1,3670 környékéről 1,3780-ra ugrott az euró jegyzése a bankközi devizapiacon - idén még nem volt ilyen gyenge a dollár a közös európai pénzzel szemben.
EUR/USD Friss árfolyamok >> |
A dollár gyengülését követve nagyot erősödött a forint: 294,20-ról 293,30-ig esett az euró jegyzése.
EUR/HUF Friss árfolyamok >> |
Miért fontos ez?
A válság óta az amerikai kormányzat havi munkaerőpiaci jelentése az az indikátor, aminek a befektetők a legnagyobb jelentőséget tulajdonítják. Az adatnak különös jelentőséget ad, hogy a Fed az amerikai munkaerőpiac alakulásához kötötte a gazdaságélénkítő program jövőjét, magyarán akkor állítja le a pénznyomdát, ha a megfelelő szintre csökkent a munkanélküliség illetve nőtt a foglalkoztatottság.
A mostani adatközlés fényében nem várható, hogy a Fed egyhamar elengedheti az amerikai gazdaság kezét, míg korábban arra lehetett számítani, hogy a program fokozatos kivezetése már az ősszel megkezdődik, mostanra sokkal valószínűbb, hogy csak jövőre, valamikor január és március között lehet fokozatosan leépíteni a QE3-at.
Miért nem annyira fontos ez?
A mostani adat jelentőségéből sokat elvesz, hogy bő kéthetes csúszással tették közzé, az igazán érdekes események (a részleges kormányzati leállás a költségvetés elfogadásának csúszása miatt) csak az adatközlés által lefedett időszak vége után következtek.
Sokkal érdekesebb lesz ezért a következő jelentés (ami egyébként szintén csúszik, november 1-je helyett november 8-án jelenik meg), ami már magában foglalja a kormányzati leállás időszakára vonatkozó adatokat is.