Az Apple szokásához híven azzal az ígérettel bocsátotta útjára 2014-ben az Apple Pay fizetési rendszert, hogy „meg fogja változtatni, az emberek életét, azt ahogy fizetnek bármiért”. Nem csupán azt tette lehetővé, hogy a felhasználó a telefonjában őrzött bankkártyaszám alapján fizessen, hanem azt is, hogy egy NFC-chippel egyetlen érintéssel utalhasson.
Egyre több dologra jó
Így egy évtizeddel később a sima bolti fizetésektől kezdve a metróutazások jegyvásárlásáig számtalan dologért lehet fizetni az Apple Payjel. Az amerikai Consumer Financial Protection Bureau becslése szerint csak egy hónapban, 2023 áprilisában 55,8 millió amerikai fizetett legalább egyszer valamiért ezzel a rendszerrel - írja a rendszer várható változását beharangozó cikkében a Verge technológiai online magazin.
Ugyanakkor erre a szolgáltatásra is igaz az, ami mindenre, amihez az Apple-nek köze van, nevezetesen, hogy a cég mereven az ellenőrzése alatt tartja a technológiáját. A független fejlesztők legfeljebb újabb kártyákat adhatnak hozzá az Apple Wallethez, ha vállalják, hogy minden egyes tranzakció után, amit ezzel végeznek, a felhasználók 0,15 százalékos díjat fizetnek.
Az alkalmazást, ami megjelenik a telefonon, nem lehet megváltoztatni, amit a cég természetesen biztonsági okokkal és szerzői jogainak védelmével magyaráz. A rendszer kvázi egyeduralma azonban felkeltette az USA trösztellenes hatóságának figyelmét, és de facto monopóliummal vádolva eljárást indított a vállalat ellen.
Kénytelen volt beadni a derekát az Apple
A washingtoni igazságügyi minisztérium megállapítása szerint, miközben az Apple aktívan bátorítja a bankokat, a kereskedőket és más piaci szereplőket, hogy legyenek az Apple Wallet partnerei, a hasonló rendszerek hiányát kihasználva nem engedi meg ezeknek, hogy versengő fizetési szolgáltatásokat fejlesszenek az iPhone-tulajdonosoknak.
Miután az EU hasonló indokokkal szintén rászállt a cégre, az Apple bejelentette, hogy operációs rendszere iOS 18.1-es változatának megjelenésével lehetővé teszi harmadik feleknek, hogy saját alkalmazásokat fejlesszenek. A felhasználók pedig beállíthatják, hogy az Apple vagy egy másik cég alkalmazását teszik telefonjuk alapértelmezett fizetési alkalmazásává.
A technológiai szakportál szerint az NFC megnyitása mások előtt lehetővé teszi, hogy az egyérintéses fizetés helyett kialakuljon az „egy érintéses bármi”, azaz a hozzáférés a személyi azonosító okmányokhoz, az ajándékkártyákhoz vagy bármilyen digitális szolgáltatáshoz. A bankok és a fintech cégek kifejleszthetik saját fizetési appjukat, így a felhasználó egy helyen kezelheti utalásait és befektetéseit.
A végeredmény a jövő titka. Lehet, hogy a választék növelése, a verseny, az Apple-től független fejlesztők találékonysága új, egyszerűbb, kényelmesebb lehetőségeket szül. Az is lehet azonban, hogy az Apple szigorú ellenőrzésének megszűnése a technológia felett bábeli zűrzavart eredményez. Lehet, hogy ezentúl nem egyetlen cég fogja leszedni a sápot a felhasználóról, hanem számos további is megjelenik a színen, ami áttekinthetetlenné teszi a mobilfizetés költségeit.