4p

Alig találni olyan egyetemistát, aki ne akarna dolgozni a nyáron. A fizetési igények sokszor meghaladják a 300 ezer forintot is, és meglepően népszerű a készpénz.

Igencsak elkötelezettek a munkavállalás terén a magyar egyetemisták, hiszen a diákok 85 százaléka szinte biztosan dolgozni fog: 44 százaléknak már most is van munkája, 41 százalék pedig aktívan állást keres. További 11 százalék gondolkozik a nyári munkavállaláson, és csak 3 százalék válaszolta, hogy nem munkával tölti a nyarat.

A munkalehetőségek elérhetősége is megmutatkozhat abban, hogy míg a Budapesten és a vármegyeszékhelyeken élők igen magas arányban (94 százalék) rendelkeznek már munkával vagy számítanak aktív álláskeresőnek, addig a falvakban élők között azok vannak többségben, akik még csak gondolkodnak a munkavállaláson (25 százalék) – derül ki a CIB Bank megbízásából készült felmérésből.

A diákmunka, a gyakornoki munka és a vendéglátás a sláger

A foglalkoztatási formák közül a legnépszerűbb a diákmunka (60 százalék), amelyet a részmunkaidős (31 százalék), majd a teljes munkaidős és a gyakornoki állások követnek (mindkettő 27 százalékos aránnyal). Utóbbi keresettsége talán azzal is magyarázható, hogy a legtöbben a tanulmányaikhoz kötődő területen szeretnének dolgozni vagyis ők már az egyetemi éveik alatt tudatosan építgetik a karrierjüket. A második legnépszerűbb irány a vendéglátás: a hallgatók egyötöde tervezi, hogy nyáron pincérként, pultosként, éttermi kisegítőként fog dolgozni. A diákok több mint háromnegyede elsősorban Magyarországot preferálja munkavállalóként, 19 százalék pedig külföldön próbálna szerencsét.

Sokan választják a vendéglátást.
Sokan választják a vendéglátást.
Fotó: Depositphotos

A nők többet szeretnének keresni

A nyáron munkát vállaló diákok egyharmada havi 300 ezer forintnál többet szeretne keresni (a nők és a vármegyeszékhelyeken élők az átlagosnál magasabb arányban választották ezt a bérsávot), a nagy többség viszont kevesebbre számít. A fizetésüket elsősorban nyaralásra-utazásra (49 százalék), nagyobb értékű tárgyakra – például autóra, számítógépre, mobilra (46 százalék) –, és a mindennapi megélhetési költségekre (43 százalék) fordítják majd.

Az adatokból kirajzolódik, hogy a nők az átlagosnál nagyobb arányban gyűjtenek nyaralásra, valamint baráti programokra és a hobbijukra, ahogy az is, hogy a fővárosban és a vármegyeszékhelyeken az utazás mellett a megélhetési költségekre, míg a falvakban inkább a nagyobb értékű tárgyakra költenék a nyári munkával megkeresett összeget.

Meglepően népszerű a készpénz – de azért a bankkártya a király

A felmérés egyik meglepő megállapítása, hogy az egyetemista korosztály körében viszonylag népszerű a készpénz: 34 százalékuk használ aktívan készpénzt a mindennapokban, ebből 9 százalék inkább készpénzzel, míg 25 százalékuk vegyesen, 66 százalékuk pedig kártyával fizeti a kiadásait. 19 százalékuknak még nincs bankszámlája, de már nézegeti a bankok ajánlatait, 4 százalékuk viszont nem is szeretne folyószámlát nyitni. 

Bár a célok között előkelő helyen szerepelnek a különböző kikapcsolódási formák, mégis kijelenthető, hogy a korosztály pénzügyileg tudatos, hiszen a fizetésük számottevő hányadát szeretnék megtakarítani: a legjellemzőbb (39 százalék válaszolt így), hogy a fizetésük 20–40 százalékát teszik félre, egyharmaduk nagyjából a keresete felét, de olyan is akad, aki akár a négyötödét (13 százalék) vagy akár az egészet (6 százalék). A községekben és a Budapesten élők az átlaghoz képest kiemelkedően magas arányban jelölték meg, hogy a nyáron megkeresett összegnek nagyjából a felét takarítják meg (41 százalék és 39 százalék az átlagos 29 százalékkal szemben) – derül ki a CIB Bank összeállításából.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Jó hírek érkeztek a 3 százalékos szuper lakáshitelről
Herman Bernadett | 2025. július 16. 16:29
A társadalmi vita a jövő héten kezdődik, a korábbi hírek szerint nem lesz időkorlátja az Otthon Start hitel felvételének. A 10 százalékos önerőt a 40 év fölötti hitelfevevőkre is kiterjesztenék.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kapott az autósok fele: várhatunk a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 12:16
Inkább áremelkedés nézett ki a héten, de mégis lefelé mozdul az egyik üzemanyagfajta ára.
Személyes pénzügyek Az Erste egykori devizahitelei is érvényesek, nem érdemes reklamálni
Herman Bernadett | 2025. július 16. 11:04
Az Erste Bank szerződései is érvényesek, a bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatásra vonatkozó követelményeknek. Az OTP már tegnap reagált a határozatra, rájuk sem terjed ki a Kúria döntése
Személyes pénzügyek Bővülő hiteltermékek az MFB-nél – Elindult a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram
PR | 2025. július 15. 13:55
Elstartolt a GINOP Plusz program részét képező Nemzeti Bajnokok Hitelprogram, amely 155 milliárd forintos keretösszegből nyújt segítséget a beszállító és exportáló kkv-k számára. Az új EU-s társfinanszírozású konstrukció fix 0%-os kamatozás, illetve akár 30%-os vissza nem térítendő támogatás mellett érhető el. A terméket a zöld és digitális fejlesztésben gondolkodó, versenyképes vállalkozások igényelhetik az MFB Pont Plusz vállalati hálózat bankfiókjaiban.
Személyes pénzügyek Vigéckedett a héten a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 11:38
A világban dúló geopolitikai konfliktusok, a vámháború és a zsenge hazai makrogazdasági adatok ellenére egyre stabilabb a hazai fizetőeszköz.
Személyes pénzügyek Elképesztő, mekkora károkat okozott a vihar
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:07
A lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott.
Személyes pénzügyek Nem akar lemaradni a szuperkedvezményes lakáshitelről? Akkor ezzel érdemes tisztában lennie
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:31
Nem mindenki felel meg az Otthon Start támogatott hitel felvételéhez szükséges feltételeknek.
Személyes pénzügyek A mélyszegénységi küszöb ma Magyarországon havi 120 ezer forint
Hollós János | 2025. július 10. 11:21
Magyarország a GDP 7,45 százalékát költi az öregségi nyugdíjakra, ezzel szemben az uniós átlag 10,9 százalék. A magyar 7,45 százalék Európában a legkevesebb. Ezt a friss adatot hozta nyilvánosságra Farkas András nyugdíjszakértő a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásában.
Személyes pénzügyek Sok embernek a vihar napján jutott eszébe biztosítást kötni
Herman Bernadett | 2025. július 8. 13:50
Az elmúlt napok komoly viharai miatt több mint kétszeresére nőtt a lakásbiztosítások iránti kereslet. A Netrisk adatai szerint a vihart megelőző napon 109 százalékkal, a vihar napján pedig 131 százalékkal kötöttek több szerződést, mint egy átlagos nyári napon. Kártérítést csak az kap, aki a vihar előtt szerződött. 
Személyes pénzügyek Jönnek a falvakba az ATM-ek, de van egy bökkenő
Herman Bernadett | 2025. július 8. 08:55
A kormány döntése alapján 2025 végéig minden 1000 fő feletti magyarországi településen elérhetővé válik a bankjegykiadó automata (ATM), ám nem mindegy, melyik bank automatája kerül a falvakba. A money.hu elemzése szerint az ATM-használat költsége bankonként jelentősen eltér: az ingyenes készpénzfelvételi keret felett a saját számlavezető bank automatájából történő felvétel legtöbbször lényegesen olcsóbb, mint más bank ATM-jének használata – van, ahol így több mint duplájába kerül a pénzfelvétel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG