A nyugdíj-előtakarékossági szolgáltatást bármely természetes személy igénybe veheti (nyugdíjasok is), aki megfelel a törvényben megfogalmazott követelményeknek. Elsősorban azoknak javasolt, akik hosszú távon kívánják megtakarításaikat kezelni, és részesülni szeretnének az öngondoskodást segítő előtakarékossági támogatásból. A számla örökölhető.
A nyugdíj-előtakarékossági számla megnyitásakor a pénzszámlára befizetendő minimum összeg 5 000 forint. A felmerülő költségek tekintetében jelentős kedvezmény, hogy minden, a nyugdíj pénzszámlára történő befizetést követő első – a számlatulajdonos megbízása alapján, a befizetések erejéig – befektetési eszköz vételére vonatkozó ügylet díjmentes.
A nyesz lényegében annyiban tér el a nyugdíjpénztáraktól, hogy itt maga a számlatulajdonos döntheti el, hogy mikor és mekkora összeget fizet be a pénzszámlájára és – az elérhető termékek keretén belül – mibe fekteti a pénzét. A befektetések a NYESZ-R megjelölésű nyugdíj-előtakarékossági számlán kamat- és árfolyamnyereség adó-mentesek (osztalékadó-mentesség nem vonatkozik a számlára). A NYESZ-R számlát legkorábban a számla megnyitásától számított 3 adóév eltelte után az akkor már nyugdíjas számlatulajdonos megszüntetheti és ily módon arról nyugdíjszolgáltatásnak minősülő kifizetés teljesítését kéri. A fentiek alapján tehát az realizálhatja kamatadó- és árfolyamnyereség adó mentesen befektetései eredményét – és juthat visszafizetési kötelezettség nélkül az éves befizetései 30%-ának megfelelő (maximum 100 ezer forint, illetve 130 ezer forint) előtakarékossági támogatáshoz –, aki nyugdíjas, és a NYESZ-R megjelölésű nyugdíj-előtakarékossági számla szerződéskötésétől eltelt legalább 3 év.
A CIB Nyugdíj-előtakarékossági Számlán egyes, a CIB Alapcsaládba tartozó befektetési alapok befektetési jegyeire, CIB kötvényekre, a Budapesti Értéktőzsdén forgalmazott, forintban denominált részvényekre, valamint a Magyar Állam által kibocsátott állampapírokra adható megbízás.
A felsorolt termékekre vonatkozó megbízások – kedvező díjstruktúra mellett – az eBroker online kereskedési rendszeren keresztül is adhatók. Így a nyugdíjcélú megtakarítások összetételének meghatározására kényelmesen, az interneten keresztül is lehetőség nyílik, amely során folyamatosan figyelemmel kísérhető a nyugdíj-előtakarékossági számlán lévő portfólió alakulása is.
A CIB Nyugdíj-előtakarékossági Számla előnyei:
- Saját kezébe veheti befektetésének kezelését: az új megtakarítási formával Ön döntheti el, hogy mibe szeretné fektetni pénzét.
- Kötöttségek nélkül kezelheti megtakarítását: a Nyugdíj-előtakarékossági számlára bármilyen rendszerességgel, bármekkora összeget elhelyezhet.
- Állami előtakarékossági támogatást kaphat: az Ön által a Nyugdíj-előtakarékossági számlára egy adóévben befizetett összeg 30%-át, maximum 100 000 forintot az állam az Ön által összevont adóalapja után megfizetett személyi jövedelemadóból – amennyiben az az egyéb adókedvezmények levonása után arra fedezetet biztosít – támogatásként átutal a Nyugdíj-előtakarékossági számlájára (a nyugdíjkorhatárt 2020. január 1-je előtt betöltők számára maximum 130 000 forintot).
- Ön dönthet a kockázatvállalásról: a befektetési döntések meghozatala során saját kockázati preferenciát érvényesíthet, így magas kockázatú befektetések választása esetén magas hozamot is elérhet.
- Adókedvezményt vehet igénybe: 2006-ban bevezetésre került a tőzsdei ügyleteken elért nyereségre kivetett adó (tőzsdei árfolyamnyereség-adó), valamint a kamatadó, a Nyugdíj-előtakarékossági számlán tartott pénzügyi eszközök hozama (az osztalék kivételével) továbbra is adómentességet élvez.
- Örökölhető: a társadalombiztosítási befizetésekkel ellentétben a Nyugdíj-előtakarékossági számlán lévő megtakarítás örökölhető.
(x)