Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője a legvalószínűbb forgatókönyvnek a kamat tartását nevezte az év hátralévő részében. Hozzátette: ha a forint árfolyama tovább, a 220-as szint közelébe erősödne, kamatvágás is elképzelhető lenne, ugyanúgy, ahogy 250 forintos eurónál kamatemelés, de ennek kevés a valószínűsége.
Csontó Balázs, az ING Bank elemzője elmondta, hogy erős árfolyam mellett az MNB által vizsgált 8 negyedévi előrejelzési időhorizonton megközelíthető a 3 százalékos inflációs cél. Az árfolyam mellett a kedvező béradatot is a kamattartást alátámasztó adatként értékelte, hozzátéve, hogy a piac is kiárazta már a további a kamatemelést. Úgy vélte, jövőre megkezdődhet a monetáris lazítás, az alapkamat csökkentése is, bár hozzátette, hogy az augusztusi jegybanki inflációs jelentés még módosíthat a legvalószínűbbnek tartott forgatókönyven.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője azt mondta: a piacot meglepte, hogy legutóbbi ülésén a monetáris tanács nem emelte az alapkamatot, most azonban éppen az emelés okozna meglepetést. Úgy vélte, a jegybank az augusztusi inflációs jelentésig - amelyben már erősebb árfolyam melletti inflációs pályával számol - "kivár" és ennek megfelelő lesz a kommunikációja is.
Hasonlóan vélekedtek a Reuters által megkérdezett elemzők, akik szerint véget ért az MNB kamatemelési ciklusa és hétfői ülésén a monetáris tanács 8,5 százalékon hagyja az alapkamatot. A júliusi felmérésében résztvevők csaknem egyöntetű véleménye szerint a következő lépés már kamatcsökkentés lesz, szűk többségük szerint erre jövőre kerül sor, akad olyan is, aki erre már idén is lehetőséget lát. Az elemzői konszenzus szerint némileg még tovább erősödhet az euróval szemben a forint az idén, az év végén azonban már pár százalékkal gyengébb lesz a rekordszintnél.
Az első kamatcsökkentés várt időpontját tíz elemző 2009-re tette, kilenc szakember véleménye szerint azonban ez már idén megtörténik. Ugyanakkor több elemző felhívta a figyelmet arra, hogy az alacsonyabb kamatvárakozásokat okozó tényezők változékonysága továbbra is kockázatokat hordoz. Az elemzői konszenzus szerint 2009-ben 100-125 bázispontos kamatcsökkentésre kerülhet sor.
Az utóbbi hetek kedvező hírei nyomán sok hónap óta először csökkentek a Reuters felmérésében az inflációs előrejelzések, bár nem jelentősen. Idén decemberre a konszenzus 5,5 százalék, ami 20 bázisponttal alacsonyabb a korábban vártnál. Ugyanennyivel lett alacsonyabb a felmérés leghosszabb távú előrejelzése, a 2010-es átlaginfláció, bár 3,2 százalékos értéke némileg még mindig meghaladja a kormány és az MNB 3 százalékos középtávú célját.
A megkérdezettek szerint a 225 körüli szintig erősödhet a forint az euróval szemben, a jövő hónap végén azonban a konszenzus szerint már 235, az év végén pedig 240 körül lesz az árfolyam. Az elemzők szerint az Európai Árfolyamrendszerbe (ERM-2) való belépéskor, az euró árfolyam 240 forint lehet, ami 7,5 forinttal erősebb az egy hónapja, 10 forinttal a két hónapja és 20 forinttal az egy éve várt szinteknél.
Az ERM-2 belépést jelenleg 2011 környékére, az eddig vártnál egy évvel korábbra teszik az elemzők, az euró bevezetésének várt időpontja azonban továbbra is 2014.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Reálisan nézve is több lett a fizetésünk
Az elnök emberei: leszavazták Simort a Tanácsban
Van még szufla a régió piacában
Jön az újabb inflációs sokk?
Az MNB letörné a forintot - ha tudná
Hazavágja a mezőgazdaságot az erős forint
MTI