Egy hét leforgása alatt közel 7 százalékos mínuszt volt kénytelen elkönyvelni az arany és az ezüst a londoni árfolyamfixing alapján. Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint pénteken az arany esetében a nem sokkal 1 600 illetve az ezüstnél 30 dollár alatt megállapított unciánkénti árak jócskán elmaradtak az idén korábban már elért csaknem 1 900 illetve 50 dollár közeli árszintektől.
Az idei év valódi hullámvasútnak bizonyult a két legfontosabb nemesfém számára, mind az aranynál, mind az ezüstnél láthattunk az év során egy a fundamentumoktól elszakadó időszakot, amikor a jegyzések csaknem exponenciálisan szöktek fel az égbe. Ezután a korrekciónak törvényszerűen következnie kellett. Jelenleg a fair értéke körüli áron jegyzik mindkét nemesfémet, de a határidős tőzsdékről kiindult árcsökkenés a negatív irányba is produkálhat még irracionális kilengéseket. Az éppen borús technikai helyzetkép ellenére az arany célárfolyamát illetően a legtöbb elemzőház változatlanul kitart a jövő évben elérendő 2 000 dolláros nagyságrend mellett.
A zuhanás egyik oka a bankszektor válságos állapota
A spekuláción túl a befektetési stratégák több kiváltó okot is megneveznek, amelyek minden racionális érv ellenére most a nemesfémek – különösen a menedék szerepéért kedvelt arany – méretes korrekcióját okozhatják. Ezek egyike az, hogy a bankszektor időközben olyannyira válságos állapotba került, hogy mindent kiárusít, ami haszonnal pénzzé tehető, többek között az idén eddig jó profitot termelő aranyat is. Ez főként az európai pénzintézetekre igaz, amelyek közül többnek jelentősen zsugorodik a mérlegfőösszege. Hogy milyen méreteket ölt az ágazat bizalmi válsága, az jól látszik abból, hogy az amerikaiak az elmúlt hat hónapban 291 milliárd dollárral, azaz 25 százalékkal csökkentették a külföldi, elsősorban európai érdekeltségű bankoknál elhelyezett pénzüket. Ilyen mértékű tőkementésre tíz éve nem volt példa.
Ezzel a tőkekivonással áramlik a pénz a dollárba, amely értelemszerűen erősödik. A dollár index a héten a 80-as érték fölé emelkedett, ami jelentős, 7 százalékos növekedést jelent október vége óta. Az USD index az amerikai dollárnak a világ hat fontosabb devizájával szemben megfelelő súlyozással számolt értéke. Ez a devizakosár tartalmazza az eurót (57,6%-os súllyal), a japán jent (13,6%), az angol fontot (11,9%), a kanadai dollárt (9,1%), a svéd koronát (4,2%), és svájci frankot (3,6%). Az amerikai fizetőeszköz felértékelődése drágítja a dollártérségen kívüli befektetők számára a dollárban jegyzett nyersanyagokat, ami csökkenti a keresletet, és ily módon az árakat. Azoknál a befektetőknél is veszít vonzerejéből a sárga nemesfém, akik az aranyat a dollár gyengülése elleni fedezeti ügyletként használják, mivel erősödő dollár esetén alább hagy az ez irányú szükséglet.
Az inflációs aggodalmak mérséklődése sem kedvez az aranynak
Egy további ok abban keresendő, hogy az inflációs aggodalmak némileg a háttérbe léptek az utóbbi időkben. A bankközi likviditás helyreállítására megtett intézkedéseken túl nem indult még be az igazi pénznyomda, az újabb „mennyiségi lazítás”, se Európában, se a tengerentúlon. A cikkcakkban haladó világgazdaság és az egyre nagyobb bizonyossággal küszöbön álló recesszió pedig egyelőre fékezik a pénzromlás mértékét. Így ez az arany szempontjából slágertéma pillanatnyilag a háttérbe szorul, még ha általános elemzői vélemény is az, hogy a gazdaság élénkítésére előbb vagy utóbb be kell indulnia a bankóprésnek. A recessziós félelmek pedig már rég nem csak Európára korlátozódnak. A gazdaság lassulására utalnak az előrejelzések olyan dinamikusan növekvő országokban is, mint amilyen eddig Kína volt.
Az arany elemi erővel tört ki lefelé egy háromszög formációból, amelyben immár hetek óta tartózkodott. A tankönyvi elmélet szerint a szimmetrikus háromszög negatív feloldása következtében eshetne most az árfolyam akár még tovább, nagyjából 1 400 dollárig is.
A középtávú trend megtörésére hasonló módon legutóbb 3 éve volt példa a sárga nemesfémnél, ám az akkor egy úgy nevezett „medve csapdának” bizonyult. A 200-napos mozgóátlag megsértésére, akkoriban sokan eladási pozíciókat nyitottak, a csökkenő árfolyam azonban hamarosan irányt váltott, és ledolgozza az esését. Ennek következtében a medvére spekulálók „csapdába" estek, és veszteséggel voltak kénytelenek zárni az eladói pozíciójukat.
Az ezüst esetében meglepő módon sokkal kevésbé drámai a helyzet. A múlt héten indult korrekció az összképet tekintve lényegesen ártatlanabb képet fest, bár igaz, hogy a szürkésfehér nemesfém kurzusa az idén már két markáns korrekción is átesett. A csökkenő árfolyam az elmúlt héten az október elején kialakított bázisáról visszafordult, ezzel a középtávon emelkedő trend itt még nem tört meg.