A Forebears.io internetes adatbázisra hívta fel a figyelmet ma a Focus német hetilap oldala, ahol lekérdezhetőek a családnevek, és kiderül azok elterjedtsége. A Nagy családnév például 430 ezer körüli személy neve, ebből 193 ezer él Magyarországon. (Plusz négyezer Nagyné.) A Wikipedián is megtalálható hivatalos hazai adatok 231 ezerről tudnak, tehát a külföldi adatbázis nem precíz, csak hozzávetőleges, de így is érdekes. (Az itthoni lista viszont csak a 100 leggyakoribb név előfordulását tartalmazza.)
Nagyokkal látszólag Egyiptom is jól el van eresztve, közel 141 ezer van belőlük az adatbázisban. Ez azonban, amint némi Google-keresés kideríti, egy másik arab név (Naji, Nagi) variációja, és a magyarokhoz semmi köze.
A ritkább nevek érdekesebbek lehetnek, például Hufnagel névvel mintegy 6000 ember él, ebből közel 200 Magyarországon.
A Kárpát-medence egyik leggyakoribb neve azonban alighanem a Kovács, illetve annak különböző variációi, mint a Kovač, Kovačević, Kovačić stb. Nálunk is, Horvátországban is, Szlovákiában is ez a második leggyakoribb vezetéknév a Wikipedia szerint.
Különböző nevek jelentéséről, régi anyakönyvi, egyházi forrásokról és más családkutatási információkról sajnos általában csak pénzért lehet értesülni a hasonló adatbázisok által, ők ebből élnek. Aki azonban ügyesen használja a Google keresőjét, vagy más keresőt, és lehetőleg beszél angolul vagy más releváns nyelven, annak ingyen is szerencséje lehet. A fentebb említett Wikipedia-listán például sok nevet megmagyaráznak, így a legelterjedtebb magyar neveket is. (A Balogh például balkezest, az Oláh románt, a Rácz szerbet, a Tóth szlovákot jelent.)
A világ leggyakoribb neve egyébként a Wang, és 76,5 millió ember viseli, a legtöbben persze Kínában. Németországban állítólag a Schneider a legelterjedtebb, 319 ezren vannak, de van több tízezer (mintegy 21 500, az egész világon pedig 37 128) Merkel is, bár van, akinek az az egy is sok. Putyinokból szerencsére csak 14 ezer létezik, ebből majdnem tízezer Oroszországban.