A következő években mintegy 2,6 millió hagyományos kazánkészülék tulajdonosát érinti, hogy július 1-jét követően már csak kondenzációs gázkazánokat helyeztethetnek üzembe egy uniós rendelkezés értelmében. A kazáncsere költségei akár a korábbiak 2-4-szeresére emelkedhetnek.
Több százezerrel drágább mulatság lesz
A hagyományos kazánok élettartama 12-15 év, így a kétezres években épült lakások és családi házak tulajdonosainak előbb-utóbb szembe kell nézniük a jelentős költségnövekedéssel járó kazáncserével. Az új típusú kazánok maguk is drágábbak elődeiknél. De főleg a melegvíz-tároló tartállyal, egyedi fűtéssel rendelkező ingatlanok esetében lesz jelentős a növekmény, mert az átalakítási munkák – a csatlakozási pontok és a kémény átalakítása, a kapcsolódó engedélyeztetési költségek és díjak – miatt több százezer forinttal nagyobb lehet a kiadás.
Ezt az az OTP Lakástakarék szakemberei számolták ki - nem véletlen, hogy ők a várható költségek előteremtésére a lakástakarékpénztári megtakarítást javasolják. Úgy számolnak ugyanis, hogy havi 8000 forintos befizetéssel elindított megtakarításból 4 év múlva a csere és a teljes átalakítás is finanszírozhatóvá válik.
Miért csak drága kazánt vehetek? Az Európai Bizottság még 2013-ban hozott rendeletet arról, hogy 2015. szeptember 26-tól csak olyan gáz fűtőkészülékeket lehet forgalomba hozni és/vagy üzembe helyezni, amelyik szezonális hatásfoka eléri a 86 százalékot. Ezt csak a kondenzációs gázkazán képes teljesíteni. Ez a fűtőkészülék a füst hőjét is hasznosítja, viszont jóval drágább az alacsonyabb hatásfokú, hagyományos készüléknél. A határidőt 2016. július 1-ig tolták ki. |
Jó hír viszont több százezer családnak, hogy a kormány szabálymódosításának köszönhetően a több lakásos társasházban élőknek július 1-jét követően sem kell kötelezően kondenzációs kazánra cserélniük meghibásodott kéményes készülékeiket. Részletek >>