Az euró/forint árfolyam csütörtök délután hat óra előtt pár perccel törte át a 235,00 forintos határt. Hat óra után nem sokkal 234,65 forinton is volt jegyzés, péntek reggelre azonban újra valamivel 235 fölött tanyázott a forint. A kora délelőtti órákban viszont újra meglódult lefelé az árfolyam, a 234-en úgy suhant át, mint forró kés a vajon. Délelőtt háromnegyed 10-kor már csak 233,17 forintot kértek egy euróért a bankközin.
Az elemzők már korábban megjósolták, hogy új történelmi csúcsra juthat a magyar deviza. Az egyik elem, amit kiemeltek az erősödést jósolók, hogy a magyar fizetőeszköz a térségi árfolyamtrendhez mért eddigi lemaradását hozza be. Másrészt a monetáris politikának nem sok más eszköze maradt az infláció elleni harcban, mint az erős forint. A piac így inkább a jegybanki kamatszint tartására, mint annak csökkentésére számít rövid távon.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron >> |
Az elemző szerint ilyen erős árfolyam mellett nem kizárt, hogy a jegybank már nem emeli tovább az alapkamatot, noha a piac még számít erre. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kamatdöntés elsősorban a jegybank augusztusi inflációs jelentésében megfogalmazott értékeléstől függ.
Taraczky Andrej, a Buda-Cash Brókerház üzletkötője utalt arra, hogy az Európai Központi Bank elnöke a csütörtöki kamatemelést követő beszédében említést sem tett további szigorításról. Így várhatóan nem szűkül a különbség az euró és a forint kamatszintje között, ami a forint felé tereli a befektetőket. Ezt erősíti tovább, hogy szerinte az MNB-től további kamatemelést vár a piac. Támogatják a forint erősödést Gyurcsány Ferenc csütörtöki szavai is, a kormányfő az államháztartás GDP arányos hiányát a vártnál kedvezőbbnek nevezte, ami az idén 4 százalék alatt lehet a szavai szerint.
Nemcsak a forint, hanem a régiós valuták egy része is történelmi csúcsra emelkedett, a javuló nemzetközi hangulatnak köszönhetően - tette hozzá. Az üzletkötő szerint technikai szintek itt már nincsenek, megjósolhatatlan, hogy a forint meddig erősödik, korrekcióra azonban előbb-utóbb sor kerül, mivel a tartósan erős árfolyam kedvezőtlenül érinti az exportálókat és a növekedésre is negatívan hat. Szélsőséges árfolyamgyengüléssel azonban nem kell számolni - tette hozzá.
Nem lehet számítani a forint erősödésének jelenleg kedvező külső tényezők "állandó" fennmaradására. A nemzetközi befektetői körök fejlődő piacokkal szemben táplált erős kockázatvállalási hajlandósága bármikor elillanhat - figyelmeztettek a borúlátóbb elemzők.
Azt tehát nem lehet tudni, meddig erősödhet a forint, vagy meddig képes tartani jelenlegi erős szintjét, így a külföldi nyaralásra készülőknek csak azt tudjuk javasolni: mihamarabb vegyék az irányt a bankba vagy egy pénzváltóhoz, és szerezzék be a legjobb árfolyamon a szükséges devizát!
A vártnál is jobb lett a külkermérleg
A pénzünkért akcióznak: mit ígérnek a bankok?
Ezer milliárd forint vagy konszenzus?
MTI, Privátbankár