A balti állam - Szlovákia és Szlovénia után - a volt szocialista országok közül a harmadik, amely csatlakozhat az EU közös pénzét használó tagállamokhoz.
Észtország az euróövezet 17. országa lesz Ausztria, Belgium, Ciprus, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Málta, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia mellett.
Meglepetésnek nem nevezhető uniós döntésről van szó, amely formalitásnak is tekinthető, hiszen a tagországok pénzügyminiszterei már hó eleji állásfoglalásukban támogatták az észt csatlakozást.
Az övezet bővítésével az EU azt is jelezni kívánja, hogy az eurózónában nem ingott meg a bizalom, a csatlakozásra vágyók felé pedig azt, hogy a mostani nehéz gazdasági helyzet ellenére befogadó, nyitott együttműködési forma marad.
Az Európai Bizottság az észt csatlakozást támogatva már megállapította, hogy az ország teljesíti az euróövezeti tagsághoz szükséges kritériumokat.
Ezek közül Észtország államháztartási hiánya idén a bruttó hazai össztermékhez képest 2,4 százalék körül alakul, jóval a 3 százalékos küszöbérték alatt, a GDP-hez mérten mindössze 9,6 százalékos államadóssága pedig a legkisebb az EU-ban.
MTI