14:33
Az euró forint árfolyama továbbra is a 320-as szint körül mozog, érdemben nem korrigált az árfolyam. Közben a magyar 5 éves csődkockázati felár tovább emelkedett a ma elért történelmi rekordról. A CDS-árazásunk már 700 bázispont körül van. A Lehman Brothers bankház 2008 szeptemberi összeomlása előtt ugyanez a mutató 170 bázispont körül mozgott. Lassan elemzői konszenzus övezi azt, hogy a piacok így próbálják meg kikényszeríteni, hogy a magyar kormány megállapodjon az IMF-fel.
Közben a hazai IMF-delegáció tagja, az NGM államtitkára úgy nyilatkozott a Wall Street Journalnak, hogy "nem tragédia, ha nem születik megállapodás a Valutaalappal". Részletek >>>
12:31
320,34 forint egy euró - soha nem látott mélységben a hazai fizetőeszköz.
12:20
319,89 forintot is adtak egy euróért ma a bankközi devizapiacon, de a 320 forintos szint egyelőre komoly ellenállási pontnak tűnik. A befektetők tovább idegeskedhetnek Magyarország miatt, jövő hét szerdán az Európai Bizottság több ügyben is dönthet velünk kapcsolatban, sőt, akár kötelezettségszegési eljárást is indíthat hazánk ellen. Miközben Brüsszelben a Bizottság várhatóan 3 magyar ügyben is lépéseket tehet jövő hét szerdán, ugyanabban az időpontban Fellegi Tamás az IMF képviselőivel találkozik Washingtonban. Részletek >>>
11:38
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 19,93 pontos nyitás után erősen csökkent szerdán délelőtt. A BUX 11.30 órakor 16.650,17 ponton állt, ami a keddi záró értékéhez képest 339,81 pontos, 2,0 százalékos csökkenés, a szerdai nyitásnál 319,88 ponttal alacsonyabb.
A részvénypiac forgalma délelőtt 6,6 milliárd forint volt, a vezető részvények árfolyama - az erősödő Richter kivételével - csökkent az előző napi záráshoz képest.
- A Mol árfolyama 205 forinttal, 1,19 százalékkal 16.990 forintra csökkent.
- Az OTP részvények ára 165 forinttal, 5,06 százalékkal 3.094 forintra esett.
- A Magyar Telekom árfolyama 10 forinttal, 1,96 százalékkal 499 forintra gyengült.
- A Richter papírok árfolyama 255 forinttal, 0,73 százalékkal 35.205 forintra erősödött.
Lejtmenetben a BUX (forrás: BÉT). |
11:08
Egy euró 319,48 forint, míg 1 CHF 262,21 forint volt a bankközi kereskedelemben 11 óra után nem sokkal.
További árfolyamok >>> |
10:56
Újabb csúcs dőlt meg, az országkockázati felárunk soha nem volt ilyen magas, mint most. Utoljára 2009 márciusában, a nemzetközi válság elmélyülésének idején döntött rekordot a CDS-árazásunk Londonban. Részletek >>>
10:30
2012-ben kiemelt szerepet fognak betölteni az eurózónabeli országok kötvényaukciói, erre az évre az EU17-eknek 365 milliárd eurós refinanszírozást kell biztosítani, ha nem lenne szökőév, akkor minden naptári napra egy milliárdos aukciót lehetne tartani.
Csakhogy a kötvénytenderek nincsenek így időben szétterítve, a 365 milliárd eruóból 262 milliárd rögtön az első negyedévre, tehát az első három hónap kritikus lesz, mivel nagyon nem mindegy, hogy mekkora hozamot kell fizetnie az adott államnak a befektetőknek - hívja fel rá a figyelmet Karsai Péter, a Commerzbank Treasury munkatársa. Ahhoz, hogy nőjön a kereslet az eurozónás papírok iránt kellene valami átütő reform, ami nincs egyelőre a horizonton. Így könnyen lehet, hogy marad a drága finanszírozás, ami tovább fűtheti a kockázatkerülést, ez pedig hosszútávon gyengíti az eurót, erősíti a dollárt.
10:16
Mínuszban a nyugat-európai tőzsdék (lásd lent), esik a BUX is. A gyenge forint elsősorban az OTP árfolyamára van hatással, már 4%-ot estek a bankpapírok, forgalmuk bő egy órával a nyitás után 2,5 milliárd forint.
1,1%-os mínuszban a Mol, esett az MTelekom, a vezető papírok közül egyelőre a Richter tartja magát 0,2%-os emelkedéssel.
10:11
Miközben a forint vesztesége az euróval szembe meghaladja az 1 százalékot, a lengyel zloty és a cseh korona 0,4 százalékot gyengült, a román lej pedig 0,1 százalékot erősödött.
10:03
Az európai piacokon sem jobb a helyzet, az is lehet, hogy a forint árfolyama az európai események miatt ugrott meg hirtelen. Ma német és portugál kötvényaukció is lesz, Berlinben 5 milliárd euró a cél, míg Lisszabonban 1 milliárd euró. A befektetők nagyon idegesek, ez jól látszik az euró/dollár árfolyamában is.
9:50
Soha nem volt ennyire gyenge a forint az euróval szemben. Az árfolyam délelőtt 10 óra előtt egészen a 319,1-es szintig jutott, veszélyes közelségben a 320 forintos euró. Reggel a CHF forintárfolyamon némi megnyugvás látszott még, az árfolyam korrigált egy keveset, aztán 10 előtt itt is szakadt minden, a bankközi kereskedelemben 261,81 forintot adnak egy svájci frankért.
Még több árfolyam itt >>> |
A mélypont elérése törvényszerű volt
Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője a Privátbankár érdeklődésére elmondta: továbbra is a bizonytalanság az úr a piacon az IMF-megállapodás létrejöttével kapcsolatban. Egyelőre a kormány "köti az ebet a karóhoz", nem igazán hajlandó engedni azokban a dolgokban, amit a nemzetközi szervezetek kifogásolnak (jegybanktörvény, stabilitási törvény). Ez azonban később változhat annak függvényében, hogy mi történik a piacokon - a szakértő szerint ugyanis a piac fogja végül kikényszeríteni a megállapodás létrejöttét. Ennek a folyamatnak a része az is, hogy gyengül a forint - az újabb történelmi mélypont elérése gyakorlatilag törvényszerű.
Aggasztó jelek
Már a tegnapi nap is több előjel mutatott arra, hogy a befektetők bizalma megingott Magyarországban. A forint elsősorban a jegybank függetlenségével kapcsolatos hírekre reagált igen idegesen, a hosszú távú állampapírok hozamai tovább emelkedtek, miközben a CDS-árazásunk is a tavaly novemberi csúcs, 630 pont közelébe szökött fel.