16:30
Gyengült a forint árfolyama hétfőn a bankközi devizapiacon az euróhoz képest, délután fél öt körül az euró 282,70 forinton állt a péntek esti 281,61 forint után.
A dollár jegyzése 221,22 forint volt a péntek esti 219,59 forint után, a svájci franké 234,38 forint a pénteki 233,33 forinttal szemben, a japán jent pedig hétfő délután 2,7520 forinton jegyezték a péntek esti 2,7334 forint után.
13:36
Fokozódott a világpiacokon a pesszimizmus, mindezt jól mutatja az euró dollárárfolyama, mely ma hajnalban hirtelen esésnek indult, jelenleg is az 1,28-as szint alatt tartózkodik a jegyzés, ami hathetes mélypontot jelent. Mindezt persze megérezte a forint is, mely egészen 282,72-ig gyengült ma az euróval szemben, míg a múlt hét végén a 280 forintos szint körül mozgott az árfolyam.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
A svájci frank jegyzése 234,72 forintig gyengült, reggel még 232 körül járt a jegyzés, a dollár jelenleg 221,19 forintot ér, reggel még 219 forintnál valamivel olcsóbb volt. A forint árfolyamváltozásában nem játszanak szerepet belföldi tényezők, sem pedig az "IMF-sztori".
Erősítette a török líra árfolyamát és történelmi csúcsra emelte az isztambuli értéktőzsde irányadó mutatóját hétfőn délután a Fitch hitelminősítőnek az a döntése, hogy ismét befektetési kategóriába sorolta Törökországot. |
Európával kapcsolatban a hírek megint Görögországról szólnak, Athénban ma óriássztrájkok lehetetlenítik el az életet, a héten több nagy szervezet is tart munkabeszüntetést, ugyanis szerdán kezdi el a parlament a 2013-as büdzsé tárgyalását, mely tartalmazza a trojka által várt megszorításokat is. Ha a Szamarasz vezette kormány nem tudja elfogadtatni a csomagot, Görögország akár el is búcsúzhat az eurózónától. A befektetők főleg emiatt idegeskednek. Közben londoni elemzők friss jelentése szerint az eurózóna jövőre is recesszióban marad.
Közben újabb kérdőjelek övezik Spanyolország finanszírozhatóságát, miközben az ún. rossz bank létrehozásával kapcsolatos tárgyalások jól haladnak (a kockázatos ingatlanfejlesztési projektek mögött lévő toxikus eszközöket ezen keresztül vezetnék ki a spanyol bankrendszerből).
A másodpiacon a német kétéves kötvények hozama ismét negatív, két hónapja nem láttunk ilyet, ez is jól mutatja, hogy a befektetők menedékeket keresnek. Ezzel magyarázható, hogy erősödött a svájci frank is az euróval szemben a bankközi piacon, miközben a hagyományos "menedékdeviza", az arany ára is nőtt, unciánként 1637 dollárra.