Túlvállaljuk magunkat
A gazdaságkutató kormányzati szektornak nyújtott tanácsadásért felelős igazgatója, Nestor Andrea a kutatás kapcsán kiemelte, hogy regionális összehasonlításban Magyarországon a legnagyobb a kötelezettségek „túlvállalása”, vagyis a kormány a keretet túllépő lekötésekkel és kifizetésekkel igyekszik biztosítani a forrásfelhasználás mértékét – akkor is, ha az Európai Bizottság vitatottnak minősít bizonyos projekteket. Magyarországon kívül még Szlovénia van hasonló helyzetben.
Tanulni kell a múltból
Nestor Andrea ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a 2007-2013-as tapasztalatok figyelembe vétele fontos a 2014-2020-as periódus tervezésénél is. „A felpörgetett kifizetési sebesség, a forrásbiztosítási szándékból eredő túlfizetések, és a már kiírt 2014-2020-as pályázatok nagy száma miatt fontos lenne mihamarabb megvizsgálni az előző projektek hosszú távú fenntarthatóságát, valamint a gazdaságra, versenyképességre gyakorolt hatását. Így a tapasztalatok felhasználhatóak lennének az aktuális periódus során is” – véli az igazgató.
Az ilyen irányú vizsgálódás egyúttal támpontokat adhat arra vonatkozóan is, hogy milyen paramétereket érdemes figyelembe venni a 2021-től várhatóan radikálisan megváltozó uniós finanszírozási környezetben.
Mindeközben: rengeteg pénzt bukhatunk a britek kilépése miatt Több mint 200 milliárd forintnyi uniós támogatást bukhat Magyarország a Brexit miatt, fel kell pörgetni a pénzek lehívását. A folytatást itt olvashatod. >>> |