5p
Komplex, többlépcsős megoldás kell a nem fizető hiteladósok helyzetének rendezéséhez, ahol megkerülhetetlen a kormányzati szerepvállalás. Előkerülhetnek a közkiadásokat csak moderáltan sújtó kamat- és lakbértámogatási megoldások.

Egyértelműnek látszik, hogy a banki elszámolás és -forintosítás után is szép számmal maradnak olyan adósok, akik a csökkenő tőketartozás ellenére sem tudnak visszakerülni a rendesen fizetők közé. ennek egyik fő oka az - mint arra Rogán Antal, a Parlament gazdasági bizottságának elnöke tegnap is figyelmeztetett -, hogy közülük 110 ezren már olyan tetemes összeggel tartoznak a bankjuknak, hogy törlesztőrészletük az elszámolás és a forintosítás hatására nemhogy csökkenne, hanem nőni fog a következő hónapokban. Esetükben sovány vigasz, hogy  a (késedelemes) tőketartozásuk nekik is jelentősen csökkent.

A várakozások szerint ugyanakkor az elszámolás és forintosítás a késedelmes fizetők egy részét - egyes nézetek szerint 20-25 ezer ügyfelet vissza fog tudni téríteni a rendes kerékvágásba a nem teljesítő hitelek 182 ezresre tehető ügyfélköréből. A többiek gondját ugyanakkor kezelni kell - s mint a megnyilatkozásokból kitűnik ezen a téren már nem igazán a bankrendszerre hárul majd ez a feladat. Balog Ádám, az MNB alelnöke a Gazdasági Rádiónak nyilatkozva arról beszélt, hogy a hitelintézetek az átmeneti pénzzavarban lévők számára tud megoldást kínálni olyan megoldásokkal, mint például a hitelek átstrukturálása vagy a futamidő kitolása.

Természetesen, a többi megoldáshoz is szükség van a bankok jelenlétére, ám ezekben az esetekben már a pénzügyi rendszeren túlmutató megoldások kellenek. Ráadásul viszonylag gyorsan, hiszen a hitelpiac egészséges működéséhez a kilakoltatási és árverezési moratóriumot záros határidőn belül fel kellene oldani - aligha véletlen, hogy Rogán Antal a szabályozás (első körének) megalkotását nyárra ígérte.

Nem varázsszer a magáncsőd

Az egyik ilyen elem kétségtelenül a magáncsőd intézménye, amivel kapcsolatban Balog Ádám úgy nyilatkozott, hogy számításaik szerint mintegy 25 ezer ügyfél problémáira lehet megoldás. Ugyanakkor ezek az adósok döntő részben nem (csak) lakáshitelesek lesznek, hiszen - miként arról korábban írtunk - a kialakult konszenzus szerint az adósok ingatlana esetében 100 százalékos lesz/lenne a kielégítési mérték, azaz a csődbe menekülés nem feltétlenül mentené meg a lakást. Ugyanakkor persze, a magáncsődöt választó ügyfelek azzal is könnyebb helyzetbe kerülhetnek, ha nem lakás-, hanem egyéb hitelükből, vagy épp közüzemi tartozásukból kapnak számottevő kedvezményt majd a magáncsőd idején mutatott "példás magaviseletüknek" köszönhetően. Ugyanakkor a magáncsőd választását sokak szerint jelenleg bearanyozza az a mítosz, hogy ez a tényleges kivezető út az adósságcsapdából - ha az adósok szembesülnek majd a tényleges feltétekkel, amiket a csődgondnok ír majd elő nekik, többen is visszakozhatnak majd.

Kisebb lakás

Az MNB - erre utalt Balog Ádám is - egy több csomagból álló koncepcióban hisz. Ebben a fenn már említett megoldások mellett - miként erre az alelnök is felhívta a figyelmet - benne lehet az is, hogy a hiteladósoknak a felajánlják a kisebb, vagy épp hasonló méretű, de kevésbé nívós elhelyezkedésű ingatlanba költözést a ingatlan-tartozás csökkentése fejében. A kérdés ez esetben csak az, hogy ki lesz a felajánló: a bank?, az állam?

Egy másik elképzelés szerint az arra vállalkozóknak - természetesen a szociális alapú mérlegelés után - az állam átmeneti időszakban kamattámogatás fizetéssel tenné elviselhetővé a törlesztést. Az átmeneti időszak után remélhetően az ebbe a körben kiválasztott adósok visszatérhetnek majd a rendben fizetők közé. A kamattámogatás pedig lényegesen kisebb terhet róna a költségvetésre, mintha megvásárolná az ingatlanokat.

Bérlők lehetnek

Persze, lehet és lesz is olyan kör is, ahol az ügyfél olyan nehéz helyzetbe kerül, ahol már nem tartható fenn a tulajdonjoga a lakás felett. Itt ismételten több út állhat rendelkezésre. Az egyik a Nemzeti Eszközkezelő (NET) vállalási körének további bővítése, az elképzelések szerint további 25-30 ezer lakás átvételére kerülhet sor a korábban meghatározott feltételek szerint. Ugyanakkor ennél a megoldásnál látni kell, hogy az adós által fizetendő bérleti díj legjobb esetben is csak az állagmegóvásra elég, épp ezért is ódzkodnak az önkormányzatok attól, hogy a NET-es lakásokat akár ingyen is átvegyék az a társaságtól, miután a törvény szerint a bérleti díjak nem emelhetőek. Ez ennek a lakásállománynak közép-hosszú távú leamortizálódását jelentheti, amely mind a benn lakóknak, mind a tulajdonos államnak veszteséget jelent.

Épp ezért lenne érdemes elgondolkodni a szakemberek szerint azon, hogy a hiteleiket törleszteni már nem tudók, s ezért lakástulajdonukról lemondani kényszerülők "felső kasztjának" olyan közel "piaci árazású" lakásbérleti konstrukciót kínáljanak, ahol az állam rezsitámogatással segít. Ebben az esetben bizonyos, hogy a szükséges karbantartások, fejlesztések elvégzésre kerülnek, ezeket az ingatlanokat a helyhatóságok is szívesen kezelik majd, hiszen a vagyonnövekmény mellett a bérleti díj - csekély - profittartalma is gazdagíthatná őket. A megoldással az állam is nyerne, hiszen kis összegű kiadás ellenében nem maradna a nyakán egy folyamatosan leromló ingatlanvagyon, ráadásul a sokak szerint egészségtelen, a társasalmi mobilitást megakadályozó hazai ingatlan tulajdonosi szerkezetben is változások lépnének fel annak nyomán, hogy egyre komolyabb számú bérlakás lenne a piacon. Nem kizárt, hogy ilyen konstrukciók esetében a magántőke vagy épp az intézményi befektetők is hosszú távú üzletet látnának és bekapcsolódnának a piacba.

Összességében ugyanakkor látható, hogy a megoldások javához szociális alapú elgondolás és költségvetési pénz kell. Épp ezért mondta helyesen Balog Ádám, hogy ezen adós problémák kezelése már túlmutat az MNB és a bankok feladatain, ez itt már szociális kérdés, amihez kormányzati beavatkozásra lesz szükség.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Az egyetemistákat sem hagyja ki a szórásból a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 09:47
A Diákhitelek utáni kamatstop is meghosszabbodik az év végéig, igaz, csak azoké, amelyekre 2024. december 31-éig szerződtek le.
Személyes pénzügyek Lakáshitelesek figyelem: jó hírt közölt a kormány
Herman Bernadett | 2025. június 27. 10:34
Az év végéig megmarad a kamatstop, hamarosan a Magyar Közlönyben is közzéteszik a hosszabbításról szóló rendeletet. 
Személyes pénzügyek Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank
Natív tartalom | 2025. június 27. 09:18
Rendkívül kedvező értékajánlatot nyújtó hitelkártyával bővítette kártyakínálatát – első körben – meglévő ügyfelei számára a Gránit Bank. Az első évben díjmentes, mobilalkalmazásból igényelhető kártya számos prémium előnyt kínál nemcsak a hétköznapokban, hanem utazás közben is. A digitális pénzintézet mindezt a hazai piacon elérhető hitelkártyák között jelenleg kedvezőnek mondható THM-mel és a vásárlások után járó pénzvisszatérítéssel biztosítja.
Személyes pénzügyek Nyaralni készülők figyelem: fontos bejelentés érkezett az Erste Banktól
Herman Bernadett | 2025. június 26. 13:22
A napi átutalási limit tavaly szeptemberi bevezetése óta a bűnözők ismét a bankkártyákat vették célkeresztbe – az elmúlt fél évben nőtt a kártyaadatokkal elkövetett visszaélések száma és az elszenvedett károk összértéke. A csalások megelőzése, az ügyfelek edukálása érdekében az Erste meglévő csatornái – honlapja, közösségimédia-felületei, George App és George Web – mellett most podcast-sorozatot is indít.
Személyes pénzügyek Érdekes jelenség figyelhető meg a lakásbiztosításoknál
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 11:25
Egyre népszerűbbek a kiegészítő fedezetek.
Személyes pénzügyek Gulyás Gergely százezreket érintő bejelentést tett – döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 16:04
Meghosszabbították a kamatstopot.
Személyes pénzügyek A magyar demográfiai katasztrófa a nyugdíjasokat is befolyásolja
Hollós János | 2025. június 18. 10:42
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint áprilisban 5323 gyermek született, 14 százalékkal, 852-vel kevesebb, mint 2024 áprilisában. Magyarország történelmében még soha nem született ilyen kevés gyerek egy hónap alatt. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Médiához tartozó Piac és Profit podcast sorozata, a Nyugdíjszerviz Farkas András nyugdíjszakértővel és Karácsony Mihállyal, a Nyugdíjas Parlament elnökével.  
Személyes pénzügyek Ennyiből jön ki átlagosan egy külföldi családi nyaralás
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 17:38
A Groupama Biztosító és az OTP Bank ezer főt kérdezett meg országos reprezentatív felmérésében.
Személyes pénzügyek Tízből öt magyar ennél kevesebbet keres – itt vannak a friss adatok!
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerint ennyivel nőttek a bérek. A mediánadatok árulkodóak. 
Személyes pénzügyek Milliók járhatnak vissza a magyar devizahitelesnek, itt az ítélet
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 06:49
Még nem jogerős.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG