A külföldi vendégek 1 millió 197 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma és az általuk eltöltött éjszakáké is csökkent a bázisidőszakhoz viszonyítva, 2,7, illetve 4,1 százalékkal. A csökkenést elsősorban a tavaly májusi kiemelkedő adatok okozták – írja a KSH.
Kik jönnek?
A legtöbb vendégéjszakát a Németországból érkezők töltötték hazánkban, ezt követte az Oroszországból és az Ausztriából érkezők forgalma. A német, az orosz, az osztrák vendégforgalom 10, 13, 5,8 százalékkal csökkent, a cseh vendégek által eltöltött éjszakáké 13 százalékkal nőtt.
A belföldi vendégek 922 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 13, az általuk eltöltött éjszakáké is jelentősen, 14 százalékkal nőtt tavaly májusához képest.
A belföldivendég-forgalom a Tisza-tó kivételével minden régióban bővült. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 69 százalékát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 16 százalékkal gyarapodott.
Félig teltek meg
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 56 százalékos volt, ami 2,5 százalékponttal több az előző évinél. Az ötcsillagos egységek szobáinak igénybevétele kiemelkedő, 74 százalékos, a négycsillagos és a gyógyszállodák szobakapacitás-kihasználtsága is átlagon felüli (68, illetve 67 százalékos) volt.
Mennyibe kerül egy szoba?
A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 17 128 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó szállásdíj (bruttó REVPAR) 9509 forint, a teljes árbevétel (TREVPAR) 16 413 forint volt.
A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 8 százalékkal volt magasabb, mint a tavalyi év ötödik hónapjában. Összesen 31 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 18 milliárd forint. A vendéglátásból 6,8 milliárd forint folyt be, 142 millióval több, mint az elmúlt év májusában. A forint/euró havi átlagárfolyama 304 forint volt, 12 forinttal gyengébb a 2013. májusi értéknél.
Szépített a SZÉP-kártya
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján májusban 1961 hely fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek májusban 1,6 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. Összehasonlítva a 2013 májusában beváltott SZÉP-kártya forgalommal, ez 54 százalékos növekedést jelentett.
Május 30-án a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2792 volt, ezen belül 986 szálloda 57 ezer szobával, 987 panzió 11 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 819 volt - jegyezte meg a KSH.
Így örül az NGM
Horváth Viktória turizmusért felelős helyettes államtitkár szerint a beutazó turizmusban kulcsszerepe van annak, hogy Magyarország egy nagyon jó ár-érték arányú utazási célpont, az utóbbi évek fejlesztéseinek köszönhetően folyamatosan tud újat, érdekeset és általában az előzetesen vártnál jóval többet nyújtani a látogatóknak.
"A Nemzetgazdasági Minisztérium továbbra is hangsúlyozza, hogy a belföldi turizmus motorja a SZÉP-kártya. A tárca véleménye szerint a 2012-ben utalt SZÉP-kártya összegek május végi felhasználási határideje elérte a kívánt célt, sikerült jelentősen növelni a tavaszi szezon belföldi turisztikai költését, ezzel is enyhítve a magyar turizmusra még mindig jellemző erős szezonalitást. - közölték az adatok publikálása után.