Hiába várták…
Amint azt az év végén boncolgattuk, óriási spekuláció indult meg a forint erősödésére játszva. Boldog-boldogtalan arról beszélt, hogy majd év végére az MNB felhúzza az árfolyamot, ahogy erre korábban is volt példa. Eladták eurójukat, sőt sokan meg is shortolták azt. A pillanat pedig közeledett, a várakozás egyre feszültebb, a résztvevők egyre türelmetlenebbek lettek. A végén még egy minimális esély mutatkozott arra, hogy talán az utolsó pillanatban csoda történik.
Aztán eldurrantak a pezsgők, a csoda pedig elmaradt. A rengeteg beragadt shortos kétségbeesetten konstatálta, hogy vesztett. Volt még 4 csendes nap, hosszú hazai szünnapok. Végül a piac kinyitott, a forint pedig összeomlott. És ebben semmi meglepő nincs. A rengeteg shortosnak zárnia kellett: óriási euró kereslet keletkezett. Tulajdonképpen úgy történt az egész, ahogy bármilyen spekulációra alkalmas terméknél szokott. A piac nagyon számított egy irányra, ráadásul határidőhöz kötve, aztán a várakozás hiábavalónak bizonyult, zárni kellett a pozíciókat, ezzel a remélttel ellentétes irányba küldve az árat, nem kis mértékben.
Két féle spekuláció
Vajon miért számított mindenki ennyire az év végi erősödésre, és miért maradt az el? A várakozásoknak két oka volt: egyrészt az előző években valóban volt év végi rally a forintban, másrészt amúgy is kialakult egy sávkereskedés: gyenge forintnál vettek, erősebbnél adtak a befektetők. Ez utóbbit egész logikusan, és miután többször bejött a dolog, a mostani bukó még bele is fér a résztvevőknek. A sávkereskedésre játszók belekalkulálhatták, hogy egyszer csak elszalad előlük a sáv széle, hisz ez idővel minden sávval törvényszerűen megtörténik.
Így mozgott az euró forint árfolyama az ünnepek alatt Friss árfolyamok |
Az MNB-re várók már nagyobb bajban vannak. Ők feltehetően nemigen gondoltak arra, hogy a jegybank bukóban hagyja őket. Logikusnak tűnt, hogy az árfolyam erősítéssel az MNB eléri azt, hogy a devizaadósság kisebb legyen forintban, és így az államadósság adat kedvezőbb legyen. Ez az előző években be is jött. Csakhogy most már kisebb a devizaadósság aránya, nem volt szükség az árfolyam erősítésére, anélkül is csökkent valamelyest az államadósság. Sőt: az év eleji gyengébb forint segíthet abban, hogy az idei év végén eleve szebb legyen az adat.
A nemzetközi helyzet
A forintgyengüléshez emellett hozzájárulhatott az általános besszhangulat, valamint az orosz válság és a görög aggodalmak. Ezek ugyan közvetlenül nem érintik a forintot, hisz a magyar gazdaság továbbra is stabil, azonban az alapok szeretik ilyenkor egyben kezelni a sérülékenyebb devizákat, és biztos, ami biztos, megszabadulnak tőlük.
S hogy mi lesz nemzeti valutánkkal a továbbiakban? Nos, először a short zárásoknak be kell következniük, ennek árát a jegybank valószínűleg nem óhajtja kifizetni, rábízza a piacra. Ha ez lezajlik, vélhetően megszűnik a forintra nehezedő nyomás, és az visszaerősödhet a tavalyi év utolsó hónapjaiban átlagosan kialakult szintre. Ha ez mégsem következne be, egy idő után az MNB valószínűleg lépni fog, a tartós és erős forintgyengülést már nem szokták tétlenül nézni.