Egyfelől ilyen nagy összegű, 3,75 milliárd dollárnyi kibocsátást egy tranzakcióban, nemzetközi piacon a régióban még senki nem hajtott végre. Rekordnak számít a 13 milliárd dollárnyi keresleti ajánlat, és kiemelendő a kötvények egy részének 30 éves futamideje is.
Kiemelte, hogy rendkívüli befektetői érdeklődés mellett jegyezték le a tízéves futamidejű, 3 milliárd dollár kötvényt, valamint a 30 éves futamidejű, 750 millió dollár értékű kötvényt.
Mindkettőre több mint háromszoros volt a túljegyzés: az előbbi kötvényre mintegy 10 milliárd dollárnyi ajánlat érkezett, a másikra pedig 3 milliárd dollárnyi.
Kármán András kiemelte,hogy kedvezően alakult az árazás is. Az aktuális piaci viszonyokat figyelembe vevő kiinduló - úgynevezett indikatív - árjegyzéshez képest mindkét kötvény esetében 15 bázisponttal csökkenteni lehetett az árat. A tízéves kötvényt végeredményben 310 bázispontos felárral jegyezték le a megfelelő futamidejű amerikai papírhoz képest, a 30 éves futamidejű pedig 330 bázispont felárral.
A kibocsátást a magyar állam részére a Citibank, a Deutsche Bank és a BNP Paribas szervezte. |
Mint Kármán András elmondta, a múlt hét második felétől kezdve befektetői találkozósorozatot tartottak fontos pénzügyi központokban, köztük Frankfurtban, Münchenben Londonban, San Franciscóban, Los Angelesben, New Yorkban és Bostonban.
A befektetők érdeklődésének középpontjában a nemrégiben bejelentett strukturális reformprogram, a Széll Kálmán Terv állt. Kármán András szerint a befektetők erre adott első reakciói pozitívak voltak: kedvezően nyilatkoztak arról, hogy a program strukturális módon - alapvetően a kiadási oldalon tett intézkedésekkel - javítja a költségvetés egyenlegét, és kedvező középtávú hatással lehet a foglalkoztatásra és a gazdasági növekedésére is.
Ahogyan már a Privátbankár.hu is beszámolt róla, az idén két, egyenként 1 milliárd euró értékű külföldön kibocsájtott magyar államkötvény jár le, az egyik június, a másik október végén. Ezen felül a magyar állam az idén kezdi meg a 2008 őszi nemzetközi hitelcsomag törlesztését: az utolsó negyedévben - várhatóan november végén-december elején - 2 milliárd eurót kell visszafizetnie az Európai Uniónak.
MTI