- Júliusban lejtős irányt vett az arany árfolyama, egy uncia ára az 1160 dolláros szint alá ereszkedett. Augusztusban viszont újra hegymenetet figyelhetünk meg, jelenleg is 1220 dollár fölött forog az arany unciája. Mi történik a piacon?
- Az arany árfolyama a februári 1044,5 dolláros mélypont után emelkedett egészen 1266,5-ig. Ez a 222 dolláros emelkedés több mint 20%-ot jelent, egy ilyen mozgás után természetszerű és a trend szempontjából egészséges, ha van egy komolyabb korrekció.
Az arany árfolyamának alakulása 2010-ben.
Forrás: SolarGold. Kattintson a képre a nagyításhoz!
A csúcsról visszajött az árfolyam 1155,6-ig, ami tökéletesen egybevág az emelkedés alapján prognosztizált 50%-os Fibonacci korrekciós szinttel. Az 50%-os korrekció egészséges és szükséges velejárója egy hosszabb trendnek. Itt lehetőség nyílt arra, hogy új vevők csatlakozzanak az emelkedéshez és ennek hatása látszik is, hiszen az árfolyam vissza tudott kapaszkodni a korábbi emelkedő sávjába. Jelenleg az 1240-es szint érintése után ismét a hosszabb távú trendvonal szintjének tesztelése zajlik. A további emelkedés szempontjából az 1220 dollár egy fontos állomásnak mondható.
- Hogyan függ össze az arany árfolyama a többi piacon zajló folyamatokkal? Mi köze például a részvényáraknak az arany árfolyamához?
- Az arany a maga értékállónak tekintett formájában elsősorban az infláció elleni védekezés egyik népszerű eszköze. Bár jelenleg inkább deflációs veszélyekről szólnak a piaci kommentárok, azért nem szabad elfelejteni, hogy a gazdaság bizonyos szegmenseiben igen jelentős az infláció. Többek között az árutermékek árai is többségében emelkedtek az elmúlt időszakban.
Természetéből fakadóan szoros az összefüggés az arany és az amerikai dollár között, hiszen a Comex-en jegyzett arany kontraktus is dollárban van denominálva. Ebből kifolyólag az amerikai dollár esetleges gyengülése az arany dollárban kifejezett árának emelkedését okozza. A részvénypiaci kapcsolat klasszikus formában úgy áll fenn, hogy ha kockázatkerülő hangulat lesz úrrá a piacokon, akkor a biztosabbnak tekintett, kevésbé kockázatos eszközökbe csoportosítják át pénzeszközeik egy részét a nagyobb piaci szereplők. Bár a részvénypiac az elmúlt közel másfél évben jelentős emelkedést produkált, egymásnak ellentmondó folyamatok tapasztalhatók a piacokon. Például klasszikusan a részvénypiac és a kötvénypiac egymással ellentétes irányba mozog, ám az utóbbi időszakban mindkét fronton emelkedést tapasztalhattunk.
- Hogyan jellemezné a jelenlegi befektetői hangulatot? Visszatért már a válság előtti bizalom?
- A befektetői bizalmat talán a részvénypiacok vonatkozásában szokás leggyakrabban meghatározni. Ez alapján azt mondhatjuk, hogy a 2009-es mélypont óta nagy emelkedést produkáltak a részvénypiacok, egészen áprilisig és azóta tapasztalható csökkenő, illetve az utóbbi hónapokban oldalazó mozgás. A napokban ismét inkább pesszimistábbra fordult a hangulat, de az oldalazó piacokra jellemző, hogy ez egyik napról a másikra változni tud. Ugyanakkor az állampapírok hozamai, főleg 10 éves távon szinte minden fontosabb piacon a rekord alacsony szintekhez közel vannak. Ez annak klasszikus esete, hogy a befektetők nem akarják a kötvénybe fektetett pénzt a kockázatosabbnak ítélt részvényekbe átcsoportosítani. Összességében elmondható, hogy a válság előtti bizalom még messze nem tért vissza, és minden bizonnyal ez még egy jó darabig így is fog maradni.
- Aki az aranypiacon szeretné befektetni a pénzét, milyen eszközök közül válogathat?
- Több lehetőség közül is választhat az, aki szeretne aranyba fektetni. A tőkepiacokon a három legkönnyebben elérhető eszköz a határidős termék, az opciók és az arany ETF. A határidős arany az amerikai tőzsdén szerepel a leglikvidebb formában, és ott könnyen elérhető az ügyfelek számára. Ez még nem jelent fizikailag aranyat: ha valaki határidős aranykontraktust vesz, az egy szerződést köt arra vonatkozólag, hogy egy jövőbeli időpontban egy meghatározott összegért vásárol egy adott mennyiségű aranyat. Ennek a terméknek az árfolyama a fizikai arany piacának árváltozását követi, így közvetett módon, tőkeáttétellel is kereskedhetünk arannyal. Lehetőség van még opciók kötésére is, illetve tőzsdén kereskedett alapokon, úgynevezett ETF-eken keresztül is befektethetünk aranyba. A leglikvidebb arany ETF a GLD. Azoknak pedig, akik fizikai formában szeretne befektetni, a SolarGold szolgáltatásait tudjuk kínálni.
- Kinek javasolja a fizikai arany vásárlását?
- Azoknak, akik természetükből fakadóan tartózkodnak vagy tartanak az értékpapír alapú befektetésektől és azoknak a konzervatív befektetőknek, akik akkor érzik biztonságban magukat, ha befektetéseik mögött valós fedezet áll. Sokan gondolkoznak így és keresnek fel minket azzal a szándékkal, hogy aranytömböt vennének és megtakarításuk jelentős részét ebben a befektetési formában képzelik el. Ilyenkor megbeszéljük velük a befektetési szokásaikat, megismerjük eddigi tapasztalataikat és elképzeléseiket. Felmérjük, a kockázatvállalási hajlandóságukat és segítünk megalapozott döntést hozni. Sok esetben a befektetők csak azért gondolkoznak fizikai arany vételében, mert ismeretlen számukra a többi lehetőség. Az is előfordul, hogy értékpapírba szeretnének fektetni, de megismerik a lehetőségeket és az arany mellett döntenek. Mint minden befektetés esetében azt gondolom, hogy ilyenkor is szakemberrel kell konzultálni és megnézni a lehetőségeket.
- Mire kell figyelni, ha aranytömböt vásárolunk?
- Sok mindent figyelembe kell venni. Talán a legfontosabb feltétel a LBMA Good Delivery minősítés. Olyan tömböket érdemes keresni, amelyek megfelelnek ennek a minősítésnek. Érdemes megvizsgálni a forgalmazó cég hátterét, tulajdonosi szerkezetét és az általános szerződési feltételeit. A befektetést célszerű megtervezni egy szakember segítségével. Az időzítés, méretezés pontos meghatározása elengedhetetlen a jó befektetés esetén. Természetesen minden kérdésben állunk az érdeklődők rendelkezésére.
Az aranykereskedésről további információkat a SolarGold weboldalán találhat >>
(x)