1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A dollár a mi pénzünk - a párizsi Le Monde azt vizsgálta, miként alakul az amerikai valuta szerepe a világválság nyomán
A dollár a mi pénzünk - és az Önök problémája. Ezt a John Connallyhoz, Nixon hajdani pénzügyminiszteréhez fűződő mondást idézte a párizsi Le Monde, amely azt vizsgálta, miként alakul az amerikai valuta szerepe a világválság nyomán.

A zöldhasú ma is a pénzügyi műveletek vezető pénzneme és a központi bankok tartalékainak domináns eleme. A Nemzetközi Fizetések Bankja egy 2007-es, három évre vonatkozó felmérése szerint a pénzváltási tranzakciók piacán (napi 3200 milliárd dollár) az amerikai valuta 86,3 százalékot képviselt. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint 2009 első negyedévében az amerikai valuta aránya 65 százalék volt jegybankok bankok valutatartalékaiban, az euróé 25,9 százalék. A zöldhasú értékcsökkenése azonban aggasztóvá tette a világ szemében a dollártól való függőséget.

A dollár árfolyamingadozásai elsősorban Kínát nyugtalanítják. Szeptember végén Kína dollártartalékai 2272,6 milliárdra rúgtak, és Kína az Egyesült Államok első számú hitelezője: a július végi adatok szerint 800,5 milliárd dollár értékű amerikai kincstárjeggyel rendelkezik.

A kínaiak áprilisban, a G20 országainak csúcsértekezlete előtt vetették fel egy olyan "új tartalékpénz" gondolatát, amely "nem kapcsolódna egyes országokhoz" és azok belső ügyeihez. Javasolták, hogy a Különleges Lehívási Jogok (SDR) - az IMF elszámolási egysége - töltse be ezt a szerepet. Júniusban Dmitrij Medvegyev orosz elnök is melléjük állt, összefogva a  brazil és indiai vezetőkkel. Az ENSZ október 6-án sürgetett olyan megoldást, amely véget vetne az "Egyesült Államok  kiváltságainak, amelyeket  a dollár túlsúlya révén élvez", és amelyek lehetővé teszik számára külső deficitjének finanszírozását.   

Az amerikai központi bank szerepét betöltő FED elnöke, Ben Bernanke október 1-jén maga is úgy vélekedett, hogy bár "nincs azonnali kockázat a dollár számára", mostani  státuszának megőrzése "viszonylag hosszabb idő alatt" kérdésessé válhat. A képviselőház pénzügyi bizottsága előtt Bernanke kifejtette:. "Ha nem csinálunk rendet, veszélybe kerülhet a dollár, és vele együtt a hosszú távú pénzügyi stabilitás".

Fudzsi Hirohisza japán pénzügyminiszter október 27-én úgy nyilatkozott, hogy a dollár szilárd maradt és ezért természetes, hogy Japán számára tartalékvaluta lesz ezután is. "Világos, hogy még mindig a világ legerősebb valutája" - mondta Fudzsi. Kína után Japán rendelkezik a legnagyobb valutatartalékkal, és ennek zöme dollárban van.

Jelenleg egyetlen igazán megalapozott világméretű kezdeményezés sincs a dollár trónfosztására, de a dollárban kereskedő országok által regionális pénzügyi uniók létrehozására tett kísérletek siker esetén kikezdhetik a zöldhasú uralmát.

Az úgynevezett "bolivári alternatíva" jegyében tömörült latin-amerikai országok (ALBA) és Ecuador áprilisban elfogadtak egy közös regionális elszámolási rendszert, amelynek keretében kezdetben csak az államközi elszámolásokra szolgáló - egységes pénz (sucre) jönne létre. A tervek szerint 2010-ben életbe lépő integráció célja Hugo Chávez venezuelai elnök megfogalmazása szerint felszámolni a térségben "a dollár diktatúráját".

Hat Öböl-ország a maga részéről nyolc évvel ezelőtt határozta el pénzügyi unió létrehozását. A khaleeji nevű közös pénz forgalomba hozatalát 2010. január 1-jére tűzték ki. 2009 júniusában négyen közülük - Szaúd-Arábia, Bahrein, Kuvait és Katar - külön megállapodást írtak alá egy pénzügyi unióról, a két másik tag kilépett a projektből: Omán már 2007-ben, az Egyesült Arab Emírségek pedig májusban.

Betölthet-e már nemzetközi tartalékpénz-szerepet az európai egységes valuta, az euró? 2008 áprilisában közzétett tanulmányában az amerikai országos gazdasági kutatóintézet (NBER) annak a véleménynek adott hangot, hogy az euró az elkövetkező tizenöt évben "túlszárnyalhatja a dollárt legfőbb nemzetközi tartalékvalutaként".

Ezt azonban Európa egyáltalán nem akarja. Az Európai Központi Bank (EKB) nem szeretné elveszteni ellenőrzését az euró pénzforgalma fölött azzal, hogy nemzetközivé teszi. Jean-Claude Trichet, az intézmény elnöke október 8-án leszögezte: "Mindig azt hangsúlyoztuk, hogy nem folytatunk kampányt az euró nemzetközi használatáért". Ráadásul a most is erős euró tovább erősödne, fékezve az exportcégek versenyképességét.

Ami a versenytársként gyakran emlegetett jüant illeti, a kínai valuta nem konvertibilis. Ehhez előbb liberalizálni kellene a kínai pénzváltó rendszert és fejleszteni kellene az ország pénzügyi piacait. A jüan ebből következő felértékelődése egyébként ugyancsak veszélyeztetné az ország exportját, amely pedig életfontosságú a kínai gazdaság számára.

Igazi versenytárs hiányában így került előtérbe az SDR használata - ez azonban egy elszámolási egység, amely olyan valutakosárra támaszkodik, amelynek a dollár is része. Az IMF által kibocsátott SDR nem helyettesítheti a dollárt - szögezte le október 13-án Christian Noyer, a francia jegybank kormányzója. A bankár üdvözölte a kosárban szereplő több valuta bevonásával kiegyensúlyozottabbá váló rendszer gondolatát, de hangsúlyozta, hogy "az SDR-t csak a központi bankok közötti elszámolásokban használják, ami azért nem éppen kényelmes".

A Le Monde végül Richard Coopert, a Harvard egyetem közgazdászát idézi. "A dollár minden bizonnyal még sok évig, és a következő évtizedben egész biztosan a vezető nemzetközi valuta marad. Úgy tűnik, egyetlen másik valuta sem képes túlszárnyalni. Az euró nemzetközi használata várhatóan nőni fog, de a kibocsátók és a pénzpiacok korlátozott száma miatt nem lehet arra számítani, hogy megelőzi a dollárt. Egy gyorsan fejlődő világgazdaságban pedig mindkettő számára van hely." Vagyis ha vitatják is szerepét, a dollár nincs veszélyben - vonta le a következtetést párizsi Le Monde.

Szédületes magasságban az aranyár
Kongatják a vészharangot: árfolyambuborék fenyeget
Soros: fogalmam sincs, mitől indulna be a gazdaság
Probléma lehet az euró erősödése
Aggasztó: a dollár már csak árnyéka önmagának
Titkos "összeesküvés": vége a zöldhasú olajnak?

MTI

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG