Változás az árfolyam-politikában
A kínai központi bank (Peoples Bank of China, PBoc) június végén bejelentette, hogy a jüan (korábban a dollárhoz kötött) árfolyamának rugalmasságát fokozatosan növelni fogja. A piac pozitívan fogadta a jüan várható felértékelődését a dollárhoz képest. Az árfolyam a bejelentést követő első kereskedési napon 6,8%-ot erősödött a dollárhoz képest, ami 1994 óta történelmi csúcsnak számít. A bejelentés a G20-ak torontói csúcstalálkozója előtt történt: az időzítés következtében egyrészt enyhítették a deviza manipulálására irányuló vitákat, másrészt jelzi, hogy Kína érzékeny a globális politikai-gazdasági elvárásokra (Bár a világpolitika eleinte nem igazán kommentálta a döntést: G20-zárónyilatkozat: direkt megfeledkeztek Kínáról és a jüanról?). A bejelentésben szintén megemlítik a jüan árfolyamrendszerének további liberalizációját és nemzetközivé tételét.
Az ING IM várakozása az, hogy a jüan az elkövetkező években fokozatosan erősödni fog a dollárhoz képest, éves szinten 5%-ot meg nem haladó mértékben. Ugyanakkor, ahogy a bejelentésben is jelezték: nem valószínű, hogy a PBoC ezzel az egyszeri lépéssel kívánja a deviza stabilitását fenntartani.
Erősségek
Mindezek mellett az ország meggyőző gazdasági adatai is erősíthetik a befektetők bizalmát: a vagyonkezelő szakemberei az idei évre 9,5%-os, míg 2011-re 9%-os vagy magasabb GDP növekedést prognosztizálnak. Az ING IM feltörekvő piaci szenior stratégája, Maarten-Jan Bakkum véleménye szerint „habár az ipari termelés mértéke valamelyest csökken 16,5%-ra, valamint Kína exportjának mértéke hasonló szinteken lesz a többi ázsiai exportáló országokéval, véleményünk szerint a következő években folytatódik a tőkebeáramlás, és Kína tovább tudja növelni részesedését a globális kereskedelemben”.
Az érme másik oldala Bizonyos exporthoz kötődő iparágak és vállalatok növekvő költségekkel szembesülnek majd az erősödő deviza miatt. Emellett alapvetően a kevés szakértelmet igénylő, alacsony hozzáadott értéket jelentő könnyűipari ágazatokban (például a ruha- és a textiliparban) növekednek a költségek, így Kína a jövőben piaci részesedést veszíthet a környező országokkal szemben. Habár az ING IM szerint ez csapást jelenthet Kínának, lényegében nem veszélyezteti az ország versenyképességét. |
Az árfolyam-rugalmasság kedvező hatásai
A lépés Kína belső fogyasztási piacát erősíti. A jüan erősödése növeli a belső vásárlóerőt, mivel az importált javak jüanban kifejezett ára csökken, ezért elérhetőbbé válnak. Ugyanakkor csökken az importált nyersanyagok (például olaj, vasérc) beszerzési ára, mert ezeket a nemzetközi piacokon dollárban árazzák, ami kedvez a kínai gyártó vállalatoknak. Ennek eredményeképpen mérséklődhet a költségek emelkedése, valamint ennek inflációra gyakorolt hatása, és ezáltal a kamatemelési nyomás is.
Az ING IM pozitívumként értékeli a Hong-Kongban és más piacokon létesülő offshore jüan kereskedelmi központok létrehozását, amelyek további, a kínai piacra irányuló finanszírozási, tőkepiaci és végső soron offshore jüan kihelyezési lehetőségeket jelentenek a piaci szereplőknek.
További jelentős lépést jelent a jövő szempontjából, hogy Kína elfogadta a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályait, amelynek értelmében 2011-ben megnyitja a szórakoztató ipari cikkek piacát.
Befektetési lehetőség
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
Itthon van lehetőség a jüan erősödését kiaknázó befektetési alapba fektetni, mely adókedvezménnyel, azaz TBSZ-en keresztül is elérhető. További előnye az ilyen alapoknak, hogy a jüanban denominált eszközök direkt vásárlása még mindig alapvetően kvótákhoz van kötve a külföldi befektetők számára, de ezen a módon keresztül elérhetővé válik ez a piac.
Privátbankár - Zsiborás Gergő