A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Bankszövetség megállapodott az alapszáma díjcsökkenéséről, illetve az egyszerűbb bankváltásról. Ez mindaddig így maradhat, amíg az infláció egymást követő három hónapban nem csökken a jegybanki tolerancia sáv felső határa alá, azaz nem lesz 4 százalék alatt az éves drágulás mértéke — számol be róla a Bankmonitor.
Fotó: Depositphotos
Az alapszámla
Az alapszámla egy olyan, a fogyasztók által elérhető számlacsomag, amely egy havi díj ellenében biztosítja a szolgáltatások meghatározott körét. Az alapszámla feltételeit jogszabály rögzíti, minden pénzintézetnek kötelező ilyen csomagot kínálnia.
A havi díj nagyságát is szabályozzák, annak mértéke nem haladhatja meg az előző évre érvényes bruttó minimálbér 0,5 százalékát. Ezek alapján az idei évben ez a havi alapdíj legfeljebb 1334 forint lehet.
Az alábbi szolgáltatásokat ingyenesen biztosítja az alapdíjért cserébe:
- Díjmentesen kaphat a számlatulajdonos egy bankkártyát.
- A számláról havonta 4 alkalommal, legfeljebb összesen 100 ezer forint összegben ingyen lehet utalni.
- Díjmentes havi két készpénzfelvétel összesen legfeljebb 150 ezer forint összegben bármely hazai bankautomatából, VAGY ingyenes készpénzfelvétel havi 50 ezer forint összegben a pénzintézet saját bankfiókjában.
- Díjmentesen lehet bankkártyával vásárolni.
- Ingyenes a számlára történő készpénzbefizetés.
- Nem számíthatnak fel díjat a számlára érkező beszedési megbízásokért.
Minden más megbízásért díjat számol fel a bank.
Nem nyithat bárki alapszámlát, például a kérdéses érdeklődő nem rendelkezhet máshol sima bankszámlával, illetve nem lehet rendelkező másik személy számlája felett sem. (Az alapszámla megnyitható akkor is, ha ez a feltétel sérül, ebben az esetben az érdeklődőnek vállalnia kell meglévő csomagjának, rendelkezési jogának megszűntetését.)
Ráadásul az alapszámlához nem kapcsolódhatnak bizonyos kiegészítő szolgáltatások, például folyószámlahitelt nem lehet a kérdéses csomag mögé beállítani.
Mennyire jó ez a kedvezmény?
Alapvetően a legtöbb érdeklődő esetében az alapszámlához ingyenesen kapcsolódó szolgáltatások köre elégséges is lehetne. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy a további megbízásokért már fizetni kell. Márpedig a legtöbb banknál eléggé vastagon fog a ceruza ezen díjak meghatározásakor.
Ez egyben azt is jelenti, hogy egy extrém utalás, nagy összegű készpénzfelvétel már akár 1000 forintot meghaladó díjat vonhat maga után.
Az alapszámla idei évre érvényes legfeljebb 16 008 forintos éves díja sem hangzik rosszul, hiszen egy átlagos ügyfél éves számlaköltsége valahol 40-50 ezer forint között lehet. Természetesen az ingyenesség egy sokkal jobb ajánlat.
Meddig tarthat ez az ingyenes időszak?
Ugyanakkor felmerülhet a kérdés, hogy ez a díjmentesség meddig is maradhatna az érintett számlatulajdonosokkal. Úgy is fel lehetne tenni a kérdést, hogy mikor térhet vissza az infláció tartósan a 4 százalékos küszöbérték alá.
A jegybank inflációs jelentésében az alábbiakat lehet olvasni az áremelkedés várható alakulásáról:
„Az áremelkedés üteme 2026 elején mérséklődik újra a jegybanki toleranciasávba és az év végére közelíti meg a 3 százalékos inflációs célt.”
Ha ez a várakozás beigazolódik, akkor várhatóan az idei évben még 4 százalék felett lesz az éves drágulás mértéke. Amennyiben januártól valóban visszatér a toleranciasávba az áremelkedés – és ott is marad –, akkor márciusra lesz meg a három egymást követő 4 százalék alatti áremelkedéssel bíró hónap, azaz innentől kezdve lehetne újra díjat számolni az alapszámláért.
Ha idén májusban lépne életbe az MNB és a Bankszövetség megállapodása, akkor gyakorlatilag 11 hónapig lenne ingyenes az alapszámla. Ez összességében várhatóan 15 034 forint spórolást eredményezne. (8 hónapig az idei 1334 forintos havidíj, míg a jövő évben 3 hónapon keresztül a várhatóan 1454 forintra emelkedő havi díj kerülne elengedésre.)
Természetesen a vártnál rosszabb – magasabb – inflációs pálya esetén a díjmentesség is tovább megmaradna.
Vannak más versenyképes alternatívák is
A Bankmonitor szakértői szerint jelenleg is léteznek olyan számlacsomagok, amelyek bizonyos feltételek teljesülése esetén teljesen ingyenes bankolást biztosítanak.
Talán a legfontosabb, hogy vállalni kell a kedvezményes díjért cserébe ezen csomagoknál egy meghatározott összegű jóváírást. (Bankonként eltérő ezen jóváírás összege, de van olyan ajánlat, ahol a minimálbér is elég lehet.)
Fontos, hogy kizárólag netbankon és/vagy mobilapplikáción keresztül adják meg az érdeklődők átutalási megbízásukat. Illetve jellemzően a számlához kapcsolódó értesítéseket is push üzenetben kell kérni az ingyenességhez.
Ezen csomagok jellemzően akciós jelleggel, egy meghatározott ideig biztosítják a kedvező díjakat. Ezen időszak lehet 1, 2, 3 vagy akár 5 év is. Vagyis az ingyenesség jellemzően nem végleges. De arról sem szabad megfeledkezni, hogy az alapszámla most bejelentett díjkedvezményes sem végleges, várhatóan egy évig lesz érvényben.
Egyszerűsödhet a bankváltás
A bejelentés alapján a jövőben a bankoknak biztosítaniuk kell a számlaszerződés online felmondását is. Ezzel a lépéssel a számlaváltás egyszerűbbé, kényelmesebbé válhat, hiszen nem kell a régi szolgáltatóhoz bemenni a csomag lezárása miatt.