A mostani áremelkedést a szakértők szerint az magyarázza, hogy az amerikai Fed múlt szerdai kamatdöntése óta - nem változtatott a kamaton, és kommentárja nem igazolta a távolabbi kamatemelési várakozásokat sem - a dollár gyengébb, és a részvénypiacok is meredeken zuhannak a profitkilátások rosszabbodása miatt.
Ezért a "forró tőke" ismét menekül a biztonságot adó olajpiacra. E héten is ez a drágulás fő oka, tetézve a legújabb iráni ellenfenyegetésekkel - egyebek közt a Perzsa-öböl olajszállítási útvonalainak lezárására -, válaszul a vélt izraeli légitámadási tervekre az iráni atomipari létesítmények ellen. Csütörtökön növelte a feszültséget az az amerikai nyilatkozat is, hogy szükség esetén megvédik a hajózási útvonalakat.
A dollárgyengülésnek ugyanakkor kevés köze van a szakértők szerint a nyersolaj meredek drágulásához - mondta csütörtökön Londonban az amerikai pénzügyminiszter. Részletek: itt.
Az Európai Központi Bank (EKB) a csütörtöki kamatdöntésével negyed százalékponttal 4,25 százalékra emelte az irányadó, kéthetes refinanszírozási kamatminimumát. A döntés megfelelt a többségi piaci várakozásnak. Részletek: itt.
A francia kormány pedig azt szeretné, ha a nukleáris energia lenne a legfőbb válasz a jelenlegi olajválságra - jelentette ki korábban Francois Fillon miniszterelnök. Így nem meglepő, hogy Franciaország felépít egy második, a jelenleg legkorszerűbbnek számító harmadik generációs atomfúziós reaktort. Ezt Nicolas Sarkozy francia államfő jelentette be csütörtökön az Arcelor Mittal acélipari világvállalat Creusot-i telepén tett látogatásán.
Eközben Magyarországon az osztrák OMV olajvállalat pert indított a Mol Nyrt. 2008. április 23-án megtartott közgyűlése valamennyi határozatának hatályon kívül helyezése iránt - közölte a magyar olajtársaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.
A Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiuma az első tárgyalást 2009. január 21. napjára tűzte ki.
Az OMV-nek 20,2 százalékos részesedése van a Molban.
A magyar olajipari társaság csütörtökön azt is közzétette, hogy a Mol Nyrt. részvényenként 883,36 forint osztalékot fizet.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök internetes blogjában ugyancsak foglalkozott az olajjal, azt fejtegetve: az elmúlt egy év energia- és élelmiszerár emelkedése csaknem megrázta a világot. A 2000-es évek elején egy hordó olaj 27 dollár volt, most az ötszöröse, 143 dollár volt a napokban.
Tanulnunk kell az olajválságból
Alapos befektetések: vége a korlátlan növekedésnek
Katasztrofális június: már összeomlásról suttognak
A spekulánsokra mutogatnak az olajtermelők
MTI