A bankok hitelezni akarnak
Wolf László, a bank vezérigazgató-helyettese szerint bár a tavalyi makrogazdasági mutatók kismértékben romlani fognak – 2,6 százalékos GDP-növekedéssel, 1,5 százalékos jegybanki alapkamattal és 0,1 százalékos inflációval számol éves szinten az OTP -, ám a társaság szerint a környezet kifejezetten támogató ahhoz, hogy a vállalkozások új beruházásokba kezdjenek.
A vállalati hitelezés terén 2013 fordult meg a korábbi évek csökkenő trendje, azóta folyamatosan növekszik a vállalati hitelállomány – tavaly az új vállalati hitelek kihelyezése a GDP 0,5 százalékát érte el. Wolf László szerint megfelelő katalizátort jelentett a korábbi trend megtörésében a jegybanki nhp-program: a bank piaci részesedésének megfelelő szinten az nhp folyósítás 12-13 százalékát tudhatja magáénak. Wolf szerint egyértelmű, hogy a bankok hitelezni akarnak, s a jelenlegi kamatkörnyezetben ésszerű is a vállalati hitelfelvétel.
Jön az új hitelprogram
Csonka Tibor, az OTP Business ügyvezető igazgatója szerint a bank korábbi döntése, a vállalati portfólió összevonása ésszerű volt, hiszen az ügyfelek számára így egy kézből lehetett termékeket kidolgozni. Ami új, az az, hogy a korábban, a hazai kis- és középvállalkozói szegmens kiszolgálására meghirdetett dedikált termékek helyett most olyan terméket – az OTP Business 250 hitelprogramot – a teljes kkv-állománynak kínálják, azaz a termékkör 10-250 millió forintos hitelösszegig jelent megoldást a különböző méretű ügyfeleknek. A hitelprogamon belül 100 millió forintig likviditás-finanszírozást (akár fedezetelvárás nélkül – megfelelő minősítés esetén), hasonló értékig forgóeszköz-finanszírozást is tudnak biztosítani.
A bank korábbi standard termékének igénylési küszöbét 25 millióról 50 millióra emelte, ráadásul új hitelbírálati rendszert is bevezettek, amivel még gyorsabb, még egyszerűbb finanszírozást tudnak kínálni.
Kik kaphatják a legolcsóbb hitelt?
A bank amit lehet, az nhp források igénybevételével folyósít, ez azt jelenti, hogy azon esetekben, ahol a hitelfelvétel belefér az MNB feltételeibe, azt a maximum 2,5 százalékos kamaton nyújtják a vállalkozásoknak. Az OTP saját finanszírozású megoldásainál a legjobb minősítésű ügyfelek a Bubor +1,85 százalékos kamaton férhetnek hozzá a hiteltermékhez.
A múltbeli jó teljesítmény alapvető lesz az árazás tekintetében: hitelkérelmet ki kell tölteni, de üzleti tervet a finanszírozáshoz nem követel meg az OTP Bank. Ha minden rendelkezésre áll, a hiteldöntés egy héten belül megtörténhet. A bank előminősíti az ügyfelet és előre jelzi, hogy mekkora hitellimitig lehet nyújtózkodni: az ügyfél ezek után dönthet arról, hogy milyen hitelformákat milyen mértékig vesz igénybe.
Az uniós pályázatokból is hasítanának egy nagyobb szeletet
Az új hitelprogram dedikált célja, hogy a nyáron elinduló új uniós pályázatokhoz kiegészítő, előfinanszírozó kölcsönök is az ügyfelek rendelkezésére álljanak – mondta Csonka Tibor. A megítélt hitellimitekre alapozva akár bátrabb fejlesztésekre is pályázhatnak a KKV-k így. A bankcsoport jelenleg mintegy 13 százalékos piaci részesedéssel bír a vállalati hitelpiacon, a pénzintézet ügyfélszegmensekben 2-5 százalékos bővülést tervez az idén, a kkv-üzletágban egyértelműen 5 százalékot célozzák. Az OTP Business 250 hitelprogram keretében az idén 15 milliárd forintos kihelyezéssel számolnak.