Ezt Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár azzal indokolta, hogy az Európai Bizottság gyanúja szerint a kivitelező cégek kartelleztek, és ez ellentétes az uniós joggal.
A 444.hu megkérdezte az Európai Bizottságot, hogy valóban történt-e ilyen megállapítás. Sophie Dupin de Saint Cyr, a bizottság szóvivői szolgálatának munkatársa a következőt válaszolta: „A tenderezést nem kérdőjeleztük meg”. (Szó szerint ezt írta: The tendering procedure was not questioned.) Ebből következik, hogy kartellgyanút sem állapíthattak meg.
Miért vizsgálna valami olyat az EU, amiben nincs pénze?
Erre az útszakaszra hiába kértünk, nem kaptunk pénzt. Az Európai Bizottság nem szokott olyan közbeszerzéseket vizsgálni, amelyekben nincs pénzük.
Ellenőrizhetetlen dologra hivatkoznak
Amikor a lap szerdán megkérdezte Csepreghy Nándort, hogyan állapíthatott meg kartellgyanút Brüsszel, ha nincsenek is benne a beruházásban, akkor azt mondta, hogy másfél hete, szakértői szinten, informálisan jelezték a bizottság munkatársai, hogy kartellt gyanítanak, és ezért nem tudnak pénzt adni az útépítésre.
Az informális közlés alig ellenőrizhető, hivatalos nyoma aligha van. Viszont ennek a verziónak is a hitelességét aláássa, hogy a bizottság most kimondta, hogy nem kérdőjelezték meg a pályázatot.
Bemondásra rögtön leállították volna?
A kartellvád komoly dolog, és komoly büntetés jár érte, a magyar és az EU-s jogban is. Lázár János csütörtökön például azt mondta, hogy most majd „minden számlát egyesével visszaellenőrizzenek”, hogy eldöntsék, megáll-e a kartellvád.
Ahol ilyen komoly vizsgálatot igényel egy vád megállapítása, ott aligha mondott ki ilyen súlyos ítéletet a bizottság valamely szakértő munkatársa úgy, hogy magát a tendert a bizottság ebben az esetben nem vizsgálhatta.