Mire érvényes az alapbiztosítás?
Az utazások mindig valamennyi kockázattal járnak. Az új környezet, az utazással járó stressz, az ismeretlen betegségek és ételek mind olyan rizikót jelentenek, amit minden külföldi tartózkodással vállalunk. Azonban nem minden utazás tartogat magában ugyanannyi potenciális veszedelmet. Egy pihenősebb, a tengerparton napozva vagy várost nézve töltött idő alatt nem olyan magas az egészségkárosodás esélye, mint a sportolást is tartalmazó aktív nyaraláskor. Természetesen emiatt nem érdemes mindig a legbiztonságosabb opció mellett maradni, viszont a biztosításkötéskor fontos számolni az aktív nyaralás extra kockázatával.
Vannak olyan helyzetek, amikor aktív pihenésre van szükségünk, míg más szituációkban passzív időtöltésre vágyunk. Akkor fogunk tudni igazán feltöltődni, ha olyan kikapcsolódási formát választunk, amire valóban szükségünk van. Tegyük fel maguknak a kérdést: Miből szeretnénk feltöltődni? Ha stresszesek vagyunk, keveset aludtunk vagy nagyon sokat mozogtunk az elmúlt időszakban, akkor érdemes inkább a passzív pihenést választanunk. Ha inkább szellemi fáradtságot tapasztalunk vagy monotonnak éreztük mostanában a munkánkat, akkor érdemes lehet belevágni valamilyen aktív kikapcsolódási formába.
Fontos, hogy aktív pihenés alatt nemcsak a sportolást értjük, hanem olyan tevékenységek is ebbe a kategóriába tartozhatnak, mint a kreatív vagy az agyunkat megtornáztató hobbik, illetve a társas események.
Az utasbiztosítások szempontjából leginkább az extrém sport kategóriába eső foglalatosságok jönnek szóba, hiszen ezek fontos kivételt jelenthetnek a biztosítás érvényessége szempontjából.
Ugyan az utasbiztosítások tartalma és érvényességi feltételei jelentősen változhatnak a különböző biztosítók és a kiválasztott csomagok szerint, de van néhány alapvető dolog, ami minden utasbiztosításra érvényes. Általában egy utasbiztosítás alapcsomagja magában foglalja az olyan szolgáltatásokat, mint az:
- Egészségügyi ellátás: az alapvető orvosi kezelések, sürgősségi ellátások és kórházi kezelések költségei lehetnek benne.
- Baleseti és egészségügyi kiegészítő fedezet: ez a balesetek és betegségek miatti károkra vonatkozó kiegészítő fedezet, amely a betegségek, sérülések és egyéb egészségügyi problémák esetén fizet.
- Előrehozott hazautazás: ha sürgős okból előre kell hoznunk az utazást, a biztosítás lehetővé teheti ezeknek a költségeknek a fedezését.
- Elhalasztott indulás: ha az utazást módosítani vagy halasztani kell, az utasbiztosítás segíthet a kapcsolódó költségek fedezésében.
- Csomagbiztosítás: az ezen típusú fedezet a csomagok elvesztése, károsodása vagy lopása esetén nyújthat segítséget.
- Felelősségbiztosítás: ha a tevékenységünkkel (akár véletlenül) okozunk kárt vagy sérülést másoknak, a felelősségbiztosítás segíthet a költségek megtérítésében.
- Késés és megszakítás: ha az utazásunk valami miatt csúszik vagy megszakad, a biztosítás segíthet az okozott kellemetlenségek és veszteségek fedezésében.
Mindezt miért befolyásolja az extrém sportolás? Nem mindegy a biztosítónak, hogy mit csinálunk a nyaralás alatt? Sajnos nem. Az érvényességi kört az is befolyásolja, hogy egy esetleges betegség vagy baleset milyen körülmények között következik be.
„A nyaralás alatt folytatott sporttevékenység miatt előforduló egészségkárosodásra jellemzően nem terjed ki az alap utasbiztosítások védelme.” mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Mi számít extrém sportnak a biztosítók szerint?
Joggal merül fel a kérdés, hogy vajon a biztosítók mit értenek extrém sport alatt és mely tevékenységeket zárják ki az érvényességi körből. Vajon már egy egyszerűbb túra is ebbe a kategóriába esik? Ha biztosra akarunk menni, akkor a biztosító honlapján érdemes utánajárni a részleteknek, hiszen a szabályozások különbözőek lehetnek társaságonként. Általánosságban elmondható, hogy a biztosítók jellemzően az alábbi tevékenységeket értik extrém sport alatt:
- Síugrás (snowboarding, síelés veszélyes terepen): extrém magas hegyeken és lejtőkön történő síelés és snowboarding.
- Szabadesés ejtőernyőzés: ejtőernyőzés a levegőből való zuhanás nélkül.
- Sziklamászás: nagy magasságban történő sziklamászás, hegymászás, függőleges sziklafalak mászása.
- Bungee-jumping.
- Szikla- és jégmászás.
- Bázisugrás (base jumping): alacsony magasságú épületekről, sziklákról vagy egyéb felületekről történő ejtőernyős ugrás.
- Szárazföldi és vízi síelés: magas sebességű síelés, akár szárazföldön, akár vízen.
- Motokrossz és extrém motoros sportok: nagy sebességgel történő motorozás akadályokkal tarkított terepen.
- Vadvízi evezés.
- Szörfözés.
Fontos, hogy ezek a tevékenységek nem kerülnek biztosan tiltólistára, de előfordulhat, hogy egyes szolgáltatók nem vonnak be egy-egy tevékenységet az érvényességi körükbe. Érdemes előre megterveznünk a nyaralás alatt végzett tevékenységeinket, hiszen, ha spontán, már az utazás közben határozzuk el magunkat a sportolás mellett, akkor nem lesz érvényes az utasbiztosításunk.
Fontos, hogy az extrém sportokra is kiterjedő szerződések egy kicsit költségesebbek lehetnek, mint egy alapbiztosítás, de még ez az összeg is semmi egy váratlanul bekövetkező betegség, baleset vagy egyéb szerencsétlenség kiadásaihoz képest.