A szakértők a nap mint nap újabb csúcsokra emelkedő árak láttán azt kérdezgetik, mi az a tényező, ami elejét vehetné a további emelkedésnek. Az egyik ilyen technikai tényező a határidős piacokon a rövid és a hosszú távú jegyzések árkülönbsége, ami az ár mérséklődését valószínűsíti. A fordulatot jósolók azonban kisebbségben vannak, mivel a fejlődő világban folytatódik az olaj iránti kereslet emelkedése és egyes kitermelő országok gondjai - ilyen például Nigéria - sem látszanak enyhülni.
Az elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy az elmúlt napokban erős nyersolaj iránti keresletnövelő tényező volt, hogy Kínában fokozódott a dízelolaj iránti igény, mivel egyes térségekben az erőművek szénhiánnyal szembesülnek és a földrengés sújtotta körzetekben is növekedett az erőművek dízelolaj iránti igénye.
Az amerikai kormány energetikai tájékoztató hivatalának (EIA) adatai szerint a május 16-án záródott héten az amerikai olajtartalék 5,4 millió hordóval 320,44 millió hordóra esett a szakértők által várt 0,6 millió hordó bővülés helyett. A benzintartalék a várt 0,7 millió hordó emelkedéssel szemben 0,8 millió hordóval 209,41 millió hordóra hanyatlott. A fűtő- és dízelolajat tartalmazó, feldolgozott olajtermék-tartalékok az előrejelzésben várt 1,3 millió hordó növekedés helyett szerényebben, 0,7 millió hordóval 107,79 millió hordóra bővültek.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, júliusi határidőre csütörtök reggel hordónként 134,58 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 1,41 dollárral drágább a szerdai New York-i zárónál.
Ilyen durva olajárra senki sem számított
Olajpiac: az igazi pánik még hátravan
MTI