A Moody´s napi európai hitelfolyamat-elemzéseinek hétfői összeállítása szerint az elmúlt heti kereskedés zárónapján - immár a második egymást követő napon - inverz volt a szuverén brit adósságpapírok hozamgörbéje, vagyis a távolabbi lejáratok hozama alacsonyabb volt a rövid futamú állampapírokénál. A kétéves brit állampapír (gilt) 4,985 százalékon, a tízéves lejáratra kiadott adósság 4,903 százalékon zárta a hetet. A nemzetközi hitelminősítő szerint az ilyen hozamgörbe-átfordulások gyakran jósolták meg a korábbi amerikai recessziókat.
Kimondatlanul, de egyértelműen recessziós veszélyre hívta fel a figyelmet nemrég a Bank of England kormányzója is. Mervyn King a brit jegybank májusi inflációs jelentését ismertetve azt mondta: a rövid távú inflációs kilátások "markánsan romlottak" az elmúlt három hónapban. Ez át fog szűrődni a reálbérekbe, ami csökkenteni fogja a háztartások költekezését és a gazdaság kibocsátási növekményét, nem kizárható, hogy "meredek ütemben", mondta a Bank of England első embere.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Az EIU júniusi előrejelzése szerint a ház amerikai GDP-prognózisában benne van az idei recesszió tényszerű feltételezése. A múlt héten az amerikai Fed maga is rontotta előrejelzéseit: szerinte az Egyesült Államok gazdasági növekedése az idén legföljebb 0,3-1,2 százalékos lesz, a három hónapja jósolt 1,3-2,0 százalék helyett.
Az EIU az amerikai recessziós jóslat ellenére meredeken emelte nyersolajár-előrejelzését. A ház szerint a globális kereskedésben irányadó alaptípus, az északi-tengeri Brent hordójának átlagárfolyama az idén és jövőre is 106,50 dollár lesz - a korábbi prognózisban erre a két évre 91,25, illetve 85 dolláros Brent-átlag szerepelt -, a 2010-2012-es időszakban pedig tovább emelkedik, rendre 113, 115 és 120 dollárra.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci elemzéseket is összeállító háza szerint a nyugati féltekén irányadó amerikai nyersolajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) átlagos árfolyama 2008 egészében 116,90 dollár, ezen belül az idei második negyedévben 126 dollár lesz hordónként. A cég a múlt hónapban még 100,8 dolláros WTI-árfolyamátlaggal számolt 2008-ra.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének nyersanyagpiaci szakértői a minap az eddigi hordónkénti 104 dollárról 124 dollárra emelték 2008-as egész évi átlagár-előrejelzésüket a Brent olajfajtára, jövőre pedig már 140 dollár feletti éves Brent-árfolyamátlaggal számolnak.
Soros György magyar-amerikai milliárdos fedezetialap-kezelő a hétfői The Daily Telegraphnak azt mondta: az "olajár-buborék" kipukkadása egészen addig nem valószínű, amíg az amerikai és a brit gazdaság recesszióba nem kerül, ami csökkenti a fogyasztást, "drámai árzuhanást" okozva. Soros a brit konzervatív napilapnak azt mondta: a gyenge dollár és a rekord kínai kereslet magyaráz "valamennyit" az energiaár-emelkedésből, de az árgörbe parabolikus alakot öltött, ami a (spekulációs) árfolyambuborékok jellemzője, tette hozzá.
A Lehman Brothers befektetési csoport legutóbbi, befektetőknek kiadott figyelmeztetésében is az állt, hogy ömlik a spekulációs tőke a nyersanyagindex-követő alapokba, és az olajár rövid távon elérheti a 150, sőt akár a 200 dollárt is, de a nyersanyagpiacokon "még most sem" mellőzhető a fizikai ellátási-keresleti elem a kalkulációból, aminek előbb-utóbb óhatatlanul kiegyensúlyozó, és így korrekciós hatása lesz, jó eséllyel még az idén.
Az arabok többet adtak, mint az egész világ együtt
Főhet a fejünk az olajár miatt
Medvegyev Kínában - lesz közös olajvezeték?
IMF: Globális veszélyt jelent a magas olajár
Milliárdos kérdés: mi állíthatja meg az olajárat?