A mostani rohamot az magyarázza, hogy az amerikai Fed múlt szerdai kamatdöntése óta - a bank nem változtatott a kamaton, és kommentárja nem igazolta a távolabbi kamatemelési várakozásokat sem - a dollár gyengébb, és a részvénypiacok is meredeken zuhannak a profitkilátások rosszabbodása miatt. Ezért a "forró tőke" ismét menekül a csábító olajpiacra. Hétfőn is ez a drágulás fő oka, tetézve a legújabb iráni ellenfenyegetésekkel - egyebek közt a Perzsa-öböl olajszállítási útvonalainak lezárására -, válaszul a vélt izraeli légitámadási tervekre az iráni atomipari létesítmények ellen.
Az ellátás világszinten továbbra is bőséges. Májusban az OPEC-országok termelése napi 32,12 millió hordóra nőtt az áprilisi, napi 31,71 milliós átlagról. Az OPEC exportja az elmúlt néhány héten az idei eddigi legnagyobbra növekedett tovább a hajózási-szállítási forgalmat figyelő brit Oil Movements cég becslése szerint. Szaúd-Arábia akár félmillió hordós termelésnövelést ígért júliusra, és napi 2,5 millió hordós többletet másfél éven belül, pedig - amint az OPEC elnöke a múlt héten ismét emlékeztetett - a kereslet az idén eddig csökkent, és jelenleg is tovább apad.
Egy friss statisztika szerint az Egyesült Államokban az elmúlt négy hét átlagában a teljes olajtermék-fogyasztás 3,2 százalékkal kevesebb volt, mint tavaly ilyenkor.
Az OPEC-tag Katar olajipari minisztere vasárnap azt mondta, a piac túltelítettsége miatt tulajdonképpen csökkenteni kellene a termelést, de ez most "lélektanilag nem lenne bölcs" intézkedés, sőt, - mint mondta - inkább "megpróbáljuk enyhíteni a lélektani feszültséget".
Líbiához hasonlóan azonban Katar is elveti, hogy más országok beleszóljanak az OPEC-országok termelésébe. Előzőleg a hét végén az amerikai kongresszus képviselőháza törvényben felhatalmazta az amerikai kormányt, hogy beperelje azokat az OPEC-országokat, amelyek úgymond korlátozzák az olajtermelést, és összebeszélnek az árszabásban. Erről még hátra van a szenátusi szavazás, de az amerikai elnök már közölte, hogy megvétózza ezt a törvényt. A katari miniszter szerint az amerikai törvényhozásnak inkább az amerikai hazai olajtermelés növelését kellene támogatnia.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, augusztusi határidőre hétfő reggel 141,89 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 1,58 dollárral drágább a pénteki zárónál. Hajnalban 98 centtel, majd 1,28 dollárral volt drágább a pénteki zárónál.
Benzinsokk: már nem bírja a pénztárca a padlógázt
Háború esetén Irán beveti legdurvább fegyverét
Hova tovább: jön a 150 dolláros olaj?
Vállalhatatlan benzinár: reszkessetek, spekulánsok!