A magyarok többsége szívesen dolgozna otthonról: a munkavállalók jelenleg 5 százaléka dolgozik inkább otthonában, és 55 százalék szeretne otthonról dolgozni. A Fundamenta-Lakáskassza Zrt. kutatása szerint összességében a munkavállalók háromtizede szokott legalább alkalmanként távmunkában dolgozni, ami különösen az irodai munkát végzőknél és a diplomásoknál jellemző.
A köznyelvben „home office”-nak nevezett távmunka ugyanakkor még nem széles körben elterjedt Magyarországon. A munkavállalók 65 százaléka jelezte, hogy sem jelenleg, sem korábban nem dolgozott még otthonról. Miközben keveseknek van rá lehetősége, a többség egyértelműen a távmunka mellett áll: azok közül, akik jellemzően nem így dolgoznak, 55 százalék jelezte, hogy szeretne otthonról dolgozni.
A válaszadók kétharmada szerint az ember időt spórol meg, ha otthon dolgozik, 63 százalékuk szerint kevésbé stresszes, míg 58 százalék a kiszámíthatóbb időbeosztást jelölte meg előnyként. Azok, akik otthonról dolgoznak, mindegyik előnyt nagyobb arányban érzékelik, különösen a távmunka hatékonyságát látják pozitívabban azoknál, akik nem így végzik a feladataikat. A többség azzal is egyetért, hogy otthon dolgozva az ember pénzt spórol meg, ugyanakkor arra, hogy a home office jótékony hatással lenne a családi életre, már kevesebben mondanak igent, 49 százalékuk.
Ez az egyik legnagyobb baj a magyar munkahelyekkel Magyarországon tízből három, nemzetközi szinten azonban már tízből négy munkavállaló dolgozik rugalmas munkarendben. További részletek >>> |
A jelenlegi lakásfeltételeit a többség nem látja ideálisnak távmunkához: 37 százalék szerint a lakása nem, vagy inkább nem alkalmas munkavégzésre, csupán 31 százalék szerint kielégítőek a körülmények. Bár a többség szerint (58%) az otthoni munkavégzéshez külön dolgozószoba lenne szükséges, azok, akik dolgoznak otthonról, nagyobb arányban érik be egy dolgozósarokkal, mint akik valójában nem is végeznek otthonról munkát (39% vs. 26%). Leginkább azok elégednek meg egy dolgozósarokkal is, akik kevés telefonálással járó munkát végeznek (38%).
A közelmúltban világszerte bukkantak fel vállalatok, akik lehetővé teszik alkalmazottaiknak, hogy otthonról, vagy bármilyen más helyszínről – pláza, kávézó – végezhessék munkájukat. A kérdés azonban felmerül, mennyire működtethető egy munkahely ilyen modellel hosszútávon? A Stanford Egyetem kutatása szerint a távmunka kontrollérzetet ad az embereknek életük és időbeosztásuk felett, ami általában jobb munkakedvhez, valamint kevesebb stresszhez és hiányzáshoz vezet.A munkavállalók nemcsak boldogabbak, de produktivitásuk is megnő - írja a Financial Express.
A kommunikáció technológiai fejlődése révén mára azonnal üzenetküldő fórumokon keresztül tarthatják a kapcsolatot egymással a dolgozók. Ennek kihasználható előnye, hogy a munkaadónak ma már nem feltétlenül kell rendelkeznie egy fizikai munkahellyel, elég, ha ügyesen koordinálja a feladatokat online. Ez a munkaadónak is spórol, akinek így nem kell a városközpont egyik drága irodáját bérelnie, de a város általános leterheltségén is sokat javíthat.
Tényleg mindenki jobban járna, ha inkább ki se tennéd a lábad otthonról?Egyre inkább elfogadottá válik a távmunka a hazai cégeknél is. Az alkalmazottak szempontjából talán már senkinek sem kell részleteznünk az előnyeit, ugyanakkor a munkáltatók is jól járnak a home office rendszerével. Mik a legnagyobb előnyei és veszélyei a lehetőségnek? Tovább >>>
|