1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A júliusi történelmi magasságokhoz képest a dollárban jegyzett amerikai könnyűolaj hordónkénti ára már több mint 25%-kal esett. A jegybankok kissé fellélegezheztnek, a tőzsdézők törhetik a fejüket. A lehetséges hatásokat a Generali Alapkezelő elemzői tekintették át.
A júliusi történelmi magasságokhoz képest a dollárban jegyzett amerikai könnyűolaj hordónkénti ára már több mint 25%-kal esett. A jegybankok kissé fellélegezheztnek, a tőzsdézők törhetik a fejüket. A lehetséges hatásokat a Generali Alapkezelő elemzői tekintették át.

Mostanság recessziós és inflációs félelmek egyszerre vannak jelen a piaci szereplők gondolkodásában. Az olaj- és nyersanyagárak történelmi csúcsról tapasztalt hirtelen visszaesése az inflációs várakozások mérséklődésében segíthet, mely valamelyest kedvezőbb helyzetbe hozhatja a jegybankokat, így a korábban vártnál hosszabb ideig maradhatnak fenn az alacsony (vagy alacsonyabb) kamatszintek. Ugyanakkor a munkaerőpiac helyzete, a fogyasztási hajlandóság és a gazdaság teljesítőképessége még bizonytalan ideig gyenge maradhat az Egyesült Államokban, miközben a lassulás jelei elérték az eurózónát is. További kockázatokat jelent, hogy a világgazdaság növekedésében évek óta húzószerepet betöltő, domináns feltörekvő országokkal kapcsolatban nem jelezhető előre kellő biztonsággal, hogy a korábbi években tapasztalt robbanásszerű növekedési dinamikát mennyire vetik majd vissza a globális szinten immár jól látható problémák.

Olajárral kapcsolatos elemzői várakozások az idei év végére

A olaj- és a fontosabb nyersanyagok piacán – akárcsak egyes részvényekén vagy részvénypiacokén – a fundamentális tényezők mellett roppant nagy a szerepe spekulációs és likviditási szempontoknak egyaránt. E stratégiailag fontos termékek jelentik a gazdasági növekedés alapanyagait és motorját, mégis mind rövid, mind hosszabb távon óriási a bizonytalanság jövőjükkel kapcsolatban. Elemzői becslések a világ kitermelési szempontból legdrágábbnak tartott mezőin tavaly még 60, jelenleg már 75 dollár feletti átlagos határköltséggel számolnak egy hordó olaj kitermelésére vetítve. Mivel a rövidtávú trend egyelőre kedvezőtlen és a piaci mozgásokban gyakran lehet technikai alapú túllövésekkel (overshooting) számolni, egyáltalán nem zárható ki, hogy a második félévben akár 80-90 dolláros szinteken is történnek majd olajjegyzések. Ugyanakkor a piaci szereplőkben talán még nem tudatosult teljesen, hogy az olcsó olaj korszaka egészen addig biztosan lezárult, míg nem sikerül minden szempontból megfelelő helyettesítő termékkel vagy termékekkel ellátni a világ lakosságát.

Zuhanó olajárak: eljött a kamatvágások időszaka?

Az MNB inflációs modelljének egyik legfontosabb bemeneti paramétere az olajár. A jegybank legutóbbi jelentésében 20.000 Ft feletti átlagos olajárral számolt, míg a fekete arany ára az utóbbi közel két hónapban 18.000 Ft közelébe süllyedt. Ha tehát az árfolyam ezen a mintegy 10%-kal alacsonyabb szinten stabilizálódna, esetleg tovább esne, az mindenképp a kamatcsökkentés irányába tolhatja a Monetáris Tanács gondolkodását. Hüvelykujjszabály alapján ugyanis egy említett mértékű mérséklődés az olajárakban mintegy 0,3 százalékponttal csökkentheti az inflációt, amelynek alakulása már a magasabb olajárakkal számolva is biztatóbb képet mutatott.

Természetesen azért fontos megjegyezni, hogy az olajár bár igen lényeges, de nem az egyetlen tényező, amit egy kamatdöntés során mérlegelni kell. Fontos lehet természetesen az is, hogy az EKB változtat-e, s ha igen, akkor mikor az irányadó kamatán. A legutóbbi (szeptember 4-i) kamatdöntés során nem változott a 4,25%-os szint, és a jegybankelnök, Jean-Claude Trichet továbbra is az inflációs veszélyt említette nagyobb "ellenségként", szemben a szintén küszöbön álló recessziós veszéllyel. Pontosan azért, mert az EU konjunktúramutatói a gazdaság egyre rosszabb és rosszabb állapotáról számolnak be, vélhető, hogy ha változik az alapkamat Európában, akkor az csökkentés lesz, ám erre leghamarabb csak a jövő év második negyedéve körül kerül sor, ekkorra számítanak a Generali elemzői arra, hogy az inflációs nyomás valamelyest mérséklődhet.

OPEC-ülés Bécsben: visszafogják vagy szinten tartják a kitermelést?

Az olaj esetében a világpiaci kínálat fontos részét politikai szempontból nem kellően stabil országok birtokolják, melyek nyilvánvalóan az árak trendszerű emelkedésében érdekeltek, és kevésbé foglalkoznak a világgazdasági hatásokkal. Noha Irán és Venezuela deklaráltan 100 dollár felett szeretné látni a fekete arany árfolyamát, a kitermelés szempontjából meghatározó, 13 nemzetet tömörítő OPEC tagországai között éles véleménykülönbségekkel kell számolniuk. Jelenleg egyes tagországok, közöttük Szaúd-Arábia a meghatározott kvótáknál több nyersolajat hoz a felszínre, így az eredetileg vállalt kvótákhoz történő visszatérés bejelentése lehet valószínű lépés, semmint ezen kitermelési plafonok leszállítása. 

A hirtelen gyengülő olajárak hatása a gázárakra...

A júliusi történelmi magasságokhoz képest a dollárban jegyzett amerikai könnyűolaj hordónkénti ára már több mint 25%-kal esett, de euróban kalkulálva is közel 20%-os visszaesésnél járunk. Az egyre gyengébb világgazdasági növekedési kilátások a devizamozgásokban bekövetkező trendforduló együtt ébresztették rá a szereplőket arra, hogy hónapok alatt rendkívüli módon túlvett buborék keletkezett az olaj- és nyersanyagpiacokon. Ilyen esetekben pedig amilyen hirtelen ugrott fel az ár irreális magasságokba, ugyanolyan gyorsan zuhanhat vissza – természetesen azért felfelé irányuló korrekciókkal számolni kell a lefelé mutató trendszerű mozgás ellenére is. A kereskedelmi gáz- és energiaárak általában csak jelentős, többhónapos késéssel követik le az olaj- és nyersanyagpiacokon tapasztalható tendenciákat.

...és a részvénypiacokra, kiemelten a MOL árfolyamára

Az olajárak esése leginkább az alapvetően kutatás-kitermelés (upstream) fókusszal rendelkező társaságok profitkilátásait befolyásolja negatívan, ugyanakkor a tágabb régió meghatározó cégeinek (kiemelten az orosz Lukoil vagy az osztrák OMV) részvényei jelenleg alacsonyabb árfolyamon forognak, mint két évvel ezelőtt, amikor tartósan 60 dollár közelében mozgott a fekete arany árfolyama. Az értékeltségi szintek – részben az orosz bizalomvesztés, részben az olajárral kapcsolatos, rövidtávon borúlátó várakozások következtében – a historikus viszonyokhoz képest is rendkívül alacsonnyá váltak ebben a szektorban, amely a más üzletágakhoz mérten még szembetűnőbb.

A MOL a régió leghatékonyabb finomító kapacitásaival rendelkező (inkább downstream fókuszú) olajvállalat, melynek profitkilátásait leginkább a finomítói marzsok alakulása határozza meg, az olajár mozgása főként a készletátértékeléseken keresztül befolyásolja a számvitelileg kimutatott nettó eredmény alakulását. A finomítói marzsok alakulása a múltban ciklikusságot mutatott az összkínálatot növelni képes új beruházások függvényében, így ezen társaságokkal kapcsolatban az elemzői becslések bizonytalansága akár egy évre előretekintve is igen magas. Ezzel együtt a magyar részvénypiaci blue-chipek közül jelenleg egyedül a MOL papírjaiban látnak érdemi emelkedési potenciált a Generali elemzői, a historikusan vonzó árazást mutató, stabil cash-flow termeléssel rendelkező olajrészvény túladottnak tűnik, megítélésük szerint a befektetők eltúlozzák a meglévő kockázatokat, így érdemes lehet beszállási pontokat keresni.

Generali Alapkezelő Zrt. elemzése

Ne is álmodjon 300 alatti tankolásról! 
Megint egymásnak esik a Mol és az OMV?
Energiaár: a háztartásokon csattan a tömlő 
Megfizethető autó, egy csepp üzemanyag nélkül?
Emberéleteket ment a drága benzin

Privátbankár

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG