16:20
A reggeli gyengülés után egész nap erősödött forint, délután 4 körül már 314 alá nézett az árfolyam.
11:21
Az euró forint árfolyama a hétvégén 315-nél volt, de a ma reggeli kereskedésben újraindult a gyengülés.
EUR/HUF Friss árfolyamok |
Hiába erősödött vissza a rubel a kamatemelés előtti szintekre, a zloty és főleg a forint nem volt képes visszakorrigálni az orosz hatás miatt elszenvedett, 2% körüli veszteségeket, sőt a mai nap is gyengüléssel indult.
Csoda kellene a forintnak
A rubel nagyarányú gyengülése, és az ország gazdasági problémáinak előtérbe kerülése, azoknak a régiós országokra gyakorolt hatására is rávilágította a figyelmet. Bár Oroszország részesedése a magyar exportból sokkal kisebb, mint az Unióé, de mivel az uniós országok is visszaeséssel, vagy stagnálással küzdenek jövőre is, minden, a térség gazdaságait negatívan érintő hír megjelenik az árfolyamban is - írja a Commerzbank napi elemzésében.
További intő jel, hogy nem csak a deviza árfolyama gyengült jelentősen, de a 10 éves kötvény hozama is emelkedésnek indult. Hazai vonatkozásban a gyengébb árfolyam az év végi adósság ráta alakulásának sem tesz jót, és bár van még pár nap hátra az évből, ahhoz, hogy ismét 305-306-ös szinteket lássunk jelentős fordulatra lenne szükség.
Segítene a QE?
Az EKB vezető közgazdászának az inflációval, és szükséges lépésekkel kapcsolatos nyilatkozata újabb, több éves mélypontra lökte az euró árfolyamát. A szakadó olaj ár miatt tovább csökkenhet az pénzromlás üteme, ami már így is jelentősen elmarad a 2 százalékos céltól, és begyűrűzhet a várakozásokba, ami tartósan alacsony ütemet, legrosszabb esetben deflációt eredményezhet.
Éppen ezért lehet szükséges a QE minél korábbi, akár az államkötvények vásárlását is jelentő bevezetése, hogy a plusz likviditáson keresztül mozdítsák ki a várakozásokat a jelenlegi alacsony szintekről. Kérdés, hogy egy ilyen lépés mennyire lenne hatásos, és oldaná meg, a főleg a periféria országokra jellemző strukturális problémákat. Az egyre hangsúlyosabban divergáló monetáris politikák miatt az euró további gyengülése tűnik valószínűbbnek.
Bár gyengébb szinteken jár a frank az euróhoz képest, de korántsem olyan mértékben, mint ahogy azt a svájci jegybank látni szeretné. A bejelentés utáni 1,21 közeli szintről, ma reggelre az 1,2025-30-as sávba erősödött az árfolyam. A forint gyengülése mellett ez is közrejátszik a közel két éves mélypontot jelentő árfolyamok kialakulásában.