A kritikus kormányzati és egészségügyi információkat is elzárta az ausztrál felhasználók elől a Facebook, amikor magyar idő szerint szerda este blokkolni kezdte a felületén a helyi sajtótermékek híranyagait, a szigetországban közelgő bigtech-sarcoló törvényre adott tiltakozásul. Mindezt úgy, hogy a nemzeti oltóprogram hétfőn kezdődik az országban, tehát különösen fontos lenne a korlátozásmentes információáramlás.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök szerint a Facebook lépése pont annyira arrogáns, amennyire kiábrándító is egyben. A kormányfő Facebook-posztjában arra is rámutatott, hogy "ezek a lépések megerősítik azt az érzést, amely egyre több országban kialakult, hogy a Big Tech cégei úgy viselkednek, mintha nagyobbak lennének a kormányoknál, és rájuk nem vonatkoznának rájuk a törvények."
Nem csak a Covid-információk áramlásának szabott gátat a blokkal a Facebook. Az Ausztrál Szakszervezetek Tanácsának titkára, Sally McManus azt twittelte, hogy az ő híráramlásukat is lekapcsolták, így az ausztrál dolgozók most nem találhatnak információkat a dolgozói jogaikról a platformon. A tudnivalók persze a Facebookon túl továbbra is elérhetők az ausztrál interneten, de a szigetországban, ahogy a világon mindenhol, a Facebook vált az információmegosztás és -szerzés elsődleges eszközévé, így a blokkolás eredményét valóban mindenki érzi.
Hétfőn az egyik legnagyobb ausztrál médicsoport, a Nine Entertainment elnöke, Peter Costello ment neki a Google-nak, mondván: "Meg kell érteni, hogy az ausztrál kormányt nem utasíthatja a Google. A kormánynak az ausztrálok érdekeit kell szem előtt tartania, és nem kell engedélyt kérni a Google-tól a törvénykezéshez." Costello szerint álláspontjuk rendkívül egyszerű: ha a Google használja a tartalmaikat, fizetniük kell érte. Válaszul a Google korábban azt mondta, hogy az ausztrál törvénytervezet szembe megy az internet alapvető elveivel, ha arra kényszerítik őket, hogy fizessenek a linkekért, amelyek a híroldalakra vezetnek.
A techóriás álláspontja azóta láthatóan finomodott, legalábbis mindent megtesznek annak érdekében, hogy elkerüljék a linkekért való fizetés precedensét...
Derült égből
Emlékezetes, hogy pár hete a Google is a szolgáltatásainak helyi korlátozását helyezte kilátásba, amennyiben a kormány nem áll el a bigtech-sarc kivetésének tervétől, de az ő szavaik leperegtek a képviselőkről. Mark Zuckerberg cége ezt most úgy lépte meg, hogy annak semmiféle előzetes jele nem volt. Josh Frydenberg ausztrál kincstárnok legalábbis most azt mondta, a Facebook előzetes figyelmeztetés nélkül tette meg a kritikus lépést. Frydenberg arról beszélt, hogy múlt csütörtökön és a hétvégén is tárgyalt Mark Zuckerberggel - aki eszerint egyik alkalommal sem lengette be neki a hírkorlátozást.
A kincstárnok szerinte a mai események megerősítik minden ausztrál számára a nagy digitális cégek roppant piaci erejét.
A Facebook a széles körű felháborodásra válaszul azt közölte, hogy a kormányzati oldalakat nem kellene érintenie a tiltásnak, és vissza fognak állítani minden olyan profilt, amit hanyagságból blokkoltak. A cég szerint:
"Mivel a törvény nem tartalmaz tiszta iránymutatást a hírtartalmak definíciójára vonatkozóan, egy szélesebb definíciót alkalmaztunk, hogy tiszteletben tarthassuk a törvény szövegét."
Jöhet a fakenews-özön
Canberra azt közölte, hogy folytatják a párbeszédet a Facebookkal, de a bigtech-törvény tárgyalásával sem fognak leállni. Rámutattak egyúttal arra is, hogy a Facebook lépése rontja a vállalat hitelességét a felhasználók szemében. A cég új húzása ugyanis azt jelenti, hogy a továbbiakban minden olyan helyi információ, mellyel ezután az ausztrál felhasználók a Facebookon találkoznak, gyanús kell, hogy legyen. Azokat ugyanis egészen eddig tényellenőrzést és kutatómunkát végző, bérből és fizetésből élő újságírók, illetve szakmai-etikai irányvonalak mentén működő szerkesztőségek szolgáltatták. Az ő kizárásukkal innentől fogva ez egyetlen ausztrál facebookos hírtartalomról se lesz elmondható.
"A mai bejelentés után a Facebook lesz az a platform, ahol nincsenek igazi hírek, viszont nagyon sok a fake news"
- foglalta össze Andrew Bragg képviselő, az ausztrál parlament big tech ügyekkel foglalkozó bizottságának vezetője.